Օբնինսկ քաղաքում իր դռները բացեց հայկական կիրակնօրյա դպրոցը
Սեպտեմբերի 3-ին ՌԴ Կալուգայի մարզի Օբնինսկ քաղաքում աշակերտների առաջ իր դռները բացեց «Արաքս» կիրակնօրյա հայկական դպրոցը: Այս մասին Հայերն այսօրին հայտնում են միջոցառման կազմակերպիչները:
Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցում էին դպրոցի մոտ 60 մեծ ու փոքր աշակերտները, նրանց ծնողները, կազմակերպիչները,Կալու գա քաղաքի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Բացման արարողության սկզբում հնչեց Հայաստանի Հանրապետության օրհներգը, ելույթի խոսքով հանդես եկան կազմակերպիչներ Կարինե Ղուկասյանը, Հովիկ Հովակիմյանը, դպրոցի ուսուցչուհի Նառա Ավետիքյանը, Կալուգայի համայնքի ներկայացուցիչ Մարիամ Հովհաննիսյանը: Մայրական խոսքով աշակերտներին իր ողջույնի խոսքը հղեց Երևանի պետական համալսարանի նախկին դասախոս, պատմաբան, ապագա մայրիկ Նելլի Սմբատյանը՝ ասմունքելով Սիլվա Կապուտիկյանի «Խոսք իմ որդուն» բանաստեղծությունը։
Ամռանը ստեղծված երգչախումբը (երաժշտական ղեկավար՝ Սառա Հարթյունյան) կատարեց Մհերի «Հայաստան» երգը, ելույթ ունեցավ նաև երգչախմբի մենակատար Եվա Ազրոյանը՝ կատարելով Վարդուհի Վարդանյանի «Հայաստան» երգը։ Ասմունքով հանդես եկան մի խումբ փոքրիկներ:
Միջոցառման ողջ ընթացքում տիրում էր ուրախ և տոնական տրամադրություն։ Դասարանի մուտքի կարմիր ժապավենը կտրեցին դպրոցի ամենափոքր աշակերտներ Սուրեն Չնավայանը և Նարե Ազրոյանը։ Տոնական տորթը կտրեց փոքրիկ Սուրենի մայրիկ Ֆլորա Բաբոյանը։
Վերջում բոլորը դուրս եկան դպրոցի բակ և միասին երկինք բաց թողեցին եռագույն (կարմիր, կապույտ, նարնջագուն) փուչիկներ՝ մտքում պահելով երազանքներ։

В городе Обнинск открыла двери воскресная армянская школа
В городе Обнинск Калужской области РФ 3 сентября открыла двери перед учениками воскресная армянская школа «Аракс». Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили организаторы мероприятия.
В торжественной церемонии участвовали около 60 больших и маленьких учеников школы, их родители, организаторы, представители армянской общины города Калуга. В начале церемонии открытия прозвучал Гимн Республики Армения, с речами выступили организаторы Карине Гукасян, Овик Овакимян, педагог школы Нара Аветикян, представитель Калужской общины Мариам Ованнисян. С материнским приветствием к ученикам обратилась бывшая преподаватель Ереванского государственного университета, историк, будущая мама Нелли Смбатян, продекламировавшая стихотворение Сильвы Капутикян «Слово к сыну».
Созданный летом хор (музыкальный руководитель Сара Артюнян) исполнил песню Мгера «Айастан», выступила также солистка Ева Азроян, исполнившая песню Вардуи Варданян «Айастан». С декламацией выступила группа малышей.
На всем протяжении мероприятия царила радостная праздничная атмосфера. Красную ленту у входа в класс перерезали самые младшие ученики Сурен Чнаванян и Наре Азроян. Праздничный торт порезала мама маленького Сурена Флора Бабоян.
В заключение все вышли в школьный двор и вместе выпустили в небо надувные шарики трех цветов (красного, синего и оранжевого), загадав желания.