Միլարդ Ֆուլերի «Հիշատակի Կառույցը» Վանաձորում բնակարաններ է կառուցում վագոն տնակում բնակվող12 ընտանիքի համար
Վանաձորի Տարոն 3 թաղամասում մեկնարկել է «Հաբիթաթ ֆոր Հյումենիթի» և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոն» կազմակերպությունների հիմնադիր Միլարդ Ֆուլերին նվիրված «Հիշատակի Կառույցը»: Միջազգային ամենամյա շինարարական աշխատանքների մեկ շաբաթ տևող միջոցառման նպատակն է հանրության ուշադրությունը հրավիրել յուրաքանչյուր ընտանիքի պարզ, հարմարավետ և մատչելի բնակարան ունենալու իրավունքի վրա: Այս մասին հայտնում են կազմակերպությունների մամուլի ծառայությունից:
Ավելի քան 60 տեղական և միջազգային կամավորներ մեկ շաբաթ շարունակ իրենց լուման կունենան վագոն տնակներում բնակվող 12 ընտանիքի համար նախատեսված բազմաբնակարան շենքի շինարարական աշխատանքներին և ավարտին կհասցնեն այն:
Միջոցառման բացման արարողությանը մասնակցում էին Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը, Վանաձորի քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանը,  «ԱՌԴԱ» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Հրահատ Ստեփանյանը, միջազգային «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» ղեկավար կազմը՝ կազմակերպության նախագահ Դեվիդ Սնելի գլխավորությամբ, Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմը,  միջազգային կամավորական թիմեր՝ Լեո և Սոնա Մանուելյանների առաջնորդությամբ, Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» ամենախոշոր նվիրատու և գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի թիմը, հյուրեր:
«Այսպիսի մի ասույթ կա. Շատերն են խոսում աղքատության մասին, բայց քչերն են խոսում աղքատների հետ: Միլարդը այն մարդն էր,  որը ոչ միայն խոսեց աղքատների հետ, այլև կամուրջ դարձավ նրանց ու հարուստների միջև:  Նա ստեղծեց հանճարեղ մի գաղափարախոսություն, որը շատ կարճ ժամանակում պարարտ հող գտավ աշխարհի գրեթե բոլոր անկյուններում և ծիլեր արձակեց Հայաստանում: Այսօր մենք պատիվ ունենք «Հիշատակի Կառույցը»  այստեղ անցկացնելու: Միջոցառումը, որի ականատեսն ու մասնակիցն ենք այսօր, հերթական անգամ ապացուցում է, որ մարդկությունը մի մեծ ընտանիք է, որ մարդասիրական գաղափարների համար չկան սահմաններ և, որ բարի հիշատակը միշտ կառուցողական է»,-ասել է «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոն» ԲՀԿ նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Պատահական չի եղել «Հիշատակի Կառույցը» եռակողմ համագործակցության շնորհիվ կառուցվող շինությունում անցկացնելու գաղափարը, քանի որ այս թաղամասը  համախմբման և բարի կամքի դրսևորումների վառ օրինակ է:
«Ամեն տարի իրականացվող «Հիշատակի Կառույցը» ոչ միայն Միլարդ Ֆուլերի հիշատակը վառ պահելու, այլև ամբողջ աշխարհում Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի կատարած աշխատանքն ակնառու դարձնելու հրաշալի հնարավորություն է: Առավել նշանակալի է այն փաստը, որ միջոցառումն այս տարի իրականանում է Հայաստանում, ուր միայն վերջերս կառուցվեց կազմակերպության 500-րդ տունը: Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» ֆուլերական ցանցում առաջատարն է աշխարհում՝ պարզ ու հարմարավետ կացարանը մատչելի դարձնելու աստվածահաճո գործում»,- ասել է միջազգային Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի Նախագահ Դեյվիդ Սնելը:
Դեռ 2008թ-ին «ԱՌԴԱ» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Սթիվ Լազարյանի նախաձեռնությամբ սկսվել է Վանաձորի ոչ աղետի հետևանքով վագոն տնակներում բնակվող ընտանիքներին աջակցելու ծրագիրը: «ԱՌԴԱ» բարեգործական հիմնադրամի, «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոն» ԲՀԿ-ի և Վանաձորի քաղաքապետարանի եռակողմ համագործակցությամբ նախատեսված էր կառուցել նոր թաղամաս` նոր տներով: Շահագործման  հանձնված 55 բնակարանների թիվը շուտով կավելանա ևս 12-ով:
«Միլարդ Ֆուլերին անձնապես չեմ ճանաչել, բայց վստահ եմ, որ երբ նա ծրագրում էր ողջ աշխարհում արդեն իրականություն դարձած տնաշինական իր հրաշալի գաղափարները, վաստահաբար երազում էր այսպիսի համագործակցություն մասին: Համագործակցություն, որը հիմնված է փոխադարձ վստահության և անսահման սիրո վրա: Սեր՝ սեփական երկրի, առավել ևս սեր՝ մեր այն հայրենակիցների նկատմամբ, որոնք դեպքերի բերումով հայտնվել են դժվար կացության մեջ: Այնպես որ, բնակարան ստացող մեր վանաձորցի հայրենակիցների նկատմանբ ցուցաբերվող մեր իրական սերը նաև մեր երախտիքի տուրքն է Միլարդ Ֆուլերի հիշատակին»,-ասել է «ԱՌԴԱ» ԲՀ տնօրեն Հրահատ Ստեփանյանը:
Համատեղ ծրագրի իրականացման հինգերորդ փուլն ավարտին է մոտենում: Այս փուլում որպես նվիրատվություն  65% ներդրում է կատարել «Առդա» բարեգործական հիմնադրամը  և 24%՝ Վանաձորի քաղաքապետարանը: «Ֆուլլեր Տնաշինական Կենտրոնը» կատարել է 11% ներդրում՝ երկարաժամկետ, անտոկոս փոխառության կարգով:    Ընդհանուր առմամբ ծախսվել է 83.3 միլիոն դրամ:
«1988թ. աղետալի երկրաշարժից հետո Վանաձոր համայնքում ձևավորվեցին տնակային ավաններ, որտեղ բնակություն հաստատեցին անօթևան մնացած ընտանիքներ: Տարիների ընթացքում, տարբեր ծրագրերի օգնությամբ այդ ընտանիքներին բնակարաններ հատկացվեցին, իսկ վագոն տնակները բնակեցվեցին ոչ աղետի հետևանքով անտուն մնացած ընտանիքներով: Այսօր այս ընտանիքներից մի մասի համար հույսի շող է արթնանում: ԱՌԴԱ բարեգործական հիմնադրամի և Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի մարդասիրական վերաբերմունքի և հետևողական աշխատանքի շնորհիվ է, որ ևս 12 ընտանիք բնակարան կունենա»,- ասել է Վանաձորի քաղաքապետ՝ Սամվել Դարբինյանը:
«Տարիներ ի վեր, պատուհաս դարձած երկաթյա տնակում ապրելուց հետո, իսկական հրաշք է թվում այսօրվա իրականությունը: Թող Աստծո օրհնությունը լինի բոլոր նրանց հետ, ով անհնարինը այսօր հնարավոր է դարձնում մեզ համար»,-արցունքն աչքերին ասել է նորակառույց շենքի ապագա բնակիչներից մեկը:
Բնակարանները կառուցվել են նոր տեխնոլոգիաներով, օգտագործել են փրփրապլաստե բլոկներ ու տեղական շինանյութ: Շինարարական աշխատանքներն սկսվել են 2016-ի գարնանը: Մեկ շաբաթ անց 12 ընտանիք բարեկարգ բնակարան կունենա,  37 մարդու կյանք անդառնալիորեն կվերափոխվի դեպի լավը:

Millard Fuller Legacy Build in Vanadzor, Armenia Decent Homes for 12 Families Currently Living in Metal Containers
On July 19, 2016, the weeklong Millard Fuller Legacy Build was launched in the City of Vanadzor (Taron 3rd district, Lori Region) to honor the memory of Millard Fuller, the founder of Habitat for Humanity and the Fuller Center for Housing, Inc. The purpose of this annual, internationally-recognized week of building is to bring attention to the need for simple, decent and affordable housing for every family.  More than 60 international and local volunteers will have their contribution in building an apartment complex for 12 families currently living in metal containers and will finish its construction.
Many guests attended the opening ceremony, including Arthur Nalbandyan, governor of the Lori Region, Samvel Darbinyan, mayor of the City of Vanadzor,  Hrahat Stepanyan, director of the Armenian Relief and Development Association (ARDA) Charitable Foundation, David Snell, president of the Fuller Center for Housing(FCH) Inc. with FCH Inc. leadership team, a large group of volunteers led by FCHA veteran team leaders, Leo and Sona Manuelian, the largest housing donor and partner of Fuller Center for Housing Armenia, VivaCell-MTS team,  and other guests.
��?’There is a saying: ‘Many people talk about poverty, but few of them talk with the poor.’  Millard Fuller was a person who not only talked with the poor, but also became a bridge between them and the wealthy. He conceived a genius idea, which, in a short time, found fertile ground in almost all parts of the world and took roots in Armenia. Today we are honored to have the Legacy Build here. This event, once again proves that humanity is one big family, there are no limits to humanitarian ideas, and good legacy is always constructive,’’ said Ashot Yeghiazaryan, president of the Fuller Center for Housing Armenia.
It is not by chance that the Legacy Build takes place in the building constructed through the trilateral partnership, as this community is a bright example of unification and good will.
��?’The annual Millard Fuller Legacy Build both honors the memory of our founder and highlights the good work that the Fuller Center for Housing does around the world.  It is most fitting that this year’s Legacy Build takes place in Armenia so soon after they have dedicated their 500th house.  The Fuller Center Armenia is leading the way in our worldwide effort to make decent housing a reality for all of God’s people in need,��?’ said David Snell, FCH Inc. President.
The plan to construct new homes in the City of Vanadzor began in 2008 when Steve Lazarian, president of the Armenian Relief and Development Association (ARDA) and an American-Armenian philanthropist, sought to assist destitute families living in metal containers not due to disaster. The trilateral partnership between ARDA, the Vanadzor Municipality, and FCHA mapped out the construction of a new housing community.
��?’I did not know Millard Fuller personally, but I’m sure when he was developing the concept for this wonderful, international organization, he surely dreamed of this kind of cooperation, based on mutual trust and boundless love.  That is to say, love towards one’s own country, historic land, and our brothers and sisters who have found themselves in a difficult situation due to life’s circumstances.  The real love – for our compatriots in Vanadzor who will soon have new apartments – is a warm tribute to the memory of Millard Fuller,��?’ said Stepanyan.
This year marks the fifth phase of the partnership, with 65% of the financial investment provided as a gift from the ARDA Charitable Foundation and 24% provided by the Vanadzor Municipality. The Fuller Center for Housing Armenia made an 11% investment in the form of a long-term, interest-free mortgage loan.  The fifth phase cost is a total of 83.3 million AMD.  With the addition of the 12-unit apartment complex being constructed during the Legacy Build, 67 families have been assisted since 2008.
��?’After the 1988 destructive earthquake, metal container districts were formed in the City of Vanadzor, where homeless families were settled. During years, these families received apartments owing to different disaster-response projects, and the metal containers were inhabited with the families who stayed homeless not due to the disaster. Today these families are filled with hope. It is thanks to the humanitarian and consistent work of ARDA Charitable Foundation and the Fuller Center for Housing Armenia that 12 more families will have apartments,” said mayor of the Vanadzor City, Samvel Darbinyan.
��?’The reality is like a miracle after living in a metal container for so many years. May God bless all of the people who made the impossible possible for us.  Our lives have been irrevocably changed for the better,” said a recipient of one of the new homes.
These homes are built using a new technology of polystyrene foam block and local construction materials. The construction started in the spring of 2016. After a week, 12 families will have a decent place; the life of 37 people will irrevocably change to the better.