Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մաստրիխտում այցելել է հայկական Սուրբ Կարապետ եկեղեցի
Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով Նիդերլանդների Թագավորության Մաստրիխտ քաղաքում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր առավոտյան մինչ գագաթնաժողովի մեկնարկը այցելել է քաղաքի հայկական Սուրբ Կարապետ եկեղեցի, որտեղ կարճատև հանդիպում է ունեցել եկեղեցական վարչության անդամ «Անի» հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, զրուցել համայնքային առօրյայի, խնդիրների, ծրագրերի, հայրենիքի հետ համագործակցության ամրապնդման հնարավորությունների շուրջ, նաև պատասխանել հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Հայոց պատմական մայրաքաղաքի հիշատակին անվանված «Անի» հայ համայնքը մշտապես ակտիվորեն մասնակցում է համահայկական խնդիրների շուրջ հոլանդահայկական կազմակերպությունների միջոցառում¬ներին:
2012թ. Լիմբուրգի նահանգի կաթոլիկ եկեղեցու որոշմամբ Քրիստոսի համբարձման եկեղեցին նվիրվել է հայկական համայնքին, որը 2013թ. տարեսկզբին օծվել է Սուրբ Կարապետ` ի հիշատակ Ամստերդամի հին հայկական եկեղեցու: Նվիրատվությունն իրականացվել է ի երախտագիտություն Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի աշակերտ և Մաստրիխտի սուրբը համարվող հայազգի Սուրբ Սերվատեսի, ինչպես նաև քաղաքի ու նահանգի զարգացման գործում «Անի» համայնքի և ընդհանրապես Մաստրիխտում ապրող հայերի ունեցած դրական ներդրման:

This morning, President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, who is on a working visit to the city of Maastricht of the Kingdom of the Netherlands to participate in the Summit of the European People’s Party (EPP), prior to the launch of the summit, visited the city’s Saint Karapet Armenian Church where he had a short meeting with representatives of the “Ani” Armenian community, which is a member of the church’s council. During the meeting, the President talked about the community’s daily activities, problems, programs and projects, the opportunities for the strengthening of cooperation with Armenia and answered questions from the participants of the meeting, as reported the press service of the RA President.
The Armenian community, which is named in memory of the historic Armenian capital, actively participates in the events of Dutch-Armenian organizations devoted to pan-Armenian issues.
In 2012, upon the decision of the Catholic Church of Limburg, the Church of the Ascension of Christ was dedicated to the Armenian community. In 2013, the Church was consecrated as the Saint Karapet Church in memory of the old Armenian church of Amsterdam. The donation was made as a token of appreciation of Saint Cervantes (student of Saint Gregory the Illuminator and considered the saint of Maastricht), as well as the good contributions that the “Ani” Armenian community and the Armenians of Maastricht have made to the development of the city and the state.