Սփյուռքահայ ուսուցիչները ներկայացրեցին իրենց զեկույցները. «Սփյուռք» ամառային դպրոց-2016
Հուլիսի 27-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրի «Հայոց լեզվի և պատմության ուսուցիչներ, կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում» դասընթացի մասնակիցները ներկայացրեցին իրենց զեկույցները, որոնք նախապատրաստել էին այս ամսվա ընթացքում:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ մասնակիցների զեկույցներն ունկնդրում էր հատուկ այդ նպատակով ձևավորված հանձնաժողովը: Հանձնաժողովի անդամներն էին՝ ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը, «Սփյուռք» ամառային դպրոցի ծրագրի համակարգող, պ.գ.թ. Մհեր Հովհաննիսյանը և մ.գ.թ. Արմինե Աշիկյանը: Զեկույցները լսելու էր եկել նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը:
Ուսուցիչների զեկույցների թեմաները տարբեր էին՝ գրված իրենց երկրների դպրոցների օրինակով: Միաժամանակ արծարծում էին Սփյուռքում առկա խնդիրները: Ելույթների ընթացքում ուսուցիչները խոսեցին իրենց հուզող հարցերի մասին, անդրադարձան գրքերի, հայապահպանման և լեզվի խնդիրներին: Գեղեցիկ ելույթների ընթացքում ուսուցիչները նաև ասմունքեցին՝ օրը վերածելով եզրափակիչ տոնի: Սրահում թևածում էր նաև հուզմունքը, որը մեծամասմաբ կապված էր նրա հետ, որ դասընթացը մոտենում է ավարտին, և ուսուցիչները շուտով հեռանալու են հայրենիքից:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ հանձնաժողովի անդամները և հյուրերը մեծ բավականություն ստացան և հեռացան վառ տպավորություններով:
Զեկույցները ներկայացնելուց հետո, ուսուցիչները հանձնեցին նաև իրենց դիմում-առաջարկները և շնորհակալագրերը:
«Արդեն մեկ ամիս է՝ ինչ գտնվում եմ հայրենիքում՝ «Սփյուռք» ամառային դպրոցի շրջանակներում: Այսօր սփյուռքահայ ուսուցիչներս ներկայացրեցինք զեկույցներ, որոնք իմ կարծիքով՝ հրաշալի և բովանդակալից էին: Վերջին օրերն ենք անցկացնում Երևանում: Ճիշտ է, առաջին անգամ չէի այցելում, սակայն շնորհիվ այս ծրագրի՝ սկսեցի Երևանը և հայրենիքս ճանաչել ավելի լավ և սիրել նորովի: Ծանոթացանք հրաշալի մարդկանց հետ, ձեռք բերեցինք ընկերներ: Դասընթացը շատ բան տվեց, որը կօգտագործենք մեր երկրներում: Ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել ԵՊՀ դասխոսական անձնակազմին՝ մեզ հետ աշխատելու և նոր գիտելիքնելով զինելու համար»,-«Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ զրույցում իր տպավորություններով կիսվեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակից, ռուսաստանաբնակ ուսուցչուհի Ասյա Մարդոյան:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/07/զեկույց.jpg)
On July 27, the participants of the Training Course for Teachers of Armenian Language and History and Organizers of Education (part of the “Diaspora” Summer School Program of the RA Ministry of Diaspora) delivered the reports that they had been preparing throughout the month of July.
According to Hayern Aysor, the participants delivered their reports to the members of a committee that had been specifically established for that purpose. Among the members of the committee were RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan; coordinator of the “Diaspora” Summer School Program, candidate of historical sciences Mher Hovhannisyan and candidate of pedagogical sciences Armine Ashikyan. Head of the Division for Scientific and Educational Programs of the Department of All-Armenian Programs at the RA Ministry of Diaspora Sirvard Hambaryan had also come to listen to the reports.
The teachers delivered reports based on the examples of the schools in their respective countries. They also discussed the current issues facing Armenians in the Diaspora. In their speeches, the teachers talked about issues of their concern and touched upon the problems with books, preservation of the Armenian identity and the Armenian language. The teachers also recited poems and turned the event into a celebration that was marking the end of the training course. Everyone was nervous, and this was mainly due to the fact that the training course was drawing to an end and that the teachers would soon be leaving the homeland.
According to Hayern Aysor, the members of the committee and the guests were very content and left with great impressions.
After delivering the reports, the teachers also submitted their applications and recommendations and letters of appreciation.
“It has already been a month since we arrived in the homeland to participate in the “Diaspora” Summer School Program. Today, we Diaspora Armenian teachers delivered reports that, in my opinion, were wonderful and substantial. We are spending our last days in Yerevan. True, I wasn’t visiting Armenia for the first time, but thanks to this summer school program, I started getting to know Yerevan and my homeland better and loving it more. We met wonderful people and made new friends. We got a lot out of the training course, and we will use all that in our respective countries of residence. I would like to express my gratitude to the lecturers of Yerevan State University for working with us and arming us with new knowledge,” participant of the “Diaspora” Summer School Program, Russia-based Armenian teacher Asya Mardoyan said as she shared her impressions in an interview with Hayern Aysor.
Lusine Grigoryan
Volunteer for the “Diaspora” Summer School Program, student of the Department of Diaspora Studies of the Faculty of History at Yerevan State University