Նուբար-Էմանուել Դոլմաջյան. Այս ցուցահանդես-տոնավաճառը Հայրենիք-Սփյուռք միասնականության դրսևորում է
«Հայերն այսօր» պարբերականը շարունակում է իր էջերում ներկայացնել ՀՀ սփյուռքի նախարարության կազմակերպած և արդեն ավանդական դարձած «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառի մասնակիցներին:
Նուբար-Էմանուել Դոլմաջյանը 1.5 տարի առաջ է տեղափոխվել Հայաստան: Ազգային վարժարանի տնօրեն, Սիրայում գործող հայկական եկեղեցու հաշվապահ…պարոն Դոլմաջյանի կենսագրությունը հարուտ է: Այսօր, սակայն, թոշակառու ամուսինները աշխատանքային առօրյան փոխարինել են ընտանեկան հանգստությամբ, իսկ Նուբար-Էմանուելի տիկինը՝ ազատ ժամանակն օգտագործում է՝ արևելյան քաղցրավենիքներ պատրաստելով, ինչն էլ պարբերաբար ներկայացնում են նմանատիպ ցուցահանդես-տոնավաճառներին:
«Ուրախ եմ, որ Սփյուռքի նախարարությունը մեզ նման հնարավորություն է տալիս՝ միասին հավաքվելու, նոր դեմքերի հետ ծանոթանալու»,-ասում է «Հայերն այսօրի» զրուցակիցը և ավելացնում, որ նման միջոցառումները Հայրենիք-Սփյուռք միասնականության դրսևորում են»:
Ի դեպ, Նուբար-Էմանուել Դոլմաջյան երկու որդիները համակարգչային դիզայներներ են, երկուսն էլ իրենց մասնագիտությամբ աշխատում են հայաստանյան ընկերություններից մեկում:

Нубар-Эммануел Долмаджян: Эта выставка-ярмарка – проявление единства Родина-Диаспора
�?здание «Армяне сегодня» продолжает представлять участников организованной Министерством Диаспоры РА и ставшей уже традиционной благотворительной выставки-ярмарки «Дыхание армянской культуры Сирии в Ереване».
Нубар-Эммануел Долмаджян полтора года назад переехал в Армению. Директор национальной гимназии, бухгалтер функционирующей в Сирии армянской церкви… Биография господина Долмаджяна богата. Однако сегодня супруги-персионеры сменили трудовые будни на семейный отдых, а супруга Нубара-Эммануэла в свободное время занимается изготовлением восточных сладостей, которые периодически представляет на подобных выставках-ярмарках.
«Рад, что Министерство Диаспоры доставляет нам такую возможность – собираться, знакомиться с новыми людьми», – говорит собеседник «Армяне сегодня», и добавляет, что подобные мероприятия являются проявлением единства Родина-Диаспора.
Кстати, два сына Нубара-Эммануела Долмаджяна – компьютерные дизайнеры и работают по специальности в одной из компаний Армении.