2017 թվականը հոբելյանական է Լեհաստանի հայ համայնքի համար
Հունվարի 13-ին Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանն աշխատանքային այց է կատարել Լեհաստանի Լոձի մարզի Սկիրնևիցե համայնք` համայնքի կազմավորման 150-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով: Դեսպան Ղազարյանը մասնակցել է այդ առթիվ հրավիրված համայնքային խորհրդի հատուկ նիստին, որի ընթացքում հանդես է եկել ելույթով: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Իր ելույթում դեսպան Ղազարյանը շնորհակալություն է հայտնել Սկիրնևիցեի համայնքային իշխանություններին` արդյունավետ համագործակցության համար, ինչի արդյունքում 2016 թվականի մարտին հնարավոր դարձավ կազմակերպել «Հայաստանի օրեր» խորագրով միջոցառումները և «Հայաստանի մշակույթը և արվեստը» նկարչական մրցույթը, որի շրջանակներում Գլուխովի տարածաշրջանային քոլեջի մի խումբ ուսանողներ և մանկավարժներ 2016թ․ այցելեցին Հայաստան և հյուրընկալվեցին ՀՀ Վայոց ձորի մարզի տարածաշրջանային քոլեջի կողմից:
Դեսպան Ղազարյանը նշեց նաև, որ 2017 թվականը հոբելյանական է հայ-լեհական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և Լեհաստանի հայ համայնքի կազմավորման առումով` ներկաներին հրավիրելով մասնակցել դեսպանության և գործընկեր կազմակերպությունների կողմից կազմակերպված միջոցառումներին:
Նույն օրը Սկիրնևիցե համայնքի խորհրդի կողմից համայնքի կազմավորման 150-ամյակի առթիվ Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը պարգևատրվել է «Վաստակի համար» անվանական մեդալով, որը նրան հանձնեցին Սկիրնևիցեի համայնքի ղեկավար (ստարոստա) Միրոսլավ Բելինան և համայնքային խորհրդի նախագահ Թերեզա Յեդրաշեկը:
Տեղեկանք․ «Վաստակի համար» մեդալը Սկիրնևիցե համայնքի բարձրագույն պարգևներից է, որով պարգևատրվել են նաև ԼՀ Նախագահ Անջեյ Դուդան, ԼՀ Սեյմի պատգամավոր Դորոտա Ռուտկովսկան, համայնքի խորհրդի ներկա և նախկին անդամներ, ղեկավարներ և համայնքի կյանքում նշանակալի դերակատարում ունեցած մի շարք այլ գործիչներ:

Для армянской общины Польши 2017 год – юбилейный
Посол РА в Польше Эдгар Казарян 13 января посетил общину Скирневице области Лодзь Польши для участия в юбилейном мероприятии, посвященном 150-летию формирования общины. Посол принял участие в созванном в этой связи специальном заседании общинного совета, на котором выступил с речью. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщила пресс-служба М�?Д РА.
В своей речи посол Казарян выразил благодарность  общинным властям Скирневице за плодотворное сотрудничество, в результате чего в марте 2016 года стало возможным организовать мероприятия под девизом «Дни Армении» и художественный конкурс «Культура и искусство Армении», в рамках которого группа студентов и преподавателей колледжа региона Глухово в 2016 году посетили Армению и гостили в региональном колледже Вайоц дзорской области РА.
Посол Казарян отметил также, что 2017-й год – юбилейный в плане установления армяно-польских дипломатических отношений и формирования армянской общины Польши, пригласив присутствующих участвовать в мероприятиях, организованных посольством и организациями-партнерами.
В тот же день посол РА в Польше Эдгар Казарян общинным советом Скирневице в связи со 150-летием армянской общины был награжден именной медалью «За заслуги», которую ему вручили руководитель общины Мирослав Белина и председатель общинного совета Тереза Едрашек.
Справка. Медаль «За заслуги» является одной из высших наград общины Скирневице, которой награждены также президент Польской республики Анджей Дуда, депутат сейма Польши Дорота Рутковска, действующие и бывшие члены, руководители общинного совета, а также ряд других деятелей, сыгравших важную роль в жизни общины.