Հովհաննես Չեքիջյանն իր ծննդյան օրն անցկացրեց բեմում
Անվանի խմբավար, դիրիժոր, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Հովհաննես Չեքիջյանն իր ծննդյան օրը` դեկտեմբերի 23-ն անցկացրեց «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի բեմում` ղեկավարելով Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը և Ազգային ակադեմիական երգչախումբը: Մաեստրոյին ողջունելու և շնորհավորելու էին եկել ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:
ԱԺ նախագահի հրամանով` Հովհաննես Չեքիջյանը մշակույթի  ոլորտում մեծ ավանդի և ծննդյան 85-ամյակի կապակցությամբ պարգևատրվեց Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով: «Ամեն տարի մենք այս օրը հավաքվում և շտապում ենք շնորհավորել մաեստրոյին: Մի քանի օր առաջ կառավարությունում հրավիրվել էր հոբելյանական հանձնաժողովի նիստ` մաեստրոյին հարգանքի տուրք մատուցելու նպատակով: Մինչև մենք փորձում էինք արտահայտվել, մաեստրոն կրկին առջևում էր իր գաղափարներով և երազանքներով: Ինչքա~ն համարձակ մարդ է Չեքիջյանը: Նա վստահությամբ է ամեն ինչ ասում: Երբ ասում ենք Պետական կապելլա, պատկերացնում ենք Չեքիջյանին, և հակառակը: Մենք չենք կարող չասել, որ երգչախմբի կատարումները իսկապես գերազանց են և անզուգական: Շատ երգչախմբեր ունենք, շատերն էլ կստեղծվեն, սակայն Չեքիջյանինը մշտապես կունենա իր ուրույն տեղը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Շնորհավորելով Հովհաննես Չեքիջյանին հոբելյանի կապակցությամբ` Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ռեկտոր Շահեն Շահինյանն ընդգծեց, որ 2014 թվականից բուհում կշնորհվի Չեքիջյանի անվան կրթաթոշակ լավագույն խմբավար-ուսանողին:
«Մեծ հպարտություն է և մեծ պատիվ ինձ համար: Մեծ հպարտությամբ ընդունեցի այս մեդալը: Շնորհակալությունս եմ հայտնում այս պարգևի համար: Վարչապետն ամեն ինչ անում է, որ իմ հոբելյանական տարին լավ անցնի, և ես շատ շնորհակալ եմ դրա համար: Թույլ տվեք այս ամենին պատասխանել իմ երաժշտությամբ և հանձնել իմ քննությունը»,- շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի համար` համերգից առաջ նշեց Հովհաննես Չեքիջյանը: Մաեստրոն իր 85-ամյա հոբելյանին նվիրված համերգի ընթացքում հնչեցրեց Ջուզեպպե Վերդիի ստեղծագործությունները:
Նրան իրենց ելույթներով շնորհավորեցին մենակատարներ Բարսեղ Թումանյանը, Իրինա Զաքյանը, Պերճ Քարազյանը, Սոնա Մովսեսյանը, Մանուշ Հարությունյանը, Սարգիս Աղամալյանը, Պողոս Բեազբեկյանը, Զոհրաբ Զոհրաբյանը: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ, դեկտեմբերի 20-ին, կառավարությունում տեղի է ունեցել դիրիժոր, խմբավար, Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Հովհաննես Չեքիջյանի 85-ամյակի միջոցառումների ծրագրի հոբելյանական հանձնաժողովի նիստը: Նիստում նշվել է, որ 2014-ին կշարունակեն տոնել մեծանուն արվեստագետի հոբելյանը:
Անվանի խմբավար, դիրիժոր, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, ՀԽՍՀ եւ ԽՍՀՄ պետական մրցանակների դափնեկիր, Մ.Խորենացու մեդալակիր Հովհաննես Չեքիջյանը ծնվել Է Ստամբուլում, ավարտել տեղի կոնսերվատորիան: Կատարելագործվելով Փարիզի «Էքոլ նորմալ դը մյուզիք»-ում` ավարտել Է նաեւ Ստամբուլի կոնսերվատորիայի բարձրագույն բաժինը: Իր ստեծագործական ուղին Չեքիջյանը սկսել Է Ստամբուլից. ղեկավարել Է տեղի սիմֆոնիկ նվագախումբը, եղել օպերային թատրոնի երաժշտական ղեկավարը և պետական երգչախմբի գլխավոր դիրիժորը: Ստամբուլում 1957 թվականին նա նաև հիմնել Է «Չեքիջյան» հայկական երգչախումբը: 1961 թվականից տեղափոխվելով Խորհրդային Հայաստան` Չեքիջյանը ստանձնել Է Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավարի և գլխավոր դիրիժորի պաշտոնը՝ աշխարհին ներկայացնելով հայ երգի անկրկնելի ուժն ու հմայքը: Անվանի մաեստրոն որոշ ժամանակ ղեկավարել եւ տնօրինել Է նաեւ Երևանի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը: 1975 թվականից պրոֆեսոր Հ.Չեքիջյանը դասախոսում Է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում՝ իր հարուստ գիտելիքները փոխանցելով երիտասարդ սերնդին: Անվանի խմբավարը համերգային շրջագայություններով հանդես Է եկել ԽՍՀՄ բոլոր հանրապետություններում, արտասահմանյան մի շարք երկրներում: Չեքիջյանը հեղինակ Է նաև մի շարք վոկալ-սիմֆոնիկ ստեղծագործությունների:

Renowned choirmaster, conductor, People’s Artist of the USSR Ohannes Chekidjian spent his birthday (Dec. 23) conducting the Armenian Philharmonic Orchestra and the State Academic Choir of Armenia at Aram Khachaturian Concert Hall. Among the attendees were RA First Lady Rita Sargsyan, Prime Minister Tigran Sargsyan, Chairman of the National Assembly Hovik Abrahamyan, RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan and other officials.
By the decree of the NA Chairman, Ohannes Chekidjian was granted the Medal of Honor of the National Assembly for his great contribution to the sphere of culture and on the occasion of his 85th anniversary. “Every year on this day we gather and rush to congratulate the maestro. A couple of days ago, the governmental commission for the 85th anniversary convened a session at the government to pay tribute to the maestro. While we were trying to express ourselves, the maestro was in the forefront with his ideas and dreams. Chekidjian is so daring! Whatever he says, he says it with confidence. When we say the State A Cappella, we picture Chekidjian, and vice versa. We all agree that the choir performs brilliantly and is exceptional. Armenia has many choirs and there will be more in the future, but Chekidjian will always have his special place,” said RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan, reports “ArmenPress”.
Congratulating Ohannes Chekidjian, Rector of Yerevan Komitas State Conservatory Shahen Shahinyan emphasized the fact that starting in 2014, the Conservatory will be granting the Chekidjian Scholarship to the best students in choir direction. “I take great pride in that and it is a great honor for me. I was very proud to receive this medal. I express my gratitude for this award. The Prime Minister has done everything possible to make sure that I enjoy the year, and I’m very grateful to him for that. Allow me to respond to all this with my music and “pass my test”,” said Ohannes Chekidjian as he expressed gratitude for the kind words before the concert. The maestro conducted the performances of Giuseppe Verdi’s works during the concert.
Among other performers were Barsegh Tumanyan, Irina Zakyan, Pertch Karazyan, Sona Movsesyan, Manush Harutyunyan, Sargis Aghamalyan, Poghos Beazbekyan and Zohrab Zohrabyan. On Dec. 20, the governmental commission led by Prime Minister Tigran Sargsyan held a session devoted to the program of events dedicated to the 85th anniversary of conductor, choirmaster, artistic director and principal conductor of the State Academic Choir of Armenia, People’s Artist of the USSR Ohannes Chekidjian and mentioned that the events would continue in 2014.
Renowned choirmaster, conductor, People’s Artist of the USSR, recipient of the State Awards of the ASSR and USSR, recipient of the Movses Khorenatsi Medal Ohannes Chekidjian was born in Istanbul and graduated from the local conservatory. Chekidjian went on to study at the Ecol Normal d’ Musique in Paris and graduated from the Higher Department of Istanbul Conservatory as well. Chekidjian started pursuing his career by conducting the symphony orchestra of Istanbul. He has been the musical director of the opera theater and later the principal conductor of the state orchestra. In 1957, Chekidjian founded the Chekidjian Armenian Choir in Istanbul. After moving to Soviet Armenia in 1961, Chekidjian took the office of artistic director and principal conductor of the State Academic Choir of Armenia and presented the unique force and charm of Armenian song. For a while, the renowned maestro also conducted and directed the Alexander Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet in Yerevan. Since 1975, Professor Chekidjian has been lecturing at Yerevan Komitas State Conservatory and has been transmitting his knowledge to the young generation. The renowned choirmaster has given concerts in all republics of the former USSR and several countries around the world. Chekidjian has also composed several vocal and symphonic compositions.