Լիբանանում ՀՀ դեսպանը դասախոսությամբ է հանդես եկել Բեյրութի ամերիկյան համալսարանում
Նոյեմբերի 24-ին Լիբանանում ՀՀ դեսպան Սամվել Մկրտչյանը Բեյրութի Ամերիկյան Համալսարանի (AUB) Հանրային քաղաքականության և միջազգային հարաբերությունների «Իսամ Ֆարես» ինստիտուտում հանդես եկավ «Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը. հեռանկարներ և մարտահրավերներ» թեմայով դասախոսությամբ, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Միջազգային հարաբերություններում մասնագիտացող ուսանողներին և դասախոսներին դեսպանը հակիրճ ներկայացրեց ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության գործունեությունը, անդրադարձավ ՀՀ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հիմնական ուղղություններին և առաջնահերթություններին, ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման բանակցային գործընթացին, անմիջական հարևանների հետ հարաբերություններին, միջազգային հարթակում և ինտեգրացիոն գործընթացներում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությանը:
Մասնակիցների բազմաթիվ հարցադրումներին ի պատասխան՝ դեսպանը պարզաբանեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական առաքելություն նպատակը, հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները, Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱԿՊ-ին և ԵԱՏՄ-ին, ԵՄ հետ համագործակցությունն ու Արևելյան գործընկերության հեռանկարները, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերային հարաբերությունները:
Քննարկման թեմա դարձան նաև Հայաստան-Սփյուռք փոխհարաբերությունները, Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես, Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները, տարածաշրջանային և միջազգային այլ խնդիրներ:

Посол РА в Ливане выступил с лекцией в Американском университете Бейрута
Посол РА в Ливане Самвел Мкртчян 24 ноября в институте общественной политики и международных отношений «�?сам Фарес» Американского университета Бейрута выступил с лекцией на тему «Внешняя политика Армении: перспективы и вызовы». Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.
Посол кратко представил студентам, специализирующимся на международных отношениях, и преподавателям деятельность внешнеполитического ведомства РА, коснулся основных направлений и приоритетов внешней политики и безопасности РА, переговорного процесса по урегулированию проблемы НК, отношений с непосредственными соседями, активной вовлеченности  Армении на международной арене и в интеграционных процессах.
Отвечая на многочисленные вопросы участников, посол разъяснил цель посреднической деятельности сопредседателей Минской группы ОБСЕ, союзнические армяно-российские отношения, членство Армении в ОДКБ и ЕАЭС, сотрудничество с ЕС и перспективы Восточного партнерства, а также партнерские отношения с НАТО.
Темой обсуждения стали также взаимоотношения Армения-Диаспора, в частности, события в Сирии, другие региональные и международные вопросы.