Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի ուխտավորների
Հուլիսի 26-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց ԱՄՆ Արևելյան Հայոց թեմի ուխտավորների` ուղեկցությամբ Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տ. Կոմիտաս քահանա Զոհրաբյանի: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում են Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի տեղեկատուական համակարգից:
Ուխտավորներին ներկայացնելով Ամենայն Հայոց Հայրապետին` Տ. Կոմիտասը խոսեց Հայրենիքից ստացած նրանց տպավորությունների մասին և հայցեց Նորին Սրբության օրհնությունը:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, ողջունելով ուխտավորների այցը Հայրենիք և համայն հայության հոգևոր կենտրոն, իր մասնավոր գնահատանքը փոխանցեց Տ. Կոմիտասին, ում նախաձեռնությամբ հայորդիներն ուխտավորաբար ժամանել էին Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին:
Անդրադառնալով Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու հոգեփրկչական առաքելությանը` Գարեգին Բ Վեհափառ Հայրապետը հավելեց, որ Հայ Եկեղեցին դարեր շարունակ թե՛ Հայրենիքում, թե՛ Սփյուռքում ստանձնել է նաև հայապահպանության պատասխանատու գործը:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, ընդգծելով այսօրինակ ուխտագնացությունների կազմակերպման անհրաժեշտությունը, նաև ասաց, որ դրանք լավագույն ճանապարհներից են հայ ժողովրդի ինքնության գիտակցությունը զորացնելու և ամրացնելու առումով: Այս կապակցությամբ Նորին Սրբությունը փաստեց, որ Հայրենիք կատարվող ուխտագնացությունները հնարավորություն են ընձեռում, որպեսզի հայորդիները հասակ առնեն որպես Հայրենիքի ու նախնյաց արժանավոր զավակներ և հետնորդներ իրենց հայրերի ստեղծած հարուստ ժառանգությանը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ եղավ կրթության ոլորտում Հայ Եկեղեցու իրականացրած առաքելությանը, Հայոց Հովվապետը պատասխանեց նաև ուխտավորների հարցերին:
Վերջում իր հայրապետական օրհնությունը բերելով ուխտավորներին` Նորին Սրբությունն աղոթեց, որ Երկնավոր Տիրոջ քաղցր հայացքի ներքո նրանք շարունակեն ապրել` նույն նախանձախնդրությամբ փարված մնալով Հայ Եկեղեցուն ու ազգային կյանքին:

Католикос Всех армян принял паломников Восточной армянской епархии США
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял 26 июля паломников Восточной армянской епархии США, которых сопровождал духовный пастырь церкви Св. Григор Лусаворич иерей Комитас Зограбян. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из информационной службы Первопрестола
Представляя паломников Католикосу Всех армян, иерей Комитас говорил об их впечатлениях, полученных на Родине, и попросил благословения Его Святейшества.
Католикос Всех армян, приветствовав визит паломников на Родину и в духовный центр всего армянства, высказал свою личную оценку иерею Комитасу, по инициативе которого паломники прибыли в Первопрестольный Святой Эчмиадзин.
Коснувшись миссии Святой Армянской Апостольской церкви, Верховный Патриарх Гарегин II добавил, что Армянская Церковь на протяжении веков и на Родине, и в Диаспоре взяла на себя также ответственное дело сохранения армянства.
Подчеркнув необходимость подобных паломничеств, Католикос Всех армян сказал также, что это – один из наилучших путей укрепления национальной идентичности армянского народа. В этой связи Его Святейшество констатировал, что паломничества на Родину дают возможность сынам армянским расти достойными сынами и последователями Родины и предков.
В ходе беседы была затронута миссия Армянской Церкви в области образования, Верховный Патриарх ответил также на вопросы паломников.
В заключение, благословив паломников, Его Святейшество помолился о том, чтобы под сладким взором Небесного Владыки они продолжали жить с прежней ответственностью сохраняя верность Армянской церкви и национальной жизни.