Նոր հնարավորություն սիրիահայ ընտանիքի վերամիավորման համար
Հայկական կարմիր խաչի ընկերությունը բիզնես ծրագրերի միջոցով սիրիահայերին աջակցում է ինքնուրույն գործ հիմնել և աշխատել ու ապրել հայրենիքում: Բիզնես ծրագրով նրանց տրամադրվում են անհրաժեշտ իրեր ու սարքավորումներ, որպեսզի կարողանան իրականացնել ներկայացված գործունեությունը: Սիրիայից վերադարձած Էլմիրա Քոչարյանը Արմավիրի մարզի Մրգաշատ գյուղում նախատեսել է զբաղվել հրուշակեղենի արտադրությամբ։
«Հանրային ռադիոյի» փոխանցմամբ՝ Էլմիրա Քոչարյանը 2012 թվականից ամառային հանգստի նպատակով եկել էր Հայաստան, հայրական տուն այցելության և պատերազմի պատճառով չի կարողացել վերադառնալ ամուսնու մոտ՝ Հալեպ: Արդեն 4 տարի նրա ընտանիքը երկատվել է. ինքը 10 տարեկան որդու հետ ապրում է հայրական տանը՝ Հայաստանում, ամուսինը 90-ամյա մոր հետ՝ Հալեպում:
Հաղթահարելով ապրելու դժվարությունները՝ Էլմիրան միաժամանակ հոգ է տանում հաշմանդամություն ունեցող իր ծնողների մասին: 2013 թվականին սիրիահայերի աջակցության ծրագրի շրջանակներում մասնակցել է բուժքույրական վերապատրաստման դասընթացներին և տեղավորվել աշխատանքի Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտում, սակայն չվարձատրվելու պատճատով 4 ամիս անց աշխատանքից ազատվել է: Աշխատավարձը ստացել է աշխատանքից ազատվելուց հետո։ Մրգաշատից-Երևան առանց աշխատավարձի գնալ-գալը նույնպես դժվարություններ են ստեղծել Էլմիրայի համար:
Էլմիրայի ամուսինն աշխատում է Հալեպի ազգային առաջնորդարանի <<Արևելք>> տպարանում որպես տպագրիչ։ Նրա աշխատավարձը բավարարել է ընտանիքի կարիքները հոգալու համար: Մինասը փորձել է հաստատվել Հայաստանում, սակայն 90-ամյա մորը չի ցանկացել մենակ թողնել, որքան էլ անվտանգ, այնուամենայնիվ տարեց կինը ցանկանում է ապրել իր ծննդավայրում: Բացի այդ՝ Մինաս Քիրեջյանի համար Հայաստանում աշխատանք գտնելը դժվար է, երկու անգամ փորձել է իր աշխատանքը շարունակել հայաստանյան տպագրատանը, բայց աշխատանք չի գտել:
Բացի այդ՝ առաջարկվող ցածր աշխատավարձով նա կկարողանա վճարել միայն ճանապարհածախսը։ <<Որտեղ դիմել ենք, ասել են եթե լինի, ապա 60 հազար դրամ աշխատավարձ ես ստանալու, եթե, եթե… հուսալի չէ, վստահություն չկա>>:
Ընդառաջ գնալով ճակատագրին՝ Էլմիրա Քոչարյանը փորձում է ինքնուրույն գործ հիմնել և կախման մեջ չլինել ուրիշի օգնություններից: Նա մասնակցել է հայկական Կարմիր խաչի ընկերության առաջարկած բիզնես ծրագրին: Ներկայացրած առաջարկությունը, Էլմիրայի կարծիքով, հավանության է արժանացել՝ 800 եվրոյի չափով անհրաժեշտ սարքավորումներ են տրամադրում, որպեսզի կարողանանք աշխատանք ստեղծել, հուսով եմ առաջիկա ամսում կլինի:
Էլմիրա Քոչարյանը ցանկանում է զբաղվել հրուշակեղենի արտադրությամբ: Այս գործում հմտանալու համար նրան օգնելու է մասնագետը: Կարմիր խաչի հայկական ընկերության տնտեսական ինքնաբավության բաղադրիչը կարող է Էլմիրայի ընտանիքի վերամիավորման և մայր հայրենիքում մշտական հաստատվելու լավագույն հնարավորությունը լինել

New opportunity for a Syrian-Armenian family to be reunited
The Armenian Red Cross Society helps Syrian-Armenians start their own businesses and live and work in the homeland through business projects. The Syrian-Armenians are provided with necessary items and equipment so that they can do business. Elmira Kocharian has moved from Syria to make pastries in the Mrgashat village of Armavir Province.
According to the Public Radio of Armenia, in 2012, Elmira Kocharian came to Armenia to spend her summer vacation, visited her ancestral home and wasn’t able to return to her husband in Aleppo due to the Syrian war. She and her family have been living separate lives for the past four years. She and her 10-year-old son live in her father’s home in Armenia, while her husband lives with his 90-year-old mother in Aleppo.
Overcoming the hardships, Elmira also takes care of her disabled parents. In 2013, through a program for support to Syrian-Armenians, she participated in training courses for nurses and started working as a nurse at the Mikaelyan Surgical Institute, but was dismissed four months later since she wasn’t getting paid. She received her salaries after her dismissal. The road from Mrgashat village to Yerevan and vice versa has also created difficulties for Elmira.
Elmira’s husband, Minas prints books at the Arevelq Printing House of the Armenian Prelacy of Aleppo. His salary is enough to take care of the family’s needs. Minas has tried to settle in Armenia, but doesn’t want to leave his 90-year-old mother alone. No matter how safe Armenia is, the old woman wants to live in Aleppo. Besides, it’s hard for Minas Kirejian to find a job in Armenia. He tried to continue to print books at a printing house in Armenia twice, but couldn’t find a job.
In addition, he can only cover his travel expenses with the money that he earns in Armenia. “Wherever I went, I was told that I would only receive 60,000 drams, if there was a job…It’s unreliable. There is no trust.”
Due to her fate, Elmira Kocharian is trying to start her own business and not be dependent on others. She has participated in the business program of the Armenian Red Cross Society. She believes her offer is approved. The Armenian Red Cross Society provides 800 Euros worth of necessary equipment so that she can start her business, and she hopes it works out next month.
Elmira Kocharian wants to have a bakery. An expert will help her gain the skills she needs. The economic self-sufficiency component of the Armenian Red Cross Society can serve as the best opportunity for Elmira to reunite with her family and settle in the Mother Homeland once and for all.