Բեյրութում մանկատունը ղեկավարած զույգի թոռները եւ Ցեղասպանությունը վերապրածների թոռները հանդիպել են Սիդնեյում
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/09/john_and_david.jpg)
Ավստրալիայում տեղի է ունեցել Լիբանանում հայ որբերի համար մանկատունը ղեկավարած զույգի թոռների հանդիպումը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած ավստրալահայերի հետ:
Ջոն ու Դեւիդ Քնուդսոն եղբայրները իրենց պապիկ Ջոն Հենրի Քնուդսենին չեն տեսել, բայց ընտանիքում միշտ հիշում են նրա քաջության, անձնվիրության ու սրտացավության մասին:
Ջոն Հենրի Քնուդսենը Առաջին համաշխարհային պատերազմի մասնակից է եղել, սակայն նրա արժանիքները հատկապես հիշարժան են ռազմական գործողությունների ավարտից հետո: Նորզելանդացի զինվորն ու նրա ավստրալուհի կին Լիդիան մեկնել էին Մերձավոր արեւելք՝ օգնելու հայ որբերին, որոնց զանգվածային կոտորածներից հետո աքսորել էին Թուրքիայից, ըստ News.am-ի` հայտնում էSBS–ը:
Ամուսինները միացել էին Օգնություն Մերձավոր արեւելքին շարժմանը ու նշանակվել Բեյրութում 1700 հայ որբերի համար մանկատան ղեկավարներ: 1929 թ. մանկատունը փակվել է, Ջոնն ու Լիդիան բնակություն են հաստատել Ավստրալիայում:
Նորա Գրիգորյանի պապը՝ Միհրան Թերզյանը ութ տարեկան է եղել, երբ նրան օթեւան են տրամադրել Քնուդսենները: «Նրանց կյանքը ավստրալացիներն են փրկել: Ես հպարտ եմ, որ ավստրալուհի եմ, նաեւ որ հայուհի եմ»,- ասում է Նորան:

Внуки руководившей приютом в Бейруте пары встретились с внуками переживших Геноцид армян
В Австралии прошла встреча внуков пары, организовавшей приют для армянских сирот в Ливане, с пережившими Геноцид армян австралийцами армянского происхождения.
Братья Джон и Дэвид Кнудсен не видели своего дедушку Джона Генри Кнудсена, однако в семье всегда помнят историю его храбрости, самопожертвовании и сострадании.
Джон Генри Кнудсен был участником Первой Мировой Войны, однако особо помнят его заслуги после того, как военные действия закончились. Солдат из Новой Зеландии и его жена-австралийка Лидия отправились на Ближний Восток помогать армянским сиротам, которые были изгнаны из Турции после массовых убийств, сообщает SBS.
Пара присоединилась к движению Помощь Ближнему Востоку и была назначена руководителями приюта в Бейруте для 1700 армянских сирот. В 1929 году приют закрылся, Джон и Лидия обосновались в Австралии.
Среди участников встречи в Сиднее были потомки Кнудсена, те, кто работал в приюте, а также потомки переживших Геноцид армян.
Дедушке Норы Григорян – Миграну Терзяну было восемь лет, когда его приютили Кнудсены. «�?х жизни были спасены австралийцами. Я горжусь тем, что я австралийка, также и тем, что я армянка»,- говорит Нора.