Թուրքիայում կքանդեն հուշարձանը, որի վրա գրված է Մոնթե Մելքոնյանի անունը
Թուրքիայի Թունջելիի նահանգապետարանը որոշել է քանդել նահանգի Նազըմիյե գավառի Աշաղըդօլուջա գյուղի մոտ կանգնեցված հուշարձանը, որի վրա գրված են Հայաստանի ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի և հայ ազատագրական պայքարի այլ հերոսների անունները, գրում է Ermenihaber.am-ը:
Ըստ թուրքական «Sozcu» թերթի կայքի՝ ապամոնտաժման որոշումը կայացվել է նույն թերթի հոդվածագիր Սայգը Օզթյուրքի քննադատական հոդվածից հետո:
Նշենք, որ հոդվածում  ներկայացվել է հայատյաց գործիչ Դողու Փերինչեքի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ պայքարի նպատակով հիմնած «Թալեաթ փաշա» կոմիտեի նախագահ Ալի Էրդինչի արձագանքը հուշակոթողի առկայության փաստին:
Էրդինչի պնդմամբ՝ Թուրքիան ներսից թուլացնում են, և դրան մասնակցում է նաև հայկական սփյուռքը:
«Հայկական սփյուռքը ոչ միայն արտերկրում, այլև հատկապես վերջին շրջանում մեր երկրում, անջատողական շրջանակների և խմբերի հետ միասին գաղտնի կերպով մի շարք չարամիտ գործողություններ են նախապատրաստում»:
Նշենք, որ հուշարձանի վրա բացի Մոնթե Մելքոնյանի անունից գրված է նաև Գևորգ Չաուշի, Արմենակ Բաքըրջյանի, Մանուել Դեմիրի, Նուբար Յանիկյանի, Անդրանիկ Ուզունյանի անունները:
«Դատապարտում ենք Հայոց ցեղասպանությունը: Հարգում ենք Արմենակ Բաքըրջյանի և Հրանտ Դինքի հիշատակը: 100 տարի անց էլ դեռ Հայոց ցեղասպանությունը շարունակվում է»,-գրվաշ է հուշարձանի վրա:

В Турции будет снесен памятник, на котором высечено имя Монте Мелконяна
Областная администрация Тунджели Турции решила снести расположенный в окрестностях села Ашагдолуджа провинции Назмие памятник, на котором высечены имена Монте Мелконяна и других героев армянской освободительной борьбы, пишет Ermenihaber.am.
Согласно сайта турецкой газеты «Sozcu», решение о демонтаже принято после критической статьи Сайга Озтюрка.
Отметим, что в статье представлен отклик Али Эрдинча, председателя комитета «Талаат паша», основанного известным своей арменофобией Догу Перинчеком с целью  борьбы против признания Геноцида армян.
По утверждению Эрдинча, Турцию ослабляют изнутри, и в этом участвует также армянская Диаспора.
«Армянская Диаспора не только за рубежом, но и, особенно в последний период, в нашей стране наряду с сепаратистскими кругами тайно готовят опасные  акции», – сказал он.
Отметим, что помимо имени Монте Мелконяна, на памятнике высечены также имена Геворга Чауша, Арменака Бакрджяна, Мануэля Демири, Нубара Яникяна, Андраника Узуняна.
«Осуждаем Геноцид армян. Чтим память Арменака Бакрджяна и Гранта Динка. Даже спустя столетие Геноцид армян продолжается», – написано на памятнике.