Հայաստանի և Արցախի անկախության 25-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսներ Լեհաստանի Լյուբլին քաղաքում
Սեպտեմբերի 4-5-ը Լեհաստանում ՀՀ դեսպանության հովանու ներքո Լյուբլին քաղաքում բացվեցին լեհաստանաբնակ հայ գեղանկարիչների անհատական ցուցահանդեսներ` նվիրված Հայաստանի և Արցախի անկախության 25-ամյակին, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Սեպտեմբերի 4-ին Լյուբլինի Մշակույթի հանդիպումների նորաբաց կենտրոնում տեղի ունեցավ Գդանսկում բնակվող հայազգի գեղանկարիչ Գագիկ Պարսամյանի գեղարվեստական ձևավորումների և «Ծաղիկներ ջրվեժ» խորագրով ցուցահանդեսի բացման արարողությունը: Միջոցառմանը ներկա էին և ելույթներով հանդես եկան Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը, Լյուբլինի Եվրոպական սննդի փառատոնի տնօրեն Վալդեմար Սուլիչը, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Փարավոն Միրզոյանը, Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանը, Լյուբլինի Մշակույթի հանդիպումների կենտրոնի տնօրեն Պյոտոր Ֆրանաշեկը: Ցուցահանդեսի այցելուներին ներկայացվեց նաև հայկական ժողովրդական երգարվեստը՝ Լյուբլինում բնակվող հայազգի մեներգիչ Աշոտ Մարտիրոսյանի կատարումներով:
Նույնը օրը Լյուբլինի կենտրոնական «Գրանդ հոտել Լյուբլինյանկա» հյուրանոցում բացվեց Լեհաստանի Խելմ քաղաքում բնակվող, 2016 թվականի ԼՀ մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալին արժանացած գյումրեցի գեղանկարիչ Հովհաննես Ղազարյանի անհատական ցուցահանդեսը:
Սեպտեմբերի 5-ին Լյուբլինի Վենիավսկի հյուրանոցի ցուցասրահում տեղի ունեցավ Լեհաստանի Պուլտուսկ քաղաքում բնակվող հայազգի գեղանկարիչ Գրիգոր Ասլանյանի անհատական ցուցահանդեսի բացման արարողությունը: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին և ելույթներով հանդես եկան Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը, Լյուբլինի Եվրոպական սննդի փառատոնի տնօրեն Վալդեմար Սուլիչը, Լյուբլինի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչ Թոմաշ Անջեյ Ռակովսկին:
Ցուցահանդեսն անցկացվել է Լյուբլինում քաղաքի Եվրոպական սննդի 8-րդ փառատոնի մշակութային միջոցառումների շրջանակներում, որին Հայաստանը մասնակցում է գլխավոր հյուրի կարգավիճակով` պայմանավորված ՀՀ անկախության 25-ամյակով: Փառատոնի շրջանակներում կազմակերպված բոլոր միջոցառումներն անցկացվում են Լեհաստանում ՀՀ դեսպանության հովանու ներքո:

Выставки в польском городе Люблин, посвященные 25-летию независимости Армении и Арцаха
Под патронатом посольства РА в Польше 4-5 сентября в городе Люблин открылись персональные выставки проживающих в Польше армянских художников, посвященные 25-летию независимости Армении и Арцаха, сообщает пресс-служба М�?Д РА.
В новооткрытом Центре встреч культур Люблина 4 сентября состоялась церемония открытия выставки под девизом «Водопад цветов» и художественных оформлений проживающего в Гданьске армянского художника Гагика Парсамяна. На мероприятии присутствовали и выступили посол РА в Польше Эдгар Казарян, директор фестиваля Европейского питания Люблина Вольдемар Сулич, Заслуженный деятель искусства РА, Народный художник РА Фараон Мирзоян, директор Национальной галереи Армении Арман Цатурян, директор люблинского Центра встреч культур Петр Франашек. Посетителям выставки было представлено также армянское песенное искусство в исполнении проживающего в Люблине солиста-армянина Ашота Мартиросяна.
В тот же день в  центральной гостинице Люблина «Гранд отель Люблинска» открылась персональная выставка проживающего в польском городе Хельм гюмрийского художника Ованеса Казаряна, в 2016 году удостоившегося Золотой медали Министерства культуры НК.
В демонстрационном зале гостиницы «Вениавски» Люблина 5 сентября состоялась церемония открытия персональной выставки проживающего в польском городе Пултуск армянского художника Григора Асланяна. На открытии выставки присутствовали и выступили посол РА в Польше Эдгар Казарян, директор фестиваля Европейского питания Люблина Вольдемар Сулич, представитель мэрии Люблина Томаш Анджей Раковски.