Լուռ խաղը կաշխուժացնի Ծաղկաձորը. մեկնարկեց մնջախաղի միջազգային փառատոնը
Լեոնիդ Ենգիբարյանի անվան մնջախաղի միջազգային 5-րդ փառատոնի բացման արարողությունը տեղի ունեցավ Ծաղկաձոր քաղաքի Ծաղկունյաց հրապարակում:
Փառատոնի ընթացքում ներկայացումներ կցուցադրվեն նաև Դիլիջանում:
«Ողջունում եմ բոլոր մասնակիցներին և հյուրերին: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի բարձր հովանու ներքո, ՀՀ մշակույթի նախարարության և Ծաղկաձորի քաղաքապետարանի աջակցությամբ այս փառատոնը կդառնա ամենամյա»,-Արցախպրեսի փոխանցմամբ՝ նշեց Մնջախաղի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, փառատոնի հիմնադիր Ժիրայր Դադասյանը և հավելեց, որ սեպտեմբերից Ստեփանակերտում կգործի մնջախաղի ստուդիա, և հաջորդ տարի ստուդիայի սաները ելույթ կունենան Ծաղկաձորում:
Բացման արարողությանը անոնսային համարներով հանդես եկան Ռուսաստանի, Հայաստանի, Հարավային Աֆրիկայի , Իրանի, Ուկրաինայի, Վրաստանի մնջախաղի վարպետները: Փառատոնի բացման արարողությունը ավարտվեց շքեղ հրավառությամբ:
Փառատոնն առաջին անգամ անցկացվել է 2008թ. երկու տարին մեկ անգամ, սակայն այս տարվանից սկսած` այն կանցկացվի ամեն տարի:
Լեոնիդ Ենգիբարյանի անվան մնջախաղի միջազգային փառատոնը մեծացնում է հետաքրքրությունը Ծաղկաձորի նկատմամբ:
Ծաղկաձորի բնակիչների և հյուրընկալվողների հետաքրքրությունը չափազանց մեծ է մնջախաղի նկատմամբ:
Փողոցում կարելի էր հանդիպել մարդկանց, ովքեր Ծաղկաձոր էին եկել հատուկ փառատոնին մասնակից դառնալու համար: «Քաղաքը ասես հարստանում, լիարժեք շնչում և ծաղկում է ապրում այդ օրերի ընթացքում»,-նշեց զբոսարշրջիկներից մեկը:

Молчаливая игра оживит Цахкадзор: стартовал международный фестиваль пантомимы
Церемония открытия 5-го международного фестиваля пантомимы имени Леонида Енгибаряна стартовала на площади Цахкуняц города Цахкадзор.
В ходе фестиваля спектакли будут демонстрироваться также в Дилижане.
«Приветствую всех участников и гостей. Этот фестиваль, проходящий под высоким патронатом премьер-министра РА Овика Абрамяна, при содействии Министерства культуры РА и мэрии Цахкадзора, станет ежегодным», – как передает «Арцахпресс», отметил художественный руководитель Театра пантомимы, учредитель фестиваля Жирайр Дадасян, добавив, что с сентября в Степанакерте начнет функционировать студия пантомимы, а в будущем году ее воспитанники выступят в Цахкадзоре.
На церемонии открытия с анонсными номерами выступили мастера пантомимы из России, Армении, Южной Африки, �?рана, Украины, Грузии. Завершилась же церемония открытия пышным фейерверком.
Впервые фестиваль состоялся в 2008 году, проводился раз в два года, однако начиная с нынешнего года становится ежегодным.
Международный фестиваль пантомимы имени Леонида Енгибаряна повышает интерес к Цахкадзору.
�?нтерес жителей и гостей Цахкадзора к пантомиме чрезвычайно высок. На улицах можно было встретить людей, приехавших в Цахкадзор специально для участия в фестивале. «Город будто обогащается, дышит полной грудью и расцветает в эти дни», – отметил один из туристов.