«Ջավաքի ճամբար-2016». տեսանյութ
Ախալքալաքի երիտասարդական կենտրոնում «Ջավաքի ճամբար» ծրագրի հանդիսավոր բացումն էր, որին ներկա էին հոգևոր հայրեր, ծնողներ, ՀՕՄ-ուհիներ: Բացման խոսքով հանդես եկավ ՎՀՕՄ-ի Վարչության ատենապետուհի Կարինե Թադևոսյանը, 130 ճամբարականների համար իր օրհնանքը բերեց Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ եկեղեցու ավագ քահանա Տեր-Եղիշե Հարությունյանը: Ճամբարի ծրագիրը ներկայացրեց ճամբարի խմբապետերի պատասխանատու Գառնի Արմենիանը: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է akhaltskha.net կայքից:
Արդեն հինգերորդ տարին է՝ ՎՀՕՄ-ի կառույցի ծրագրով և ԱՄՆ-ի Արևելյան ափի Երիտասարդական միության անդամներն իրենց նախաձեռնությամբ և օժանդակությամբ Ջավախքում կազմակերպում են «Ջավախքի ճամբար» ծրագիրը, որն առաջին երեք տարիներին կազմակերպվում էր միայն Ախալքալաքի և Ախալցխայի շրջաններում: 2015թ. կազմակերպվեց չորս շրջաններում՝ Ախալցխա, Ախալքալաք, Նինոծմինդա և Ծալկա: Այս տարի ևս ճամբարը կազմակերպվում է չորս շրջաններում:
Ճամբարը կազմակերպվում է 10-12 օրվա համար, որում ընդգրկվում են 7-15 տարեկան երեխաներ: Ճամբարականների օրն սկսվում է ժամը 9:30-ին, ավարտվում ՝17:00-ին: Ճամբարի օրերին երեխաների հետ կազմակերպվում են դասախոսություններ՝ Հայոց պատմության, հայ նշանավոր գործիչների, գյուտարարների մասին թեմաներով: Անց են կազվում հայկական ազգագրական երգերի, պարերի ուսուցման, ձեռքի աշխատանքի, մարմնամարզության և մանկական խաղերի դասաժամեր: Ծրագրում նախատեսված է նաև փոքրիկ շրջապտույտներ: Ամեն տարի յուրաքանչյուր Ճամբարին մասնակցում են 115-125 երեխա:

Javakhk Camp-2016 (video)
The youth center of Akhalkalak hosted the grand opening ceremony of the Javakhk Camp Program. Among the attendees were clergymen, parents and members of the Armenian Relief Society. Chairwoman of ARS Georgia Karine Tadevosyan gave her opening remarks, and Senior Priest Yeghishe Harutyunyan of the Holy Cross Church of Akhalkalak gave his blessings to the 130 participants of the camping event. The program of events was presented by Garni Armenian, who represented the leaders of the groups, as reported akhaltskha.net, according to Hayern Aysor.
For the past five years, through the program of ARS Georgia, the members of the U.S. East Coast Youth Association have been helping organize the Javakhk Camp Program in Javakhk. For the first three years, the program was only organized in Akhalkalak and Akhaltskha. In 2015, it was organized in four regions, including Akhaltskha, Akhalkalak, Ninotsminda and Tsalka, and this year is no exception.
The camping event lasts 10-12 days and gathers children between the ages of 7 and 15. The day begins at 9:30 and ends at 17:00. Throughout the program, the children participate in lectures devoted to Armenian history, notable Armenian figures and inventors. They also learn Armenian ethnographic songs and dances and learn how to make handmade items, exercise and play children’s games. The program also includes short tours. Every year, the camping event gathers 115-125 children.