Հայաստանը պատրաստ է Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը
Հայաստանը պատրաստ է Վիեննայում (մայիսի 16-ին) և Սանկտ Պետերբուրգում (հունիսի 20-ին) կայացած հանդիպումներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը:
Այս մասին նշել է նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ Մոսկվայում օգոստոսի 10-ին: Կառավարության նիստից հետո լրագրողների խնդրանքով հարցին անդրադարձավ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը:
«Խոսքը գնում էր այն պայմանավորվածությունների մասին, որոնք ձեռք են բերվել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումների ժամանակ: Շատ հստակ նախագահը նշեց, որ խոսքը գնում է 1994, 1995 թվականների եռակողմ անժամկետ հրադադարի պահպանման պայմանագրերի, միջադեպերի հետաքնության մեխանիզմների ներդրման և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման մասին: Նախագահի ելույթում սա շատ հստակ է նշվում»,-   ասաց Հովակիմյանը:
ՀՀ Նախագահը երախտագիտություն էր հայտնել ռուսական կողմի այն ջանքերի համար, որոնք Ռուսաստանը ներդնում է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի քաղաքական-դիվանագիտական կարգավորման համար և կարևորել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումը:

Armenia is ready for the implementation of the agreements reached in Vienna and Saint Petersburg
Armenia is ready for the implementation of the agreements reached during the meetings held in Vienna on 16 May and in Saint Petersburg on 20 June.
This is also what President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan stated during his August 10 meeting with President of Russia Vladimir Putin in Moscow. After a government session, at journalists’ request, RA Deputy Minister of Foreign Affairs Ashot Hovakimyan touched upon the issue.
“It was about the agreements that were reached during the meetings in Vienna and Saint Petersburg. The President very clearly stated that it referred to the trilateral ceasefire agreements reached for an indefinite period in 1994 and 1995, the agreements on the introduction of mechanisms for investigations into incidents and the expansion of the capacities of the team of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office. This is very clearly stated in the President’s speech,” Hovakimyan said.
The President of the Republic of Armenia had expressed gratitude for the Russian side’s efforts for a political and diplomatic settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and had attached importance to the implementation of the reached agreements.