«Արցախյան ղողանջներ». Ես հպարտ եմ, որ հայուհի եմ, և սիրտս էլ զարկում է հայերեն
Նարինե  Գրիգորյան…Նայում  եմ 11-րդ  դասարան  փոխադրված  իմ աշակերտուհուն, որ  զինվորների հետ էր  նկարված,  հիացմունքս  չեմ կարողանում զսպել, բայց նաև հիշում եմ   նրա խոսքերը. <<Ո՞վ է  ասում, որ միայն զենքն ու ոգին  են հաղթանակի գրավականը, բա ժպի՞տը Թշնամուդ հակառակ՝ միշտ   պետք   է ժպտաս: Իսկ  աշխարհի լավագույն բանը զինվորի ժպիտն է, և  ես ուրախ  եմ, որ ապրում եմ մի երկրում, որտեղ  զինվորներ  կան>>:
Գիտեմ  նաև, որ նա սիրում է երբեմն զինվորական համազգեստ  հագնել,   և  հայացքս  փնտրում  է   նրա լուսանկարների մեջ  մի  ժպտերես  աղջկա՝  զինվորականի տեսքով: Նրա գրառումներն եմ  ընթերցում, որ  գալիս  են  լրացնելու  մի հրաշալի կերպարի՝  շատ անմիջական, պարզ  ու հասարակ  և  դրանց խորքում  մի անկեղծ  սեր  զինվոր տղաների հանդեպ, որ  հայրենիք  են  պաշտպանում, սահման են  հսկում  նաև  իր    խաղաղ   օրերի   համար:
<<Ես  հայուհի   եմ,  հոգիս  էլ հայի  է, սիրտս  էլ խփում  է հայերեն,   և  հպարտ   եմ, որ   ինձ  էլ  պաշտպանում   են մեր հայ  զինվորները:  Շատ կցանկանայի՝ ես էլ ծառայեիկամ թեկուզ և  տղա լինեի  ու  ծառայության գնայի: Հիմա շատերը կասեն՝ դա աղջիկների տեղը չէ,  կամ էլ   կասեն՝   հեշտ ես  ասում՝ ծառայել կամ չգիտեմ ինչ Ես գիտեմ, որ  դժվար  է, շա՜տ դժվար… Չեմ անցել դրա միջով, բայց ունեմ ծառայող ընկերներ….Եվ  ուրախ եմ,   որ իմ շրջապատում   կան   զինվոր   տղաներ>>:
Որտեղի՞ց  է գալիս  այս լույսը, որ   իր մանրիկ ժպիտների  անսահմանության մեջ  մի նոր լույս  է  սփռում շրջապատում, մի նոր   լուսավոր կյանք, որի մասին    երազում ենք բոլորս, ու  այդ   կենարար  սիրո մեջ  ամփոփված  այս սիրունատես    աղջկա ապրումներում  զինվոր  տղաների անպարտելությունն է թևածում, որտեղ ոգի կա, ազնիվ  արարում, նվիրաբերումի սիրալիր խոսք.
<<Ամեն անգամ, երբ պատրաստվում եմ քնեմպատուհանիս  տակ՝  լուսնի լույսի ներքո,  աղոթում եմ բոլոր զինվորների համար և   միշտ էլ խնդրում եմ Աստծունոր պահապան լինի   բոլոր  զինվորներին: Չեմ ուզում, որ զինվորի մատը  նույնիսկ փուշ մտնի, չեմ ուզում… Իսկական հերոսը զինվորն է, որ  բոլորիս  համար զենքը ձեռքին հսկում է, որ թշնամին ոտնատակ  չտա  մեզ, այդ թվում նաև այն ինքնավստահներին, ովքեր իրենց հերոս են   համարում:  Մեր հողերին  թուրքի  կեղտոտ  ոտքը  չպտի  կպչի, մեր հողը սուրբ  է, մեր հերոսները  կյանք  են տվել  այդ հողերի համար>>:
ԱՐՑԱԽԻ  ԴՈՒՍՏՐԸ,  այդպես  եմ անվանակոչում նրան, գուցե նաև  ԱՐՑԱԽԴՈՒՍՏՐ…  Գեղեցկատե՛ս    պարմանուհի,  երկարամա՛զ աղջնակ,  իմ սիրելի՛  աշակերտուհի, քո շուրթերով  թող Աստծուն հասանելի լինեն բոլորիս  աղոթքները, թող   նա  միշտ պահապան լինի  մեր  զինվոր տղաներին, որ  սահման են պահում, որպեսզի  խաղաղ լինի  հայոց    երկիրը:

«Арцахские колокола»: Я горжусь тем, что армянка, и сердце мое бьется по-армянски
Нарине Григорян… Смотрю на перешедшую в 11 класс мою ученицу, сфотографированную с солдатами, и не могу сдержать восторга, вспоминаю ее слова: «Кто сказал, что только оружие и дух – залог победы. А улыбка?.. Вопреки врагу, нужно всегда улыбаться. А лучшая ведь в мире – улыбка солдата, и я рада, что живу в стране, где есть солдаты».
Знаю также, что она любит иногда надевать военную форму, и взгляд мой ищет среди ее фотографий улыбчивую девушке в военной форме. Читаю ее записи, призванные дополнить прекрасный облик – очень непосредственной, простой, искренне любящей солдат, защищающих Родину, охраняют границу ради и ее мирных дней.
«Я армянка, и душа моя армянская, и сердце бьется по-армянски, я горжусь, что меня защищают наши армянские воины. Очень хотела бы и сама служить, или родиться парнем и служить. Многие скажут – это не место для девушек, или скажут – легко, сказать, служить, или что-то еще… Я знаю, что трудно, очень трудно… Не проходила через это, но у меня есть служащие друзья… �? рада, что в моем окружении есть ребята-солдаты».
Откуда исходит этот свет, который в мелких улыбках проливает новый свет, новую светлую жизнь, о которой мечтаем все мы, и в переживаниях этой симпатичной девушки витает непобедимость ребят-солдат, где есть душа, преданность.
«Каждый раз готовясь ко сну, у окна в лунном свете молюсь за всех солдат и прошу Бога быть им хранителем. Не хочу, чтобы даже заноза поразила палец солдата, не хочу… �?стинный герой – солдат, с оружием в руках следящий, чтобы враг не попрал нас, в том числе и тех самоуверенных, что считают себя героями. Нашей земли не должна коснуться грязная нога турка – наша земля священна, за нее наши герои отдали свои жизни».
Дочь Арцаха – так называют ее. Юная красавица, длинноволосая девчушка, моя любимая ученица. Пусть твоими устами достигнет Бога наша общая молитва, пусть он всегда будет хранителем наших солдат, охраняющих границу, чтобы Армянская страна жила в мире.
Заслуженный педагог Арцаха, учительница армянского языка и литературы средней школы имени Владимира Балаяна, Мартакерт