Երևանում բացվել է Ռոբերտ Կարապետյանի «Արվեստի աշխարհում» հոբելյանական ցուցահանդեսը
Լուսանկարիչ Ռոբերտ Կարապետյանի ծննդյան 80 և մասնագիտական գործունեության 60- ամյակին նվիրված «Արվեստի աշխարհում» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը բացվել է Երևանում: «Իմ հայրենիքը Հայաստանն է, չնայած ապրում եմ ԱՄՆ-ում: Հուզված եմ և երջանիկ, որ այստեղ եմ»,- «Արﬔնպրես»-ի հաղորդմամբ նշեց Ռոբերտ Կարապետյանը:
«Ռոբերտը արվեստանոցն է փոխել, ոչ թե հայրենիքը: Կարծում եմ՝ սա անցյալ դարի երկրորդ կեսի մշակութային արժեք ունեցող կարևորագույն ցուցահանդեսներից է»,- նշեց լրագրող Վանիկ Սանթրյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի մամուլի խոսնակ Սեյրանուհի Գեղամյանի խոսքով` լուսանկարներից յուրաքանչյուրը համարժեք է ﬕ գրքի: Այդ լուսանկարներն ավելին արժեն քան տասնյակ էջերը: Դրանք և՛ գեղանկարչական, և՛ գեղարվեստական տարր են պարունակում, որոնք անհրաժեշտ են ﬔզ և ապագա սերունդներին:
«Ռոբերտը պահը անմահացնելու տաղանդ ունի: Նա սև և սպիտակ լուսանկարներ ստեղծելու վարպետ է, բարձր մակարդակ ունեցող լուսանկարիչ, Հայաստանի ապագայով մտահոգված անհատ: Իր մարդկային որակների, նվիրվածության շնորհիվ բոլորիս սիրելին է դարձել»,- նշեց դրամատուրգ, հասարակական գործիչ Հրանտ Մարգարյանը:
Ցուցահանդեսում ներկայացված սև ու սպիտակ լուսանկարներում պատկերված են հայ անվանի գործիչներ Պարույր Սևակը, Վարդան Աճեմյանը, Մհեր Մկրտչյանը, Սոս Սարգսյանը, Վահրամ Փափազյանը, Օֆելյա Համբարձումյանը, Մարտիրոս Սարյան և այլք: Բացման արարողությանը «Գրաթերթ» պարբերականի կողﬕց Ռոբերտ Կարապետյանին հանձնվեց «Տարվա լավագույն լուսանկարիչ» մրցանակը:
Ռոբերտ Կարապետյանը բազﬕցս լուսանկարչական ցուցահանդեսներ է ունեցել Երևանում, Նյու Յորքում և Լոս Անջելեսում: Նա նկարահանել է «Իմ Երևանը», «Վազգեն Մուրադյան», «Հայոց Ցեղասպանություն» վավերագրական կինոնկարները:

В Ереване открылась юбилейная выставка Роберта Карапетяна «В мире искусства»
Выставка «В мире искусства», посвященная 80-летию со дня рождения и 60-летию профессиональной деятельности фотографа Роберта Карапетяна, открылась в Ереване. «Моя родина Армения, хотя и живу в США. Взволнован и счастлив, что нахожусь здесь», – как передает «Арменпресс», отметил Роберт Карапетян.
«Роберт сменил мастерскую, а не Родину. Думаю, это одна из важнейших выставок, обладающих культурной ценностью второй половины минувшего века», – отметил журналист Ваник Сантрян.
По словам пресс-секретаря министра Диаспоры РА Сейрануи Гегамян, каждый из фотографий равноценна целой книге. Эти фотографии стоят больше, чем десятки страниц. Они содержат и эстетические, и художественные элементы, необходимые нам и грядущим поколениям.
«Роберт обладает талантом обессмертить мгновение. Он мастер создания черно-белых фотографий, фотограф высокого уровня, человек, обеспокоенный будущим Армении. Благодаря своим человеческим качествам, преданности он стал любимцем всех», – отметил драматург, общественный деятель Грант Маргарян.
На представленных на выставке черно-белых фотографиях изображены известные армянские деятели Паруйр Севак, Вардан Аджемян, Мгер Мкртчян, Сос Саркисян, Ваграм Папазян, Офелия Амбарцумян, Мартирос Сарьян и другие. На церемонии открытия изданием «Гратерт» Роберту Карапетяна был вручен приз «Лучший фотограф года».
Роберт Карапетян неоднократно имел фотовыставки в Ереване, Нью-Йорке и Лос Анджелесе. Он снимал документальные фильмы «Мой Ереван», «Вазген Мурадян», «Геноцид армян».