Աջակցություն Պետրոս Ադամյանի անվան թատրոնին
Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական պետական թատրոնը մեր հնագույն թատրոնն է՝ ստեղծված 1858 թվականին: Այն նաև միակ հայկական պետական թատրոնն է, որը գործում է Հայաստանի սահմաններից դուրս: Հայաստանի կառավարությունը միշտ էլ իր ուշադրության կենտրոնում է պահել այս թատրոնը. արդեն մեկ անգամ, տեղի ունեցած պայթյունից հետո, իրականացրել է որոշակի վերանորոգչական աշխատանքներ, յուրաքանչյուր տարի  ՀՀ պետբյուջեից թատրոնին տրամադրվում է որոշակի գումար աշխատավարձերի հավելումներ կատարելու համար:
Օրերս ՀՀ Սփյուռքի և մշակույթի նախարարությունների, Հայաստանի թատերական գործիչների միության, ինչպես նաև Վրաստանում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ քննարկում, որի ընթացքում որոշվեց ՀԹԳՄ միջոցով թատրոնին փոխանցվող 10 մլն ՀՀ դրամը նպատակաուղղել ոչ թե սոցիալական խնդիրների լուծմանը, այլ ստեղծագործական նոր ծրագրերի և նախագծերի իրականացմանը: Ինչպես նշեց ՀԹԳՄ նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, տրամադրվող ֆինանսական միջոցները հնարավորություն կտան թատրոնին ընդլայնելու իր խաղացանկային հետաքրքրությունները, կյանքի կոչելու նոր ու ինքնատիպ բեմադրություններ, իրականացնելու համատեղ բեմադրություններ հայաստանյան բեմադրիչների և դերասանների հետ: Այսպիսով կձևավորվեն ստեղծագործական նոր կապեր, Թբիլիսիի հայկական թատրոնը գործուն կերպով կներգրավվի հայաստանյան թատերական իրաղություններում, կապը հայրենիքի հետ կդառնա իրական: Վերջին տարիներին հատկապես մեր հնագույն թատրոնը հայտնվել է բարդ իրավիճակներում, թատրոնի շենքի անմխիթար վիճակը, Վրաստանում իրականացված հակահայ քաղաքականությունը զրկել են թատրոնին գործունեության լայն հնարավորություններից, նվազեցրել կապը հայկական դպրոցների հետ, բուն Թբիլիսիում դժվարին դարձրել ներկայացումների կազմակերպումը: Ահա ինչու նոր նախաձեռնությունը կարող է խթան հանդիսանալ, Թբիլիսի բերել ժամանակակից հայ բեմադրիչների, առիթ տալ թատրոնին հաճախակի իր ներկայացումներով հանդես գալու հայրենիքում, ինչպես նաև առավել սերտ դարձնել կապը վիրահայ համայնքների, մասնավորաբար Ջավախքի հայ բնակչության հետ:

В поддержку театра им. Петроса Адамяна
Армянский государственный театр им. Петроса Адамяна Тбилиси – старейший наш театр, созданный в 1858 году. Это также единственный армянский государственный театр, функционирующий за пределами Армении.
Правительство Армении всегда держало этот театр в центре внимания: после случившегося взрыва один раз уже осуществлен ремонт, ежегодно из Госбюджета РА предоставляется определенная сумма для выплаты надбавок к зарплате.
На днях по инициативе министерств Диаспоры и культуры РА, Союза театральных деятелей Армении, а также посольства РА в Грузии состоялось обсуждение, в ходе которого было решено посредством СТДА предназначенные театру 10 млн драмов направить не на решение социальных проблем, а реализацию новых программ и проектов. Как отметил председатель СТДА Акоп Казанчян, предоставляемые финансовые средства дадут театру возможность расширить свои репертуарные интересы, претворить в жизнь новые самобытные постановки, осуществить совместные постановки с армянскими постановщиками и актерами. Тем самым сформируются новые творческие связи, Тбилисский армянский театр будет деятельным образом вовлечен в армянские театральные реалии, связь с Родиной обретет реальные черты.
Наш старейший театр, особенно в последние годы, оказался в тяжелейшем положении. Неутешительное состояние театрального здания, проводившаяся в Грузии антиармянская политика лишили театр широкой возможности деятельности, сократили связь с армянскими школами, в самом Тбилиси затруднилась организация спектаклей. Вот почему новая инициатива способна стать стимулом, привлечь в Тбилиси современных армянских постановщиков, послужить поводом к частым гастролям театра на Родине, а также сделать более тесной связь с армянскими общинами Грузии, в частности, с армянским населением Джавахка.