Մենք ապահովել ենք հայ ժողովրդի անդորրը. ՊՆ նախարար
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը այցելեց Հայաստանի հյուսիսարևելյան սահմանագոտում գտնվող զորամաս և դիրքեր:
Զորամասում նախարարին և ներկաներին ներկայացվեց ռազմական ցուցադրություն, որում զինվորները հարձակվում են պայմանական թշնամու վրա և չեզոքացնում նրան:
Ցուցադրությունից հետո նախարարը ողջունեց զինվորներին, ներկաներին, այնուհետև պարգևատրեց ցուցադրության մասնակից զինվորներին:
«Պատիվ  ունեմ հաշվետվություն ներկայացնել հենց առաջնագծում հայոց բանակի, հրամանատարների և զինվորների հետ միասին: Զինվորներ, ովքեր զօր ու գիշեր սահմաններին կանգնած պաշտպանում են ՀՀ-ի և ԼՂՀ-ի անվտանգությունը: 2016 թվականին մենք առաջնորդվել ենք «պատրաստված հրամանատար, արհեստավարժ բանակ, ապահով հայրենիք» կարգախոսով և տարին հայտարարել հրամանատարական պատրաստության տարի, ինչը նշանակում է, որ շեշտը դրվելու է հրամանատարների գիտելիքների, հմտությունների և ունակությունների կատարելագործման վրա, որոնք էլ ապահովելու են ՀՀ զինված ուժերի ընդհանուր զարգացումն ու առաջընթացը: Թեկուզ առաջին կիսամյակը եղել է չափազանց լարված և դժվար, այնուամենայնիվ, զինված ուժերն իրենց առջև դրված խնդիրը պատվով են կատարել: Մենք առաջին հերթին սահմանների պաշտպանության, մարտական հերթափոխի իրականացմամբ ապահովել ենք հայ ժողովրդի անդորրը», — նշեց նախարարը:
Սեյրան Օհանյանը մարտական գործողություններում հաղթական ելք ապահովելու հարցում կարևորեց երկու հանգամանք՝ զինվորի պատրաստվածությունը և սպառազինությունն ու ռազմական տեխնիկան: Նա ընդգծեց, որ, խոսելով զինվորի մասին, պետք է շեշտել ընդհանուր մարդկային ռեսուրսների կառավարման համակարգի ձևավորման մասին, ինչը առաջնահերթ է ՀՀ զինված ուժերում:
Նախարարի խոսքով` ամենակարևոր խնդիրըհ շարունակում է մնալ համալրումը: Օհանյանը շեշտեց, որ քայլեր են ձեռնարկվում կրթության բարձր մակարդակ ապահովելու ուղղությամբ:
Պաշտպանության նախարարն ընդգծեց նաև, որ քառօրյա պատերազմի վերլուծությունից կատարվել են մի շարք կարևոր եզրահանգումներ:
Մասնավորապես, «մենք վեր հանեցինք այն բոլոր դրական կողմերը, որոնք հիմք են հադիսացել հաջողությունների և հաղթանակների համար և, իհարկե, համապատասխան հետևություներ են արել նաև բացթողումների և լրացումների վերաբերյալ: Այդ ամենը հաշվի առնելով` ուսումնական գործընթացի բոլոր փուլերի ընթացքում ուշադրություն ենք դարձրել քառօրյա պատերազմում ունեցած դրական արդյունքների վրա և եկել այն եզրակացության, որ վերջին տարիներին զինված ուժերի ռազմական պլանը ամբողջությամբ աշխատում է»:
Օհանյանը շեշտեց, որ մեծ դեր է կարատարում նաև սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի վիճակը, դրա նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքը, շահագործման բարձր մակարդակը, որը թույլ է տվել տարբեր փուլերի ընթացքում կատարել պաշտպանության բանակի առջև դրված բոլոր խնդիրները:
«Իհարկե, հաշվի առնելով թույլ տված սխալները` մենք իրականացրել ենք տարբեր տեսակի զորավարժություններ և մարզումներ, որի հիմքում ընկած է նոր մարտավարության, գործողությունների նոր ձևերի, մարտակարգերի ձևավորման հարցը»,-  yerkirmedia.am-ի փոխանցմամբ՝ նշեց նախարարը:

Armenian Minister of Defense: “We have ensured the tranquility of the Armenian people”
Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan visited the military unit and military position located in the northeastern sector of the border of Armenia.
At the military unit, the Minister and the attendees saw how soldiers attacked and neutralized the conditional enemy.
After the presentation, the Minister greeted the soldiers and the attendees and granted awards to the soldiers who participated in the presentation.
“It is an honor for me to deliver a report on the border with Armenian soldiers and commanders. They are soldiers who protect the security of the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic day and night. This year, we are guided by the motto “prepared commander, professional army, secure homeland” and have declared the year as the year of training of commanders, meaning that the emphasis will be placed on improving the knowledge, skills and capacities of commanders that will ensure the general growth and advancement of the Armed Forces of the Republic of Armenia. Although the first semester of the year was very tense and difficult, the armed forces met their objective with honor. We ensured the tranquility of the Armenian people by protecting the borders and through on-duty military service,” the Minister stated.
Seyran Ohanyan attached importance to the preparation of soldiers and armor and military equipment as the two factors for ensuring victory in military operations. He emphasized that when we talk about soldiers, we need to emphasize the formation of a general system of human resources management, which is a priority in the Armed Forces of the Republic of Armenia.
According to the Minister, replenishment remains the major issue. Ohanyan stressed the fact that steps are being taken to ensure a high level of education.
The Minister of Defense also emphasized that several major conclusions have been drawn after the analysis on the four-day war.
In particular, “we identified all the positive sides that served as a basis for successes and victories and, of course, we also drew conclusions regarding the omissions and supplements. Taking all this into consideration, we paid attention to the positive results of the four-day war in all stages of the learning process and came to the conclusion that the military plan for the armed forces has been completely in action over the past couple of years.”
Ohanyan stressed the fact that armor and military equipment, the generosity towards that, the high level of exploitation that has allowed the Defense Army to meet all of its objectives in different stages, also play a major role.
“Of course, taking into consideration the mistakes that have been made, we have carried out different types of military drills and trainings based on a new strategy, new forms of operations and the formation of military procedures,” the Minister stated, according to yerkirmedia.am.