Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Ռայմոնդ Պաուլսին և Վլադիսլավ Տրետյակին
Հոկտեմբերի 14-ին Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց լատվիացի հայտնի երգահան, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Ռայմոնդ Պաուլսին և ՌԴ Պետական Դումայի պատգամավոր, ՌԴ Հոկեյի ֆեդերացիայի նախագահ Վլադիսլավ Տրետյակին` ուղեկցությամբ ՀՀ-ում Լատվիայի պատվո հյուպատոս Արմեն Ղասաբօղլյանի:
Հանդիպմանը Նորին Սրբությունը հյուրերին ծանոթացրեց Հայ Եկեղեցու կարևոր առաքելությանն ու դերակատարությանը մեր ժողովրդի կյանքում` ընդգծելով, որ քրիստոնեական հավատը զորացրել է հայ ժողովրդի ոչ միայն հոգևոր, այլև ստեղծագործական կյանքը` հանդիսանալով ինքնության պահպանաման հիմնական երաշխիքը:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր գնահատանքը բերեց Ռայմոնդ Պաուլսին և Վլադիսլավ Տրետյակին` երաժշտության ու սպորտի բնագավառում ունեցած մեծ ավանդի համար: Վեհափառ Հայրապետը մաղթեց, որ Աստված ուժ և եռանդ պարգևի նրանց` նորանոր հաջողություններով շարունակելու խանդավառել և ոգեշնչել հասարակությանը և սնել հատկապես երիտասարդ սերնդին իրենց նվիրյալ ծառայության միջոցով քարոզվող հոգևոր-բարոյական արժեքներով:
Իրենց հերթին Վլադիսլավ Տրետյակն ու Ռայմոնդ Պաուլսը երախտագիտություն հայտնեցին հայության հոգևոր կենտրոնում ջերմ ընդունելության համար, ապա հանդիպման ավարտից հետո այցելեցին Մայր Աթոռի թանգարաններ` ծանոթանալով հայ ժողովրդի ազգային-հոգևոր արժեքներին: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնեցին Մայր Աթոռի տեղեկատվական ծառայությունից:

Католикос Всех армян принял Раймонда Паулса и Владислава Третьяка
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II 14 октября в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял известного латышского композитора, Народного артиста СССР Раймонда Паулса и депутата Государственной Думы РФ, президента Федерации хоккея РФ Владислава Третьяка, которых сопровождал почетный консул РА в Латвии Армен Касабоглян.
На встрече Его Святейшество ознакомил гостей с важной миссией и ролью Армянской церкви в жизни нашего народа, подчеркнув, что Христианская вера обогатила не только духовную, но и творческую жизнь армянского народа, являясь основным гарантом сохранения идентичности.
Католикос Всех армян высоко оценил Раймонда Паулса и Владислава Третьяка за их большой вклад в музыку и спорт. Верховный Патриарх пожелал, чтобы Бог даровал им сил и энергии новыми достижениями продолжать вдохновлять и воодушевлять общество, и особенно молодежь подпитывать проповедуемые их преданным служением духовные и нравственные ценности.
Владислав Третьяк и Раймонд Паулс, в свою очередь, выразили благодарность за теплый прием в духовном центре армянства, а по завершении встречи посетили музей Первопрестола, ознакомились с национально-духовными ценностями армянского народа. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из информационной службы Первопрестола.