ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառում Սանկտ Պետերբուրգում
Սեպտեմբերի 21-ին Սանկտ Պետերբուրգում` Թավրիդյան պալատում, ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության անունից տեղի ունեցավ ընդունելություն` նվիրված ՀՀ Անկախության 25-ամյակին:
Ընդունելությանը մասնակցում էին աշխատանքային այցով Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ՌԴ ԱԳՆ, Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության, Լենինգրադի և Վոլոգդայի մարզերի իշխանությունների ներկայացուցիչներ, Սանկտ Պետերբուրգում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի անդամներ, գիտության և մշակույթի գործիչներ, ՌԴ Հյուսիս-Արևմտյան տարածաշրջանի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, հոգևորականներ:
Ընդունելության մասնակիցներին ուղղված խոսքում Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյա ուղին և արձանագրված ձեռքբերումները: ՀՀ հյուպատոսը ընդգծեց, որ իրավական, տնտեսական, սոցիալական և այլ բնագավառներում համակարգային փոփոխություններին զուգահեռ Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը ստիպված են դիմագրավել արտաքին վտանգներին ու անվտանգության սպառնալիքներին: Հրայր Կարապետյանը, անդրադառնալով օրեր առաջ մեծ հանդիսությամբ նշված Արցախի անկախության 25-ամյակին, նշեց, որ արցախահայությունն, իր ազատ կամքն արտահայտելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերին համապատասխան, իրագործել է հայրենիքում խաղաղ ապրելու իր անքակտելի իրավունքը:
Ապրիլյան դեպքերի համատեքստում գլխավոր հյուպատոսը նշեց, որ Ադրբեջանի կողմից բիրտ ուժի դրսևորումները մատնված են անհաջողության և միշտ կարժանանան հուժկու հակահարվածի:
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես եկան ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, Սանկտ Պետերբուրգի Կառավարության փոխնահանգապետ Օլգա Կազանսկայան, ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Վլադիմիր Զապևալովը, Լենինգրադի մարզի Կառավարության արտաքին կապերի կոմիտեի նախագահ Անդրեյ Մինինը, ԱՊՀ Միջխորհրդարանական Վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը, Սանկտ Պետերբուրգում Վոլոգդայի մարզի ներկայացուցիչ Աննա Բաստրակովան:
ՀՀ Անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր հյուպատոսին և ողջ հայ ժողովրդին շնորհավորական ուղերձներ և մաղթանքներ հղեցին Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն, Լենինգրադի մարզի նահանգապետ Ալեքսանդր Դրոզդենկոն, Վոլոգդայի մարզի նահանգապետ Օլեգ Կուվշիննիկովը և Կալինինգրադի նահանգապետի պաշտոնակատար Եվգենի Զինիչևը:

Мероприятие в Санкт Петербурге, посвященное 25-летию независимости РА
От имени Генерального консула РА в Санкт Петербурге 21 сентября в Таврическом дворце был дан прием, посвященный 25-летию независимости РА.
В нем участвовали находящийся в Санкт Петербурге с рабочим визитом вице-спикер НС РА Эдуард Шармазанов, представители М�?Д РФ, правительства Санкт Петербурга, властей Ленинградской и Вологодской областей РФ, члены аккредитованного в Санкт Петербурге дипломатического корпуса, деятели науки и культуры, представители армянской общины Северо-Западного региона РФ, представители духовенства.
В своей речи, адресованной участникам приема, генеральный консул РА в Санкт Петербурге Грайр Карапетян представил 25-летний путь независимости РА и достижения. Он отметил, что параллельно со структурными реформами в правовой, экономической, социальной и других сферах Армения и армянский народ вынуждены противостоять внешним угрозам. Коснувшись отмеченного на днях с большой торжественностью 25-летия независимости Арцаха, Грайр Карапетян отметил, что армянство Арцаха, выразив свою волю в соответствии со всеми нормами международного права, осуществил свое право мирно жить на своей родине.
В контексте апрельских событий генеральный консул отметил, что проявления грубой силы со сторон Азербайджана обречены на неудачу и всегда удостоятся сильного контрудара.
На мероприятии с речами выступили вице-спикер НС РА Эдуард Шармазанов, вице-губернатор правительства Санкт Петербурга Ольга Казанская, представитель М�?Д РФ Владимир Запевалов, председатель комитета по внешним связям правительства Ленинградской области Андрей Минин, представитель НС РА в Межпарламентской ассамблее СНГ Айк Чилингарян, представитель Вологодской области в Санкт Петербурге Анна Бастракова.
В связи с 25-летием независимости РА поздравительные послания и пожелания генеральному консулу РА и всему армянскому народу направили губернатор Санкт Петербурга Георгий Полтавченко, губернатор Ленинградской области Александр Дрозденко, губернатор Вологодской области Олег Кувшинников и исполняющий обязанности губернатора Калининграда Евгений Зиничев.