«Պետք է միասնական դառնանք». Ահարոն Շխրտմյան
Հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի մասնակից, Լիբանանի Հայ երիտասարդաց ընկերակցության մամլո և տեղեկատվության պատասխանատու Ահարոն Շխրտմյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը արժևորեց Շխրտմյան լրագրողի և հասարակական գործչի հայանպաստ գործունեությունը՝ հայապահպանության, մայրենիի պահպանման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։
Ահարոն Շխրտմյանը կարևորեց Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի աշխատանքները, գոհունակություն հայտնեց համաժողովի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառումների և հանդիպումների վերաբերյալ, շեշտեց, որ շատ կարևոր և անհրաժեշտ են մասնագիտական շփումները, ծանոթությունները, փորձի փոխանակումը, նշեց. «Պետք է միասնական դառնանք, որ կարողանանք դրսում պահպանել մեր լեզուն և ինքնությունը, օգնել Հայաստանին ու Արցախին»:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց այս օրերին հայ ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերներին՝ Հայաստանի տնտեսության զարգացման, Արցախի, սիրիահայերի հիմնախնդիրներին, քննարկվեցին հետագա համագործակցության հարցեր, նախանշվեցին անելիքները:

Aharon Shkhrdmian: “We Armenians need to be unified”
On October 26, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received media and information correspondent of the Armenian Youth Association of Lebanon Aharon Shkhrdmian, who was one of the participants of the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists.
Greeting the guest, Minister Hranush Hakobyan appreciated the pro-national activities of Shkrdmian the journalist and the public figure, including his efforts aimed at preserving the Armenian identity and language.
Aharon Shkhrdmian attached importance to the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists, expressed satisfaction with the events and meetings that were organized within the scope of the forum and stressed the fact that the professional contacts, meetings and exchange of experiences were very important and necessary. “We Armenians need to be unified so that we can preserve our identity and language abroad and help Armenia and Artsakh,” he stated.
During the meeting, the sides touched upon the current challenges facing the Armenian nation, that is, the development of Armenia’s economy, the Artsakh issue and the issues of Syrian-Armenians. They also discussed issues related to future cooperation and indicated the actions to be taken in that direction.