Երևանում բացվել է Ռոբերտ Կարապետյանի «Արվեստի աշխարհում» հոբելյանական ցուցահանդեսը
Լուսանկարիչ Ռոբերտ Կարապետյանի ծննդյան 80 և մասնագիտական գործունեության 60- ամյակին նվիրված «Արվեստի աշխարհում» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը բացվել է Երևանում: «Իմ հայրենիքը Հայաստանն է, չնայած ապրում եմ ԱՄՆ-ում: Հուզված եմ և երջանիկ, որ այստեղ եմ»,- «Արﬔնպրես»-ի հաղորդմամբ նշեց Ռոբերտ Կարապետյանը:
«Ռոբերտը արվեստանոցն է փոխել, ոչ թե հայրենիքը: Կարծում եմ՝ սա անցյալ դարի երկրորդ կեսի մշակութային արժեք ունեցող կարևորագույն ցուցահանդեսներից է»,- նշեց լրագրող Վանիկ Սանթրյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի մամուլի խոսնակ Սեյրանուհի Գեղամյանի խոսքով` լուսանկարներից յուրաքանչյուրը համարժեք է ﬕ գրքի: Այդ լուսանկարներն ավելին արժեն քան տասնյակ էջերը: Դրանք և՛ գեղանկարչական, և՛ գեղարվեստական տարր են պարունակում, որոնք անհրաժեշտ են ﬔզ և ապագա սերունդներին:
«Ռոբերտը պահը անմահացնելու տաղանդ ունի: Նա սև և սպիտակ լուսանկարներ ստեղծելու վարպետ է, բարձր մակարդակ ունեցող լուսանկարիչ, Հայաստանի ապագայով մտահոգված անհատ: Իր մարդկային որակների, նվիրվածության շնորհիվ բոլորիս սիրելին է դարձել»,- նշեց դրամատուրգ, հասարակական գործիչ Հրանտ Մարգարյանը:
Ցուցահանդեսում ներկայացված սև ու սպիտակ լուսանկարներում պատկերված են հայ անվանի գործիչներ Պարույր Սևակը, Վարդան Աճեմյանը, Մհեր Մկրտչյանը, Սոս Սարգսյանը, Վահրամ Փափազյանը, Օֆելյա Համբարձումյանը, Մարտիրոս Սարյան և այլք: Բացման արարողությանը «Գրաթերթ» պարբերականի կողﬕց Ռոբերտ Կարապետյանին հանձնվեց «Տարվա լավագույն լուսանկարիչ» մրցանակը:
Ռոբերտ Կարապետյանը բազﬕցս լուսանկարչական ցուցահանդեսներ է ունեցել Երևանում, Նյու Յորքում և Լոս Անջելեսում: Նա նկարահանել է «Իմ Երևանը», «Վազգեն Մուրադյան», «Հայոց Ցեղասպանություն» վավերագրական կինոնկարները:

“In the world of Art” – Robert Karapetyan’s anniversary exhibition opens in Yerevan 1
The exhibition entitled “In the world of Art”, dedicated to the 80th anniversary of photographer Robert Karapetyan opened in Yerevan. The opening of the exhibition also marks the 60th anniversary of Karapetyan’s professional activity.
“My Motherland is Armenia, despite the fact that I live in USA. I am filled with emotions and I am happy to be here”, Robert Karapetyan said.
“Robert changed his crafts shop, not his Motherland. I think this is one of the most important exhibitions having cultural value of previous century’s second half”, reporter Vanik Santryan said.
Ministry of Diaspora spokesperson Seyranuhi Geghamyan said each photograph is equivalent to a book. Those photographs have more value than dozens of pages.
“Robert has the talent of immortalizing the moment. He is the master of creating black and white photographs, a high level photographer, a person concerned with the future of Armenia. He has become beloved due to his human characteristics and commitment”, playwright, public figure Hrant Margaryan said.
The photographs display renowned Armenian figures Paruyr Sevak, Vardan Ajemyan, Mher Mkrtchyan, Sos Sargsyan, Vahram Papazyan, Ofelya Hambardzumyan, Martiros Saryan and others. During the opening ceremony “Gratert” daily presented Robert Karapetyan with the “Best Photographer of the Year” Award.
Robert Karapetyan’s exhibitions were held multiple times in Yerevan, New York and Los Angeles. He has filmed the documentary movies “My Yerevan”, “Vazgen Muradyan”, “Armenian Genocide”.