Հայաստանը պատրաստ է Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը
Հայաստանը պատրաստ է Վիեննայում (մայիսի 16-ին) և Սանկտ Պետերբուրգում (հունիսի 20-ին) կայացած հանդիպումներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը:
Այս մասին նշել է նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ Մոսկվայում օգոստոսի 10-ին: Կառավարության նիստից հետո լրագրողների խնդրանքով հարցին անդրադարձավ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը:
«Խոսքը գնում էր այն պայմանավորվածությունների մասին, որոնք ձեռք են բերվել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումների ժամանակ: Շատ հստակ նախագահը նշեց, որ խոսքը գնում է 1994, 1995 թվականների եռակողմ անժամկետ հրադադարի պահպանման պայմանագրերի, միջադեպերի հետաքնության մեխանիզմների ներդրման և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման մասին: Նախագահի ելույթում սա շատ հստակ է նշվում»,-   ասաց Հովակիմյանը:
ՀՀ Նախագահը երախտագիտություն էր հայտնել ռուսական կողմի այն ջանքերի համար, որոնք Ռուսաստանը ներդնում է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի քաղաքական-դիվանագիտական կարգավորման համար և կարևորել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումը:

Армения готова выполнять договоренности, достигнутые в Вене и Санкт Петербурге
Армения готова выполнять договоренности, достигнутые на встречах в Вене (16 мая) и Санкт Петербурге (20 июня).
Об этом отметил также Президент РА Серж Саргсян во время встречи с президентом России Владимиром Путиным 10 августа в Москве. После заседания правительства по просьбе журналистов этого вопроса коснулся заместитель министра иностранных дел РА Ашот Овакимян.
«Речь идет о тех договоренностях, которые были достигнуты во время Венской и Санкт-Петербургской встреч. Президент совершенно четко отметил, что речь идет о трехсторонних бессрочных договорах 1994, 1995 годов о соблюдении режима прекращения огня, внедрении механизмов расследования инцидентов и расширении возможностей команды Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ. В выступлении Президента это отмечается совершенно четко», – сказал Овакимян.
Президент РА выразил признательность Российской стороне за те усилия, которые Россия прилагает для политико-дипломатического урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы и подчеркнул важность выполнения достигнутых договоренностей.