Փարիզում տեղի է ունեցել Հայաստանում Ֆրանսիայի նախկին դեսպան Անրի Կյունիի գրքի շնորհանդեսը
Սոցիալ Դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության Ֆրանսիայի «Նազարբեկ» երիտասարդական միության նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 28-ին Փարիզում տեղի է ունեցել է 2002-2006 թվականներին Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Կյունիի «Հայաստան, մի ժողովրդի ոգի» խորագրով գրքի շնորհանդեսը: Ինչպես տեղեկացրին ՍԴՀԿ Ֆրանսիայի վարչության մամլո դիվանից, դեսպանն իր խոսքում անդրադարձել է հայ ժողովրդի հարազարամյա պատմությանը և մշակույթին, արտահայտել իր հարգանքն ու կապվածությունը Հայաստանի նկատմամբ, ինչը խթան է հանդիսացել գրքի հրատարակման համար:
Խոսելով ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մասին` Անրի Կյունին նկատել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունը լինելով բռնապետական և ընտրված չլինելով այդ երկրի քաղաքացիների կողմից, անում է ամեն ինչ` սահմանային լարվածությունը պահելու համար: Ըստ դեսպանի, միայն ռազմական գործողությունները կկարողանան երկարացնել Ադրբեջանի բռնապետի իշխանությունը:
Շնորհանդեսի ժամանակ ելույթ է ունեցել ՍԴՀԿ Հայաստանի վարչության ատենապետ Նարեկ Գալստյանը, ով իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Կյունիին նախաձեռնության և հեղինակած գրքի համար, ինչպես նաև կարևորել հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերություններում դեսպանի ներդրումը:
Նարեկ Գալստյանը խոսել է նաև միջոցառման կազմակերպիչ «Նազարբեկ» երիտասարդական միության մասին, որն ապրիլյան պատերազմի ժամանակ մասնակցել է բանակին անհրաժեշտ որոշ ապրանքատեսակների նվիրատվությանը:
ՍԴՀԿ ատենապետը նշել է, որ ռազմական գործողությունները դեռ չավարտված` «Նազարբեկ»-ի երիտասարդներն արդեն ժամանել էին Արցախ: Նարեկ Գալստյանը ՍԴՀԿ Հայաստանի վարչության կողմից երիտասարդական միությանը պարգևատրել է «Մեծն Մուրադ» շքանշանով:

Former French Ambassador to Armenia Henri Cuni presented his book in Paris
On October 28, at the initiative of the “Nazarbek” Youth Union of the Social Democrat Hunchakian Party in France, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Henri Cuni (2002-06) presented his book “Armenia: The Spirit of a Nation” in Paris. According to the press divan of the Executive Committee of SDHP France, in his speech, the Ambassador touched upon the history and culture of the Armenian nation spanning millennia and expressed his respect and connection to Armenia, which served as an impetus for him to publish the book.
Talking about the Four-Day Artsakh War, Henri Cuni noted that since the authorities of Azerbaijan are dictatorial and illegitimate, they are doing everything they can to maintain the tension on the border. According to the Ambassador, only military operations will be able to extend the powers of Azerbaijan’s dictator.
In his speech at the event, Chairman of the Executive Committee of SDHP Armenia Narek Galstyan expressed gratitude to Ambassador Cuni for the initiative and his book and attached importance to the Ambassador’s contributions to the friendly relations between France and Armenia.
Galstyan also talked about the event’s organizer, “Nazarbek” Youth Union, which donated certain necessary commodities for the army during the Four-Day Artsakh War in April.
The chairman of the Executive Committee of SDHP Armenia stated that the young members of “Nazarbek” were already in Artsakh when the military operations hadn’t ended. On behalf of the Executive Committee of SDHP Armenia, Narek Galstyan awarded the youth union with the Great Murad Order.