Քաշաթաղի շրջանում հիմնվել է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա
Քաշաթաղի շրջանի Վուրգավան համայնքի միջնակարգ դպրոցում բացվել է անվճար հիմունքներով գործող «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից մանրամասնում են, լաբորատորիայում սովորում են ինչպես Վուրգավանի, այնպես էլ հարակից բնակավայրերի դպրոցականները: Եռաչափ տպիչով, համակարգիչներով և ռոբոտաշինության հավաքածուներով կահավորված աշակերտներն այստեղ ստանում են ժամանակակից ինժեներական կրթություն՝ սովորելով ծրագրավորման և ռոբոտաշինության հմտություններ:
«Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ գործում են ՀՀ-ի (ներառյալ Արցախի) 194 դպրոցներում: «Արմաթում» սովորում են արդեն շուրջ 5000 դպրոցականներ: Ինժեներական այս խմբակ-լաբորատորիաները 2016-ին արժանացել են միանգամից երկու՝ «Կայուն զարգացման» և «Տեխնոլոգիական կրթության լավագույն մատակարարի» միջազգային մրցանակների:
«Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները մասնակցում են նաև մի շարք խրախուսական միջոցառումների (Ամառային տեխնոլոգիական և «ԴիջիՔեմփ» ինովացիոն ճամբարներ, «ԴիջիԿոդ» ծրագրավորման պատանեկան մրցույթ, «Ական փնտրող ռոբոտներ» և «Անօդաչու թռչող սարքերի» մրցույթներ, «Բաց խաղ» առաջնություն և այլն), որտեղ վերջիններս կիրառում են իրենց հմտությունները ու ընդգրկվում ավելի լայն և ստեղծագործական միջավայրի մեջ:
Քաշաթաղի շրջանի Վուրգավան համայնքի միջնակարգ դպրոցի «Արմաթ» լաբորատորիան ստեղծվել է «Հայրենասեր» կազմակերպության և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) համատեղ ֆինանսավորմամբ: ԻՏՁՄ-ն ներդրել է «ԴիջիԹեք» ցուցահանդեսի ժամանակ իրականացված դրամահավաքի և ԻՏՁՄ անդամ-կազմակերպությունների ամանորյա միջոցառման մուտքավճարների ամբողջ հասույթը:

В Кашатахском районе основана инженерная лаборатория «Армат»
В средней школе общины Вургаван Кашатахского района открылась функционирующая на безвозмездной основе инженерная лаборатория «Армат».
�?з Союза предприятий информационных технологий сообщают, что в лаборатории обучаются школьники как Вургавана, так и близлежащих населенных пунктов. Школьники получают здесь современное инженерное образование, приобретая навыки программирования и роботостроения.
�?нженерные лаборатории «Армат» функционируют в 194 школах РА (с учетом и Арцаха). В них уже обучаются около 5 тысяч школьников. Эти инженерные кружки-лаборатории в 2016-м удостоились сразу двух международных призов – «Стабильное развития» и «Лучший поставщик технологического образования».
Воспитанники лабораторий участвуют также в ряде поощрительных мероприятий (летние технологические и «ДиджиКемп» инновационные лагеря, юношеский конкурс программирования «ДиджиКод», конкурсы «Робот-сапер» и «Беспилотные летательные аппараты», первенство «Открытая игра» и др), где применяют свои навыки и вовлекаются в более широкую творческую среду.
Лаборатория «Армат» общины Вургаван Кашатахского района создана при финансировании организации «Патриот» и Союза предприятий информационных технологий.