Հալեպի Մուշիե շրջանում ռումբի պայթյունից հայ է մահացել
Հալեպի Մուշիե շրջանում ռումբի պայթյունը 15 մարդու կյանք է խլել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեց Հալեպի «Գանձասար» շաբաթաթերթի աշխատակից Զարմիկ Պողիկյանը, տեղում մահացել է նաեւ հայազգի 1966 թվականին ծնված Գևորգ Պողոսյանը: Դեպքը եղել է նոյեմբերի 14-ի առավոտյան:
Վերջին օրերի ընթացքում Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսում ևս ակտիվացել են պայթյուններն ու
ռմբակոծությունները` անհանգստության ու լարվածության նոր ալիք առաջացնելով հայաշատ
շրջաններում: Դամասկոսում նոյեմբերի 11-ի ժամը 13:30-ի սահմաններում չորս հրթիռներ էին ընկել Բաբ Թումա թաղամասում գտնվող Սբ Սարգիս եկեղեցուն կից Սուրբ Թարգմանչաց ճեմարանի մերձակայքում: Դեպքը տեղի էր ունեցել աշակերտների` դպրոցից դուրս գալու ժամանակ: Հրթիռներից երկուսն ընկել էին ճեմարանին պատկանող երկու ավտոբուսների վրա: Ավտոբուսներից մեկի մոտ ընկած հրթիռի բեկորներից զոհվել էր 5 մարդ, այդ թվում՝ 4 աշակերտ` Հովհաննես Աթոքամյանը,Վանեսսա Միխո Պետրոսը, մյուսները` արաբ աշակերտներ էին եւ ավտոբուսի վարորդը: Շուրջ տասը վիրավոր տեղափոխվել էր հիվանդանոց: Դժբախտ պատահարը ճեմարանի սաների մեջ ահ ու սարսափ էր տարածել՝ միևնույն ժամանակ ցնցելով ողջ սիրահայությանը: Բաբ Թումա թաղամասում նոյեմբերի 13-ին հրթիռ է ընկել Հայ Կաթողիկե ճեմարանի վրա՝ պատճառելով նյութական վնասներ: Ճեմարանը, բարեբախտաբար, փակ էր` ի նշան նոյեմբերի 11-ին Սուրբ Թարգմանչաց ճեմարանի դժբախտության մեջ ընկածների հանդեպ հարգանքի: Բաբ Թումա թաղամասում ռումբի բեկորից հայ էր վիրավորվել` Սիմոն Թելյանը:

В районе Алеппо – Мушие – взрывом бомбы убит армянин
Взрыв бомбы в районе Алеппо – Мущие – унес жизни 15 человек. Как сообщил Арменпресс сотрудник издаваемой в Алеппо газеты «Гандзасар» Зармик Папикян, на месте был убит и наш соотечественник Геворг Погосян, 1966 года рождения. Трагедия произошла утром 14 ноября.
В последние дни участились взрывы и бомбежка также в столице Сирии Дамаске. 11 ноября в районе 13.30 в Дамаске в окрестностях семинарии Сурб Таргманчац при
церкви Сурб Саргис в квартале Баб Тума упало 4 ракеты. Это произошло, когда дети выходили из школы. Две ракеты упали на два автобуса, принадлежащих этой
школе, одна около школьных ворот. Осколками ракеты, упавшей около автобуса, были убиты 5 человек, в том числе 4 школьника – Ованнес Атокамян, Ванесса Михо
Петрос, еще один школьник-араб и водитель автобуса.
Около 10 раненых были доставлены в больницу. Эта трагедия вызвала ужас у детей и потрясла всех армян Сирии. 13 ноября бомбы упали и на гимназию Парос, действующую при Армянской Католической церкви. Гимназии нанесен
материальный ущерб. �?з-за трагедии, имевшей место 11 ноября в Дамаске, гимназия, к счастью, не действовала, так что школники не пострадали. Осколком бомбы в христианском квартале Баб Тума в Дамаске был ранен армянин Симон