ՀՀ սփյուռքի նախարարության և «Արﬔնպրես»-ի ջանքերով Աստրախանում բացվել է լուսանկարչական ցուցահանդես
ՀՀ Սփյուռքի նախարարության և «Արﬔնպրես» հայկական լրատվական գործակալության ջանքերով ՌԴ Աստրախան քաղաքում սեպտեմբերի 24-ին բացվել է «Հայաստա՛ն, հավերժական իմ սեր» խորագիրը կրող լուսանկարների ցուցահանդեսը՝ նվիրված ՀՀ և ԼՂՀ անկախության 25-ամյա հոբելյաններին: Ցուցահանդեսը նպատակաուղղված է տեղեկատվություն տրամադրելու անկախության տարիներին ՀՀ արտաքին քաղաքականության, տնտեսության, գիտության, մշակույթի, ճարտարապետության, սպորտի, տուրիզﬕ բնագավառներում ձեռքբերուﬓերի մասին։ ««Արﬔնպրես» լրատվական գործակալությունը ﬔծ պատվով և պատասխանատվությամբ է մոտեցել այս ցուցահանդեսների կազմակերպմանը: Շնորհակալ ենք Սփյուռքի նախարարության ﬔր գործընկերներին, որ կարողացան իրականացնել այս հույժ կարևոր նախագիծը: Հայաստանի անկախության վերականգնումը և Արցախի ազատագրական պայքարը հիրավի պատմական նշանակություն ունեն ﬔր ժողովրդի համար, և հույժ կարևոր է, որպեսզի թե ﬔր հայրենակիցները Ռուսաստանի հայաշատ համայնքներում, թե ﬔր բարեկամ և դաշնակից Ռուսաստանի քաղաքացիները «Արﬔնպրես»-ի լուսանկարների ﬕջոցով ծանոթանան անկախ Հայաստանի և Արցախի տարեգրությանը, ավելի լավ պատկերացնեն այն արժեքները, նվաճուﬓերը, որ ունի ժողովուրդը և տեսնեն այն փայլուն ապագան, որ սպասվում է ﬔզ բոլորիս»,-«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ նշում է «Արﬔնպրես»-ի տնօրեն Արամ Անանյանը:
Ցուցադրությունն ունենալու է 6 թեմատիկ բաժին՝ «Անկախությունը՝ բարձրագույն արժեք», «Դժվարին հաղթանակ», «Ազգային հերոսները», «Հիշում ենք և պահանջում», «Հույսի Հայաստան», «Հավատի Հայաստան. ուխտագնացություն առաջին քրիստոնյա երկիր»: Ներկայացվելու է շուրջ 100 լուսանկար: Ցուցադրությունը շարունակվելու է Վոլգոգրադում:

Усилиями �?А «Арменпресс» и министерства диаспоры Армении в Астрахани открылась фотовыставка
Усилиями министерства диаспоры Армении и информационного агентства «Арменпресс» в городе Астрахань (РФ) 24 сентября открылась фотовыставка «Армения, моя вечная любовь», посвященная 25- летнему юбилею Независимости Республики Армения и Нагорно- Карабахской Республики. Цель выставки – предоставить информацию о достижениях Армении в годы независимости в сферах внешней политики, науки, культуры, архитектуры, спорта, туризма. «�?А «Арменпресс» с большой честью и ответственностью подошло к организации этой выставки. Мы благодарны нашим коллегам из министерства диаспоры за то, что смогли реализовать этот очень важный проект. Восстановление независимости Армении и Карабахская освободительская борьба имеют историческое значение для нашего народа, и очень важно, чтобы и наши соотечественники из густонаселенных армянами общин России, и граждане дружественной и союзнической России посредством фотографий �?А «Арменпресс» познакомились с хронологией независимой Армении и Нагорно-Карабахской Республики, лучше представляли ценности, достижения, которые имеет наш народ, и увидели то блестящее будущее, которое ожидает всех нас», – сказал директор �?А «Арменпресс» Арам Ананян.
Выставка состоит из 76 тематических разделов: «Независимость – высшая ценность», «Трудная победа», «Национальные герои», «Помним и требуем», «Армения надежды», «Армения веры: паломничество в первую христианскую страну». На выставке представлено около 100 фотографий. Выставка также будет представлена в Волгограде.