Ալեքսանդր Բաժբեուկ-Մելիքովի ցուցահանդես Թբիլիսիի ազգային պատկերասրահում
2017 թվականի հունվարի 10-ին, Վրաստանի ազգային թանգարանի Դմիտրի Շևարդնաձեի անվան ազգային պատկերասրահի չորս դահլիճներում ներկայացվեցին տաղանդավոր գեղանկարիչ Ալեքսանդր Բաժբեուկ Մելիքովի 96 կտավներ: Դա մեծավարպետ նկարչի աշխատանքների առաջին ցուցադրությունն էր Թբիլիսիում: Ցուցահանդեսը, որը կազմակերպել էր Վրաստանի ազգային պատկերասրահը Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ, շնորհալի նկարչուհի Իռեն Օհանջանովայի նախագծով և համակարգմամբ, նվիրված էր Ալեքսանդր Բաժբեուկ-Մելիքովի ծննդյան 125-ամյակին և մահվան 50-րդ տարելիցին:
Հանդիսատեսով լեփ-լեցուն էին դահլիճները: Թբիլիսիի արվեստասեր հասարակայնությունը եկել էր դիտելու 20-րդ դարի վրացական կերպարվեստի ծագումով հայ հանճարեղ ներկայացուցչի անկրկնելի կտավները, որոնք փայլուն կերպով ուղենշում էին Թբիլիսիի բնիկ քաղաքացու ստեղծագործական ուղին: Ակեքսանդր Բաժբեուկ Մելիքովը աստիճանաբար երանգապնակը հարստացնելով լույսով, գույնով, հասավ ոսկեգույնին մոտեցող շողշողուն գունաշարի: Ինքնատիպ գեղարվեստականությամբ ու ճաշակով առանձնանում էին նրա ստեղծած կանանց դիմանկարները:
Բաժբեուկ Մելիքովի արվեստը լուրջ հիմք հանդիսացավ նոր և նորագույն գեղանկարչության զարգացման համար:
Սույն ցուցահանդեսը սահմանափակվեց դասական գեղանկարչի միայն Վրաստանում պահպանվող աշխատանքներով: Ցուցահանդեսին ներկայացվել էին Վրաստանի ազգային թանգարանի (Շալվա Ամիրանաշվիլիի անվան արվեստի թանգարանի և Դմիտրի Շևարդնաձեի անվան ազգային պատկերասրահի), Գիորգի Լեոնիձեի անվան վրաց գրականության թանգարանի հիմնադրամներում պահվող և մասնավոր հավաքորդների կտավները:
Ալեքսանդր Բաժբեուկ Մելիկովի արվեստի երկրպագուները և գնահատողները վերստին հնարավորություն ունեցան զգալու մեծ նկարչի գեղանկարչության հմայքը, խորանալու նրա հազվագյուտ ճաշակի մեջ, որը առանձնանում էր անկրկնելի վարպետությամբ, գեղանկարչության ոճի ոչսովորական իմացությամբ և պատմական փուլերի խոր ըմբռնմամբ:
Ցուցահանդեսը, որին ներկա էին նաև Վիրահայոց թեմի հոգևոր դասը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետները, տարբեր ազգի մտավորականներ, արվեստի գործիչներ և երկրպագուներ, բացեց Վրաստանի ազգային թանգարանի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Լորթքիփանիձեն: Կարևորելով հայ-վրացական մշակույթի զարգացումը, փոխադարձ կապն ու ներդաշնակումը, գլխավոր տնօրենը արժևորեց Ալեքսանդր Բաժբեուկ Մելիքովի արվեստը, այն, որ նա եղել է վրաց նկարիչներ Լադո Գուդիավիլու, Ավթանդիլ Վարազի, Մոսե Թոիձեի, Իլիա և Կիրիլ Զանեվիչների
ժամանակակիցը և գործընկերը, ովքեր իրենց անկրկնելի գործերով վրացական արվեստը դուրս են բերել համազգային ասպարեզ:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը իր օրհնության խոսքում կարևորեց գույների անկրկնելիությունը և տրամադրությունների վերարտադրման վարպետությունը, և երկու քրիստոնյա ազգերի մշակույթների ձուլվածությունը, ներդաշնակումը, որպես մեկ համընդհանուր արվեստ ներկայանալը, որի վկայությունը այս ցուցահանդեսն էր:
Նախագծի հեղինակ, համակարգող և դիտորդ, Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Իռեն Օհանջանովան շնորհակալություն հայտնեց Վրաստանի մշակույթի և հուշարձանների պահպանության նախարարությանը, ՀՀ մշակույթի նախարարությանը, Վրաստանի ազգային թանգարանին և Վիրահայոց թեմին, նախագծի իրականացմանը ցուցաբերած աջակցության համար: Նախագծի ղեկավարը երախտագիտության խոսքեր ուղղեց նախագծի դիտորդ Ժաննա Սարուխանովային և արվեստագետ Դավիթ Անդրիաձեին՝օժանդակության համար:
Վրաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ Ալեքսանդր Բաժբեուկ Մելիքովի աշխատանքների ցուցահանդեսը Թբիլիսիում կշարունակվի մինչև 2017 թվականի փետրվարի 24-ը:

National Gallery of Georgia showcasing works of Alexander Bazhbeuk-Melikov
On January 10, 2017, the four halls of the Dmitri Shevardnadze Gallery of the National Museum of Georgia showcased 96 paintings by talented painter Alexander Bazhbeuk-Melikov. The exhibition, which was organized by the National Museum of Georgia, according to the plan of and facilitated by President of the Union of Armenian Artists of Georgia, gifted painter Iren Ohanjanova, was dedicated to the 125th birth anniversary and to the 50th death anniversary of Alexander Bazhbeuk-Melikov.
The halls were packed. Art lovers of Tbilisi had come to view the exceptional paintings by the genius Georgian painter of Armenian descent that brilliantly benchmarked the career of the indigenous citizen of Tbilisi. Bazhbeuk-Melikov gradually added more and more colors to his palette and made his paintings glossier. His portraits of women stood out with their unique taste and articism.
Bazhbeuk-Melikov’s art served as serious ground for the development of new and contemporary painting.
The exhibition only showcased the classic painter’s works preserved in Georgia. Among the works were the paintings kept within the funds of the National Museum of Georgia (Shalva Amiranashvili Art Museum and Dmitri Shevardnadze National Gallery) and the Giorgi Leonidze Georgian Literature Museum and the paintings of private collectors.
The fans of Alexander Bazhbeuk-Melikov and those who appreciate his art had the chance to feel the charm of the great artist’s paintings and see his tasteful paintings that stand out with their exceptional mastery, the artist’s extraordinary knowledge of the style of painting and in-depth perception of the history of painting.
The exhibition, which was also attended by the clergy of the Armenian Diocese of Georgia, the diplomats of the Embassy of the Republic of Armenia in Georgia, intellectuals, artists and fans of various nationalities, was opened by General Director of the National Museum of Georgia Davit Lortkipanidze. Attaching importance to the development of the Georgian and Armenian cultures and the mutual relations, the General Director appreciated the art of Alexander Bazhbeuk-Melikov and the fact that he was a contemporary and colleague of Georgian painters Lado Gudiavili, Avtandil Varaz, Mose Toidze, Ilia and Kiril Zanevichs, whose exceptional works helped Georgian arts become internationally recognized.
Giving his blessings, leader of the Armenian Diocese of Georgia, His Grace, Fr. Bishop Vazgen Mirzakhanyan attached importance to the uniqueness of the colors and the mastery of reproducing moods and presenting the assimilation and harmonization of the cultures of the two Christian nations as a universal art, the evidence of which was this exhibition.
Organizer, facilitator and observer of the project, President of the Union of Armenian Painters of Georgia Iren Ohanjanova expressed gratitude to the Ministry of Culture and Monument Preservation of Georgia, the Ministry of Culture of the Republic of Armenia, the National Museum of Georgia and the Armenian Diocese of Georgia for helping make the exhibition a success. The project director also expressed gratitude to the project’s observer Janna Sarukhanova and art critic Davit Andriadze for their assistance.
The exhibition of merited Georgian artist Alexander Bazhbeuk-Melikov will run in Tbilisi until February 24, 2017.