«Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միությունը» ամփոփում է տարին
«Հայերն այսօր»-ն արդեն առիթ ունեցել է ներկայացնելու գարնանը հիմնադրված «Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միության» գործունեությունը, որի պաշտոնական շնորհանդեսը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 26-ին Լիսաբոնում: Միություն, որի նպատակն է զարգացնել բարեկամական, մշակութային և համագործակցական կապերը Պորտուգալիայի և Հայաստանի ժողովուրդների միջև, տարածել հայկական մշակութը Պորտուգալիայում և պորտուգալական մշակույթը Հայաստանում, կազմակերպել Հայաստանի և Պորտուգալիայի մշակութային գործիչների հանդիպումներ, հրապարակել պարբերականներ, թերթեր, զարգացնել համայնքային կյանքը:
Իր հիմնական առաքելությանը հավատարիմ՝ անցնող ամիսների ընթացքում միությունը երեք կարևոր հանդիպումներ և ձեռնարկներ է իրականացրել:
Առաջինը Պորտուգալիայի Ազգային ժողովում հանդիպումն էր երկրի երեք հիմնական կուսակցությունների խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ՝ իշխող Սոցիալիստական, Սոցիալ-դեմոկրատական և Քրիստոնյա-դեմոկրատներ:
Միության հիմնադիր նախագահ Վահե Մխիթարյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց, որ շատ կարևոր հանդիպումներ են եղել, որոնց ընթացքում ներկայացվել է միության նպատակները, ծրագրերն ու առաջիկա անելիքները: Քննարկումների արդյունքում առաջարկվել է ստեղծել Պորտուգալիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խումբը, որը կապի մեջ լինելով Հայաստան-Պորտուգալիա բարեկամական խմբի հետ՝ միասին կկարողանանան բարեկամական կապեր հաստատել երկու երկրների միջև:
Նախատեսվում է արդեն հաջորդ տարի հանդիպումներ ունենալ երեք այլ կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ:
«Նպատակ ունենք նաև հանդիպելու Ազգային ժողովի նախագահի հետ, որպեսզի պայմանավորվենք, թե ինչպես են ընթանալու Պորտուգալիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի աշխատանքները»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Վահե Մխիթարյանը:
Հաջորդը միության նախագահի հանդիպումն էր Պորտուգալիայի էկոնոմիկայի նախարարության արտերկրի տնտեսական կապերի վարչության պետի հետ, որի հետ նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխուժացնելու Պորտուգալիա-Հայաստան առևտրային կապերը՝ ներկայացնելով երկու երկրների արտադրանքը:
«Շատ լավ և արդյունավետ հանդիպում էր: Էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնյան հետաքրքրված է հայկական շուկայով և մեծ ցանկություն ունի, որպեսզի հայկական արտադրանքը ներմուծվի Պորտուգալիա: Առաջին քայլն արված է: Հաջորդ տարի նախատեսում ենք հանդիպում ունենալ արդեն Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հետ»,-նշեց միության ղեկավարը:
Վահե Մխիթարյանը հանդիպում է ունեցել նաև Պորտուգալիայի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնյաներից մեկի հետ: «Հանդիպման ընթացքում ներկայացրեցինք միության անելիքներն ու պատրաստակամություն հայտնեցինք աջակցելու Հայաստանի հետ կապված աշխատանքներում, քանի դեռ Պորտուգալիայում չունենք դեսպանատուն»,-ասաց Վահե Մխիթարյանը:
Միության հաջորդ կարևոր նախաձեռնությունը Պորտուգալիայի Ավեյրո քաղաքի համալսարանում Անանիա Շիրակացուն նվիրված կոնֆերանսի կազմակերպումներ էր՝ համալսարանի Մաթեմատիկայի ամբիոնի վարիչ Հելմունտ Մալոնեքի օժանդակությամբ, որը 1969-74 թվականներին սովորել է ԵՊՀ մաթեմատիկայի ֆակուլտետում և տիրապետում է հայերենին:
Կոնֆերանսի ժամանակ Հելմունտ Մալոնեքն իր ելույթում անդրադարձել է Անանիա Շիրակացուն: Ներկայացնելով նրան որպես մաթեմատիկոս՝ խոսել այդ ոլորտում Շիրակացու ունեցած ավանդի մասին:
Պորտուի համալսարանի աստղաֆիզիկայի կենտրոնի աշխատակից Վարդան Ադիբեկյանը (նախկինում՝ Բյուրականի աստղադիտարանի աշխատակից) իր զեկույցում խոսել է Հայաստանում աստղագիտության զարգացման մասին՝ Քարահունջից մինչև Բյուրական: Անդրադարձել Հայաստանում աստղագիտության զարգացման մեջ Վիկտոր Համբարձումյանի ունեցած ներդրմանը և նրա ջանքերով Բյուրականում հիմնադրված աստղադիտարանին, որտեղ կատարվել են աստղագիտության բնագավառում հեղափոխական նշանակություն ունեցող հայտնագործություններ:
«Կոնֆերանսի հիմնական նպատակն էր ներկայացնել հայկական աստղագիտությունը տարբեր դարաշրջաններում՝ Քարահունջի աստղադիտարանից մինչև Բյուրականի աստղադիտարանի հիմնադրումն ու ներկան: Ներկաները մեծ ոգևորությամբ ունկնդրեցին հատկապես Վարդան Ադիբեկյանի ելույթը, ստացան տեղեկություններ, որոնց մասին նախկինում ոչինչ չգիտեին»,- ասաց միության նախագահը:
Կոնֆերանսին ցուցադրվել է նաև աստղագիության մասին վավերագրական ֆիլմ: Վերջում տեղի է ունեցել հարց ու պատասխան:
«Պորտուգալիա- Հայաստան բարեկամության միության» նախագահ Վահե Մխիթարյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում խոսեց նաև առաջիկա ծրագրերի մասին:
Արդեն հաջորդ տարի նախատեսվում է Գյուլբենկյանի գիտական ինստիտուտում ներկայացնել հայ գիտնականներին այն հայ ուսանողների օգնությամբ, ովքեր աշխատում են ինստիտուտում:
Նախատեսվում է նաև Լիսաբոնի համալսարանի Լեզվի ինստիտուտում աշխատաժողով կազմակերպել՝ նվիրված հայոց լեզվին և այբուբենին: Աշխատաժողովով արդեն իսկ հետաքրքրված է համալսարանի ռեկտորը:
Ծրագրվում է նաև Պորտուգալիայի ամենահին՝ Կոիմբրայի համալսարանում իրականացնել Անանիա Շիրակացուն և Դավիթ Անհաղթին նվիրված կոնֆերանս: Միաժամանակ կազմակերպել հայկական երաժշտության երեկո՝ «Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միության» ներքո գործող «Կոնսոնանսիա» կամերային նվագախմբի (ղեկավար` Ելենա Ռյաբովա) և Կոիմբրայի համալսարանի երգչախմբի մասնակցությամբ:

Hayern Aysor has already presented the activities of the Portugal-Armenia Friendship Association, which was established in the spring and was officially presented during an event held in Lisbon on September 26, 2016. The goal of the Association is to enhance the friendly and cultural ties and cooperation between the peoples of Portugal and Armenia, disseminate Armenian culture in Portugal and Portuguese culture in Armenia, organize meetings of cultural figures of Armenia and Portugal, publish newspapers and periodicals and enhance community life.
Throughout the past months, the Association has stayed true to its mission statement and has held three major events and meetings.
The first was the meeting with members of the factions of the three fundamental political parties of the National Assembly of Portugal, including the ruling Socialist Party, the Social-Democrat Party and the Christian-Democrat Party.
%d5%bd%d5%b8%d6%81%d5%ab%d5%a1%d5%ac%d5%ab%d5%bd%d5%bf%d5%b6%d5%a5%d6%80
In an interview with Hayern Aysor, founding president of the Association Vahe Mkhitaryan said the Association has organized many major meetings during which it has presented its goals, programs and upcoming events. The participants of the discussion suggested establishing the Portugal-Armenia Friendship Association, which would be able to help establish friendly relations between Portugal and Armenia through contacts with the Armenia-Portugal Parliamentary Friendship Group in Armenia.
%d6%84%d6%80%d5%ab%d5%bd%d5%bf%d5%b8%d5%b6%d5%b5%d5%a1-%d5%a4%d5%a5%d5%b4%d5%b8%d5%af%d6%80%d5%a1%d5%bf%d5%b6%d5%a5%d6%80
The Association is already planning on organizing meetings with members of three other political parties next year.
“We also intend to meet with the Speaker of the National Assembly so that we can agree on the activities of the Portugal-Armenia Parliamentary Friendship Group,” Vahe Mkhitaryan said in an interview with Hayern Aysor.
The next meeting was the president’s meeting with the Head of the Department of Economic Relations Abroad of the Ministry of Economy of Portugal. The Association and the Department have initially reached an agreement on revitalizing the trade relations between Portugal and Armenia by presenting the products of both countries.
%d5%a7%d5%af%d5%b8%d5%b6%d5%a1%d5%b4%d5%ab%d5%af%d5%a1
“It was a great and effective meeting. The representative of the Ministry of Economy is interested in the Armenian market and really wants to see Portugal import Armenian products. The first step has been taken. Next year, we plan on meeting with the Ministry of Economic Development and Investments of Armenia,” the president of the Association stated.
Vahe Mkhitaryan has also met with an official of the Ministry of Foreign Affairs of Portugal. “During the meeting, we presented the Association’s future actions and expressed willingness to support the activities with Armenia since Armenia still doesn’t have an embassy in Portugal,” Vahe Mkhitaryan said.
The next major event was the conference devoted to Anania Shirakatsi and hosted at the university in the Portuguese city of Aveiro. The conference was held with the support of Head of the Department of Mathematics Helmunt Malonek, who studied in the Faculty of Mathematics of Yerevan State University (1969-74) and is fluent in Armenian.
hamalsaran
In his speech at the conference, Helmunt Malonek touched upon Anania Shirakatsi, presented him as a mathematician and talked about Shirakatsi’s contributions in the field.
In his speech, employee of the Astrophysics Center of the University of Portu Vardan Adibekyan (former employee of the Observatory of Byurakan) talked about the development of astrology in Armenia, starting from Karahunj to Byurakan. He touched upon the contributions that Victor Hambardzumyan has made to the development of astrology in Armenia and the observatory that he established in Byurakan where astrologists have made discoveries that have become revolutionary in the field of astrology.
“The main goal of the conference was to present Armenian astrology in different eras, starting from the observatory of Karahunj to the establishment of the observatory of Byurakan and the present. The attendees were very excited as they were listening to the speech by Vardan Adibekyan, who told them about things that they had never heard about,” the president of the Association said.
The conference also featured the screening of a documentary devoted to astrology, followed by a question-and-answer session.
In his interview with Hayern Aysor, President of the Portugal-Armenia Friendship Association Vahe Mkhitaryan also talked about the Association’s upcoming programs and events.
Next year, at the Gulbenkian Scientific Institute, the Association will introduce Armenian scholars with the help of Armenian students who are employed at the Institute.
The Association will also organize a workshop devoted to the Armenian language and alphabet at the Language Institute of the University of Lisbon, and the University’s rector is already interested in the workshop.
The Association will also host a conference devoted to Anania Shirakatsi and Davit Anhaght at the University of Coimbra, which is the oldest university in Portugal. The Association will also organize an event devoted to Armenian music. The event will feature performances by the Konsonansia Chamber Choir (director: Yelena Ryabova) of the Portugal-Armenia Friendship Association and the choir of the University of Coimbra.