«Հայկական կրթօջախներ». Ալմաթիի «Մասիս» կիրակնօրյա դպրոց
Հայաստանից հեռու բնակվող յուրաքանչյուր հայի համար արդիական է հայկական ինքնության պահպանումն և երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչների մոտ դեպի հայկականը սիրո արթնացումն ու պահպանումը։ Այս հարցում սփյուռքում գործող կրթօջախների դերը շատ կարևոր է։
Եվ ահա 2016 թվականի հոկտեմբերի 1-ից սկսեց գործել Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքի «Մասիս» կիրակնօրյա հայկական դպրոցը։ Դպրոցում գործում է 2 խումբ՝ կրտսեր և ավագ։ Կարևոր է նշել, որ հայերենի դասավանդումը երկար ժամանակ դադարեցված էր Ալմաթի քաղաքում, իսկ այժմ դասերն սկսվել են նոր հունով և տեղի են ունենում քաղաքի կենտրոնում գտնվող տաղավարում, ուր կան բոլոր պայմանները՝ հարմարավետ դասընթացի համար։
Դասերն անց են կացվում Լուսինե Շահվերդյանի կողմից, ով հանդիսանում է մի քանի լեզուների ուսուցիչ և ունենալով հայերեն դասավանդելու հնարավորութուն՝ կիրառում է ուսուցման իր բոլոր հմտությունները հայերենը մատչելի և հետաքրքիր դարձնելու համար։

Preserving the Armenian identity and awakening in young Armenians the love for Armenia and Armenians and preserving that love is a current issue for each and every Armenian living far away from Armenia, and the Armenian communities of Diaspora play a major issue in that regard.
On October 1, 2016, Masis Armenian Sunday School opened its doors in Almaty, Kazakhstan and has two groups of junior and senior students. It should be noted that Armenian had not been taught in Almaty for a long time. Now classes have begun and are held in a pavilion that is located in central Almaty and offers all the conditions for the classes.
The classes are held by Lusine Shahverdyan, who is a teacher of several languages and applies all her skills to make Armenian accessible and interesting for the students.