Շարմազանովը կարևորել է Սանկտ Պետերբուրգի հայության դերը հայապահպանության գործում
Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում, ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի հայկական ներկայացուցչությունում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 23-ին ՀՀ Աժ նախագահի հուշամեդալով պարգևատրեց Սանկտ Պետերբուրգի հայկական համայնքի ներկայացուցիչ Սարգիս Պողոսյանին, իսկ Արսեն Մովսեսյանին, Վահրամ Զաքարյանին, Կարեն Մկրտչյանին, Արֆենիա Տեր-Մինասովային, Հրաչյա Պողոսյանին, Վահագն Բաբայանին և Արմեն Կարապետյանին՝ ՀՀ ԱԺ պատվոգրերով: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի աշխատակազմից:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարևորել է Սանկտ Պետերբուրգի հայության դերը Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման, հայապահպանության,  հայկական մշակույթի պահպանման եւ տարածման գործում:
Նա մասնավորապես նշել է.  ‹‹Ձեր հայրենանվեր գործունեությամբ դուք ապացուցեցիք, որ հայրենասիրությունը նախ եւ առաջ գործ է: Մենք շնորհակալ ենք յուրաքանչյուրիդ հայրենիքի կողքին լինելու և հայրենիքի խնդիրներով ապրելու համար: Անհնար է մոռանալ Սարգիս Պողոսյանի քայլը, ով քառօրյա պատերազմի առաջին իսկ պահից կամավոր մեկնեց Արցախ՝ իրականացնելու զինվորական հերթապահություն: Ձեր այդ քայլը հայ ժողովրդի հավաքական կամքի միասնության և հաղթական ոգու դրսևորում էր››:

Шармазанов отметил важность роли армян Санкт-Петербурга в деле сохранения армянства
В Таврическом дворце Санкт-Петербурга, в Армянском представительстве МПА СНГ вице-спикер НС Эдуард Шармазанов 23 ноября наградил Памятной медалью председателя НС РА представителя армянской общины Санкт-Петербурга Саркиса Погосяна, а Арсену Мовсесяну, Ваграму Закаряну, Карену Мкртчяну, Арфении Тер-Минасовой, Грачья Погосяну,Ваагну Бабаяну и Армену Карапетяну вручил Почетные грамоты НС РА. Об этом сообщили из аппарата вице-спикера НС РА Э.Шармазанова.
Вице-спикер НС РА подчеркнул роль армян Санкт-Петербурга в упрочении связей Родина-Диаспора, сохранении армянства, сохранении и распространении армянской культуры.
Он, в частности, отметил: “Своей патриотической деятельностью вы доказали, что любовь к Родине – прежде всего дело. Мы благодарны каждому из вас за поддержку Родины и интерес к ее проблемам. Невозможно забыть шаг Саркиса Погосяна, в первый же миг четырехдневной войны добровольно выехавшего в Арцах для исполнения воинского долга. Этот шаг был ярким проявлением единства и победного духа коллективной воли армянского народа”.