Ֆրեզնոյից ժամանած բժիշկները Ստեփանակերտում հանդես են եկել դասախոսություններով
Ֆրեզնոյում Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոսարանի նախաձեռնությամբ և տեղի հայկական համայնքի օժանդակությամբ` մի խումբ արտասահմանյան բժիշկներ Ստեփանակերտում վարում են դասախոսություններ, բնակչությանն անվճար խորհրդատվություններ տալիս՝ անհրաժեշտ դեպքում էլ կատարելով վիրահատություններ:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ֆրեզնոյի մանկաբույժ Ջանիս Կեզիրյանն ասել է, որ իրենք Արցախ ենք եկել՝ ժողովրդին բժշկական միջամտություն և օգնություն ցուցաբերելու համար:
«Երբ հանդիպեցինք ու զրուցեցինք տեղի բժիշկների հետ, հասկացանք, որ նրանք ավելի շատ կարիք ունեն փորձի փոխանակման: Մենք այսօր այստեղ դասախասություն ենք վարել, թե ինչպես նախքան հիվանդանոց հասցնելը նախապատրաստական աշխատանքներ պիտի կատարվեն, որտեղ և ինչպես պետք է կազմակերպել ու իրականացնել հիվանդների անվնաս տեղափոխումը կլինիկաներ:
Երկրորդ թեման վերաբերում էր վերին շնչառական ուղիների հիվանդություններին: Խոսվել է այդ հիվանդությունների բնույթի ու յուրահատկության մասին և թե ինչպես պետք է նման հիվանդների բուժումը ժամանակին ու պատշաճ կերպով կազմակերպել,-ասել է Ջ. Կեզիրյանը և հավելել,- երեկ շրջել ենք բուժհիմնարկի հիվանդասենյակներով. ասեմ, որ հիվանդանոցը հագեցված է ժամանակակից սարքավորումներով:
Մեզ հետ բերած դեղամիջոցները հանձնել ենք հիվանդանոցին, որոնք պիտի տրվեն հիվանդներին անվճար»: Ստեփանակերտի «Արևիկ» մանկական բուժմիավորման գործադիր տնօրեն Մեսրոպ Մարգարյանն էլ մեզ հետ զրույցում ասել է, որարտասահմանից եկած մանկաբույժներն երեխաների վաղ հասակի խնամքի, առողջության պահպանման խնդիրների վերաբերյալ կազմակերպել են դասախոսություններ:
Մ. Մարգարյանի խոսքով՝ նման հանդիպումներն ու շփումները շատ կարևոր են, փորձի փոխանակումը՝ անհրաժեշտություն:

At the initiative of the Honorary Consulate of the Republic of Armenia in Fresno and with the support of the local Armenian community, a group of foreign doctors are giving lectures and providing free medical consulting and, if necessary, performing surgeries in Stepanakert.
In an interview with “Artsakhpress”, Fresno-Armenian doctor Janis Kezirian said they had come to Artsakh to provide medical consulting and assistance to the people.
“When we met and talked to the local doctors, we realized that what they really need is exchange of experience. We gave lectures on how they need to prepare before transferring a patient to the hospital, where and how they can organize the transfer and transfer the patients to the clinics without causing any damages.
The second topic was devoted to upper respiratory tract illnesses. We talked about the character and uniqueness of those illnesses and how they need to organize the treatment for such patients properly and in a timely manner,” Kezirian said, adding:  “Yesterday we toured the hospital rooms, and I must say that the hospital is equipped with state-of-the-art equipment. We transferred our drugs to the hospital, and they will be given to the patients for free.”
In an interview, executive director of Arevik Children’s Medical Center Mesrop Margaryan said the foreign pediatricians had organized lectures devoted to the care for children at an early age and health maintenance issues.
According to Margaryan, such contacts and meetings are very important, while exchange of experience is necessary.