2017 թվականը հոբելյանական է Լեհաստանի հայ համայնքի համար
Հունվարի 13-ին Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանն աշխատանքային այց է կատարել Լեհաստանի Լոձի մարզի Սկիրնևիցե համայնք` համայնքի կազմավորման 150-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով: Դեսպան Ղազարյանը մասնակցել է այդ առթիվ հրավիրված համայնքային խորհրդի հատուկ նիստին, որի ընթացքում հանդես է եկել ելույթով: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Իր ելույթում դեսպան Ղազարյանը շնորհակալություն է հայտնել Սկիրնևիցեի համայնքային իշխանություններին` արդյունավետ համագործակցության համար, ինչի արդյունքում 2016 թվականի մարտին հնարավոր դարձավ կազմակերպել «Հայաստանի օրեր» խորագրով միջոցառումները և «Հայաստանի մշակույթը և արվեստը» նկարչական մրցույթը, որի շրջանակներում Գլուխովի տարածաշրջանային քոլեջի մի խումբ ուսանողներ և մանկավարժներ 2016թ․ այցելեցին Հայաստան և հյուրընկալվեցին ՀՀ Վայոց ձորի մարզի տարածաշրջանային քոլեջի կողմից:
Դեսպան Ղազարյանը նշեց նաև, որ 2017 թվականը հոբելյանական է հայ-լեհական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և Լեհաստանի հայ համայնքի կազմավորման առումով` ներկաներին հրավիրելով մասնակցել դեսպանության և գործընկեր կազմակերպությունների կողմից կազմակերպված միջոցառումներին:
Նույն օրը Սկիրնևիցե համայնքի խորհրդի կողմից համայնքի կազմավորման 150-ամյակի առթիվ Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը պարգևատրվել է «Վաստակի համար» անվանական մեդալով, որը նրան հանձնեցին Սկիրնևիցեի համայնքի ղեկավար (ստարոստա) Միրոսլավ Բելինան և համայնքային խորհրդի նախագահ Թերեզա Յեդրաշեկը:
Տեղեկանք․ «Վաստակի համար» մեդալը Սկիրնևիցե համայնքի բարձրագույն պարգևներից է, որով պարգևատրվել են նաև ԼՀ Նախագահ Անջեյ Դուդան, ԼՀ Սեյմի պատգամավոր Դորոտա Ռուտկովսկան, համայնքի խորհրդի ներկա և նախկին անդամներ, ղեկավարներ և համայնքի կյանքում նշանակալի դերակատարում ունեցած մի շարք այլ գործիչներ:

2017 is a year of anniversaries for the Armenian community of Poland
On January 13, Ambassador of the Republic of Armenia to Poland Edgar Ghazaryan paid a working visit to the Skirnevitse community in the Lodz region of Poland to participate in the events dedicated to the 150th anniversary of the establishment of the community. Ambassador Ghazaryan participated in the special session of the community council convened on the occasion and delivered a speech, reported the press service of the RA Ministry of Foreign Affairs to Hayern Aysor.
In his speech, Ambassador Ghazaryan expressed gratitude to the authorities of the Skirnevitse community for the fruitful cooperation that helped make it possible to organize the Days of Armenia events and the Culture and Arts of Armenia painting competition in March 2016, providing students and teachers of the Glukhov Regional College with the opportunity to visit Armenia and be hosted by the regional college in the Vayots Dzor Province of the Republic of Armenia.
Ambassador Ghazaryan also stated that the year 2017 is a year of an anniversary of the establishment of diplomatic relations between Poland and Armenia and the establishment of the Armenian community of Poland and invited the attendees to participate in the events organized by the Armenian embassy and partnering organizations.
On the same day, on the occasion of the 150th anniversary of the establishment of the Armenian community of Poland, the community council of Skirnevitse awarded RA Ambassador to Poland Edgar Ghazaryan with the “For Merit” nominal medal, which was handed over to him by head (starosta) of the Skirnevitse community Miroslav Belina and chairman of the community council Teresa Jedrasek.
Reference: The “For Merit” Medal is one of the highest awards of the Skirnevitse community. It has been awarded to President of the Republic of Poland Anjey Duda, Deputy of the Seym of the Republic of Poland Dorota Rutkovska, the current and former leaders and members of the community council and several other activists who have played a significant role in community life.