Դամասկոսում Հայաստանի անկախության 25-ամյակին նվիրված ընդունելություն է տեղի ունեցել
Սեպտեմբերի 21-ին Դամասկոսի «Դամա Ռոզ» հյուրանոցի «Ալ-Մութանաբի» սրահում տեղի ունեցավ Հայաստանի անկախության 25-ամյակին նվիրված ընդունելություն: Սիրիայում ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպված միջոցառման պատվավոր հյուրն էր Սիրիայի գյուղատնտեսության և գյուղատնտեսական բարեփոխումների նախարար Ահմադ ալ-Կադիրին, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ներկա էին Սիրիայի գլխավոր մուֆթի շեյխ Ահմադ Բադր ադ-Դին Հասունը, նախագահի քաղաքական հարցերով խորհրդական Բուսեյնա Շաաբանը, ԲԱԱՍ կուսակցության կենտրոնական Կոմիտեի ներկայացուցիչ Մալիք Ալին, Զբոսաշրջության նախարար Բաշար Յազիջին, Էլեկտրականության նախարար Մուհամմադ Զուհեյր Խարբուտալլին, ԱԳՆ ներկայացուցիչներ, Ժողովրդական ժողովի պատգամավորներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, մտավորականներ, լրագրողներ, հայ և քրիստոնյա քույր եկեղեցիների հոգևոր առաջնորդներ, ինչպես նաև հայ համայնքի անդամներ:
Ներկաներին ուղղված իր խոսքում Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանն անդրադարձավ Հայաստանի Հանրապետության անցած քառորդդարյա ուղուն և ձեռքբերումներին, խոսեց հայ-սիրիական երկկողմ հարաբերությունների ընթացքի մասին, ներկայացրեց ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, ինչպես նաև խաղաղություն և կայունություն մաղթեց Սիրիայի ժողովրդին:
Ընդունելությանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Սիրիայում ՀՀ դեսպանության պարգևներ և շնորհակալագրեր հանձնվեցին սիրիացի մի շարք հասարակական-քաղաքական գործիչներին և դամասկոսահայ համայնքի ներկայացուցիչներին՝ հայ-սիրիական երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում ունեցած ավանդի համար:

В Дамаске состоялся прием, посвященный 25-летию независимости Армении
В зале «Ал-Мутанаби» гостиницы «Дама Роз» Дамаска 21 сентября состоялся прием, посвященный 25-летию независимости Армении. Почетным гостем мероприятия, организованного посольством РА в Сирии, был министр сельского хозяйства и сельскохозяйственных реформ Ахмад ал-Кадири, сообщает пресс-служба М�?Д РА.
Присутствовали главный муфтий Сирии шейх Ахмад Бадр ад-Дин Хасун, советник президента по политическим вопросам Бусейна Шаабан, представитель центрального комитета партии БААС Малик Али, министр туризма Башар Язычи, министр энергетики Мухаммад Зухейр Хартубалли, представители М�?Д, депутаты Народного Собрания, общественно-политические деятели, представители интеллигенции, журналисты, духовные лидеры армянской и братских христианских церквей, а также члены армянской общины.
В адресованной присутствующим речи посол РА в Сирии Аршак Поладян коснулся пройденного Республикой Армения четвертьвекового пути и достижений, говорил о ходе двусторонних армяно-сирийских отношений, представил приоритеты внешней политики РА, а также пожелал мира и стабильности народу Сирии.
На приеме были вручены награды и благодарственные грамоты Министерства Диаспоры РА и посольства РА в Сирии ряду общественно-политических деятелей Сирии, представителям армянской общины Дамаска за вклад в дело укрепления двусторонних армяно-сирийских отношений.