ՀՀ անկախության 25-ամյակի միջոցառումների կազմակերպմանը հատկացվեց 100 մլն դրամ
ՀՀ կառավարությունն  այսօրվա նիստում անկախության 25-ամյակին նվիրված պաշտոնական միջոցառումների կազմակերպման համար հատկացրեց 100 մլն 760 հազար դրամ:
ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը նշեց, որ այդ գումարը որպես նվիրաբերություն կտրվի «Դասական երաժշտության աջակցություն» ՀԿ-ին՝տոնական միջոցառումները կազմակերպելու համար:
Սեպտեմբերի 21-ին հանրապետության հրապարակում անցկացվելիք տոնական համերգի ծրագրում ներառված կլինեն կատարողներ՝ Երևանից և մարզերից, առաձնահատուկ դեր ու նշանակություն կտրվի անկախության սերնդի ներկայացուցիչներին:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանձնարարեց պատասխանատուներին Անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառոմները կազմակերպել լավագույն կերպով:

Armenian government allocates AMD 100 million for organizing events dedicated to the 25th anniversary of Armenian Independence
During its August 11 session, the Government of the Republic of Armenia allocated AMD 100,760,000 for organizing the official events dedicated to the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia.
RA Deputy Minister of Culture Nerses Ter-Vardanyan stated that the amount would be granted as a donation to the Support to Classical Music NGO to organize the festivities.
The September 21 concert at Republic Square will feature performances in Yerevan and Armenia’s provinces, especially performances by representatives of the generation of independence.
RA Prime Minister Hovik Abrahamyan assigned the correspondents to organize the events dedicated to the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia in the best way.