«Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միությունը» ամփոփում է տարին
«Հայերն այսօր»-ն արդեն առիթ ունեցել է ներկայացնելու գարնանը հիմնադրված «Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միության» գործունեությունը, որի պաշտոնական շնորհանդեսը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 26-ին Լիսաբոնում: Միություն, որի նպատակն է զարգացնել բարեկամական, մշակութային և համագործակցական կապերը Պորտուգալիայի և Հայաստանի ժողովուրդների միջև, տարածել հայկական մշակութը Պորտուգալիայում և պորտուգալական մշակույթը Հայաստանում, կազմակերպել Հայաստանի և Պորտուգալիայի մշակութային գործիչների հանդիպումներ, հրապարակել պարբերականներ, թերթեր, զարգացնել համայնքային կյանքը:
Իր հիմնական առաքելությանը հավատարիմ՝ անցնող ամիսների ընթացքում միությունը երեք կարևոր հանդիպումներ և ձեռնարկներ է իրականացրել:
Առաջինը Պորտուգալիայի Ազգային ժողովում հանդիպումն էր երկրի երեք հիմնական կուսակցությունների խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ՝ իշխող Սոցիալիստական, Սոցիալ-դեմոկրատական և Քրիստոնյա-դեմոկրատներ:
Միության հիմնադիր նախագահ Վահե Մխիթարյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց, որ շատ կարևոր հանդիպումներ են եղել, որոնց ընթացքում ներկայացվել է միության նպատակները, ծրագրերն ու առաջիկա անելիքները: Քննարկումների արդյունքում առաջարկվել է ստեղծել Պորտուգալիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խումբը, որը կապի մեջ լինելով Հայաստան-Պորտուգալիա բարեկամական խմբի հետ՝ միասին կկարողանանան բարեկամական կապեր հաստատել երկու երկրների միջև:
Նախատեսվում է արդեն հաջորդ տարի հանդիպումներ ունենալ երեք այլ կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ:
«Նպատակ ունենք նաև հանդիպելու Ազգային ժողովի նախագահի հետ, որպեսզի պայմանավորվենք, թե ինչպես են ընթանալու Պորտուգալիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի աշխատանքները»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Վահե Մխիթարյանը:
Հաջորդը միության նախագահի հանդիպումն էր Պորտուգալիայի էկոնոմիկայի նախարարության արտերկրի տնտեսական կապերի վարչության պետի հետ, որի հետ նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխուժացնելու Պորտուգալիա-Հայաստան առևտրային կապերը՝ ներկայացնելով երկու երկրների արտադրանքը:
«Շատ լավ և արդյունավետ հանդիպում էր: Էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնյան հետաքրքրված է հայկական շուկայով և մեծ ցանկություն ունի, որպեսզի հայկական արտադրանքը ներմուծվի Պորտուգալիա: Առաջին քայլն արված է: Հաջորդ տարի նախատեսում ենք հանդիպում ունենալ արդեն Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հետ»,-նշեց միության ղեկավարը:
Վահե Մխիթարյանը հանդիպում է ունեցել նաև Պորտուգալիայի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնյաներից մեկի հետ: «Հանդիպման ընթացքում ներկայացրեցինք միության անելիքներն ու պատրաստակամություն հայտնեցինք աջակցելու Հայաստանի հետ կապված աշխատանքներում, քանի դեռ Պորտուգալիայում չունենք դեսպանատուն»,-ասաց Վահե Մխիթարյանը:
Միության հաջորդ կարևոր նախաձեռնությունը Պորտուգալիայի Ավեյրո քաղաքի համալսարանում Անանիա Շիրակացուն նվիրված կոնֆերանսի կազմակերպումներ էր՝ համալսարանի Մաթեմատիկայի ամբիոնի վարիչ Հելմունտ Մալոնեքի օժանդակությամբ, որը 1969-74 թվականներին սովորել է ԵՊՀ մաթեմատիկայի ֆակուլտետում և տիրապետում է հայերենին:
Կոնֆերանսի ժամանակ Հելմունտ Մալոնեքն իր ելույթում անդրադարձել է Անանիա Շիրակացուն: Ներկայացնելով նրան որպես մաթեմատիկոս՝ խոսել այդ ոլորտում Շիրակացու ունեցած ավանդի մասին:
Պորտուի համալսարանի աստղաֆիզիկայի կենտրոնի աշխատակից Վարդան Ադիբեկյանը (նախկինում՝ Բյուրականի աստղադիտարանի աշխատակից) իր զեկույցում խոսել է Հայաստանում աստղագիտության զարգացման մասին՝ Քարահունջից մինչև Բյուրական: Անդրադարձել Հայաստանում աստղագիտության զարգացման մեջ Վիկտոր Համբարձումյանի ունեցած ներդրմանը և նրա ջանքերով Բյուրականում հիմնադրված աստղադիտարանին, որտեղ կատարվել են աստղագիտության բնագավառում հեղափոխական նշանակություն ունեցող հայտնագործություններ:
«Կոնֆերանսի հիմնական նպատակն էր ներկայացնել հայկական աստղագիտությունը տարբեր դարաշրջաններում՝ Քարահունջի աստղադիտարանից մինչև Բյուրականի աստղադիտարանի հիմնադրումն ու ներկան: Ներկաները մեծ ոգևորությամբ ունկնդրեցին հատկապես Վարդան Ադիբեկյանի ելույթը, ստացան տեղեկություններ, որոնց մասին նախկինում ոչինչ չգիտեին»,- ասաց միության նախագահը:
Կոնֆերանսին ցուցադրվել է նաև աստղագիության մասին վավերագրական ֆիլմ: Վերջում տեղի է ունեցել հարց ու պատասխան:
«Պորտուգալիա- Հայաստան բարեկամության միության» նախագահ Վահե Մխիթարյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում խոսեց նաև առաջիկա ծրագրերի մասին:
Արդեն հաջորդ տարի նախատեսվում է Գյուլբենկյանի գիտական ինստիտուտում ներկայացնել հայ գիտնականներին այն հայ ուսանողների օգնությամբ, ովքեր աշխատում են ինստիտուտում:
Նախատեսվում է նաև Լիսաբոնի համալսարանի Լեզվի ինստիտուտում աշխատաժողով կազմակերպել՝ նվիրված հայոց լեզվին և այբուբենին: Աշխատաժողովով արդեն իսկ հետաքրքրված է համալսարանի ռեկտորը:
Ծրագրվում է նաև Պորտուգալիայի ամենահին՝ Կոիմբրայի համալսարանում իրականացնել Անանիա Շիրակացուն և Դավիթ Անհաղթին նվիրված կոնֆերանս: Միաժամանակ կազմակերպել հայկական երաժշտության երեկո՝ «Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միության» ներքո գործող «Կոնսոնանսիա» կամերային նվագախմբի (ղեկավար` Ելենա Ռյաբովա) և Կոիմբրայի համալսարանի երգչախմբի մասնակցությամբ:

Союз дружбы Португалия-Армения подводит итоги года
«Армяне сегодня» уже представляла деятельность основанного весной Союза дружбы Португалия-Армения, официальная презентация которого состоялась 26 сентября в Лиссабоне. Союз, цель которого развивать дружественные, культурные и сотруднические связи между народами Португалии и Армении, распространять армянскую культуру в Португалии и португальскую – в Армении, организовывать встречи деятелей культуры Армении и Португалии, издавать периодические издания, газеты, развивать общинную жизнь.
Верный своей основной миссии, союз за истекшие месяцы реализовал три важных встречи и инициативы.
Первая – в Национальном Собрании Португалии была организована встреча с представителями фракций трех основных партий – правящей Социалистической, Социал-демократической и Христианско-демократической.
Учредительный председатель союза Ваге Мхитарян в беседе с «Армяне сегодня» сказал, что были очень важные встречи, в ходе которых были представлены цели, программы и предстоящие дела союза. По итогам обсуждений было предложено создать парламентскую группу дружбы Португалия-Армения, которая, будучи на связи с группой дружбы Армения-Португалия, совместно смогут наладить дружественные связи между двумя странами.
Планируется уже в будущем году организовать встречи с представителями трех других партий.
«Поставили цель встретиться также с председателем Национального Собрания, чтобы договориться, как будут идти работы парламентской группы дружбы Португалия-Армения», – сказал в беседе с «Армяне сегодня» Ваге Мхитарян.
Следующей была встреча председателя союза с начальником Управления экономических связей с зарубежьем Министерства экономики Португалии, с которым достигнута предварительная договоренность относительно оживления торговых связей Португалия-Армения, представив продукцию двух стран.
«Встреча была очень плодотворной. Чиновник Министерства экономики заинтересован армянским рынком и выразил большое желание, чтобы армянская продукция экспортировалась в Португалию. Первый шаг сделан. В будущем году планируем встретиться уже с Министерством экономического развития и инвестиций Армении», – отметил глава союза.
Ваге Мхитарян встречался также с одним из чиновников Министерства иностранных дел Португалии. «В ходе встречи представили задачи союза и выразили готовность содействовать работам, связанным с Арменией, поскольку в Португалии нет посольства», – сказал Ваге Мхитарян.
Следующей важной инициативой стала организация конференции в университете португальского города Авейро, посвященная Анании Ширакаци при содействии заведующего кафедрой математики университета Гельмунта Малонека, который в 1969-74гг. учился на математическом факультете ЕГУ и владеет армянским языком.
В своем выступлении на конференции он коснулся Анания Ширакаци, представив его как математика, говорил о вкладе Ширакаци в этой области.
Сотрудник Астрофизического центра университета Порту Вардан Адибекян (ранее сотрудник Бюраканской обсерватории) в своем докладе говорил о развитии астрофизики в Армении начиная с Караунджа до Бюракана. Он коснулся вклада Виктора Амбарцумяна в развитие астрономии в Армении и созданной его усилиями обсерватории в Бюракане, где были совершены открытия революционного значения в области астрономии.
«Основной целью конференции было представить армянскую астрономию в различные эпохи – от Караунджской обсерватории до основания и сегодняшнего дня Бюраканской обсерватории. Присутствующие с большим вниманием выслушали речь Вардана Адибекяна, получили сведения, которых ранее не знали», – сказал председатель союза.
На конференции был продемонстрирован также документальный фильм об астрономии.
В беседе с «Армяне сегодня» Ваге Мхитарян рассказал также о ближайших планах союза. Уже в наступающем году в Гюльбенкяновском научном институте планируется представить армянских ученых с помощью армянских студентов, работающих в �?нституте.
Планируется также в �?нституте языка Лиссабонского университета организовать конференцию, посвященную армянскому языку и азбуке. Ею уже заинтересовался ректор университета.
Планируется также в старейшем португальском университете Коимбрии организовать конференцию, посвященную Анания Ширакацу и Давиду Анахту. Одновременно – организовать вечер армянской музыки с участием камерного оркестра «Консонансия» (руководитель Елена Рябова), функционирующего при Союзе дружбы Португалия-Армения и хора университета Коимбрии.