Ամերիկաբնակ նկարիչ, ով նկարում է իրականության պատրանքը
ԱՄՆ-ում ստեղծագործող հայտնի նկարիչ Տիգրան Ձիթողցյանը, ով իր գերիրական ինքնատիպ կտավներով հասցրել է ճանաչվել աշխարհում, այս օրերին Երևանում է: Նայելով նրա վրձնած նկարներին՝ դժվար է հավատալ, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաները կապ չունեն դրանց հետ. Տիգրանի նկարների նյութեղեն բաղադրիչները կտավն ու յուղաներկն են, իսկ ոգեշնչման աղբյուրը՝ մարդիկ ու նրանց շրջապատող աշխարհը:
40-ամյա նկարչի համար ամռանը Հայաստան գալը ավանդույթի է վերածվել, որը չի խախտում արդեն 18 տարի: «Հայերն այսօր»–ը զրուցել է նրա հետ անցած ճանապարհի, երևանյան կարոտի ու առաջիկա ծրագրերի մասին:
-Տիգրա´ն, երկար տարիներ է, ինչ ապրում ու ստեղծագործում եք Հայաստանից դուրս, ի՞նչն եք ամենից շատ կարոտում:
-Ծնողներիս իհարկե, ու ընկերներիս: Կարոտում եմ իմ շփումը մտերիմներիս ու հարազատներիս հետ: Կարոտում եմ նաև քաղաքը, նաև՝ իմ մանկական ու երիտասարդական հիշողությունները…Երբ վերադառնում եմ, շատ եմ սիրում զբոսնել Երևանում. Ամեն փողոցի ամեն անկյան հետ անվերջ հիշողություններ են կապված…
-Գիտեմ, որ հաճախակի եք լինում Հայրենիքում, կարծեմ՝ ամեն ամառ գալիս եք: Հայաստանում նոր լիցքե՞ր եք փնտրում, թե՞…
-Ես ամեն ամառ վերադառնում եմ՝ առանց բացառության, արդեն տարիներ շարունակ: Իմ ընկերներից մեծ մասը Հայաստանից դուրս են ապրում, և ամեն ամառ մենք բոլորս փորձում ենք Հայաստանում հավաքվել: Այո´, Հայաստանում լիցքավորվում եմ՝ ինչպես հոգեպես, այնպես էլ ֆիզիկապես, որովհետև Նյու Յորքում ես շատ եմ աշխատում, նույնիսկ մի լավ քնելու ժամանակ չեմ ունենում: Բայց կարևորը հարազատների հետ լինելն է, բոլորի հետ միասին, ինչպես 20 տարի առաջ, երբ դեռ բոլորս Հայաստանում էինք ապրում:
-Անցյալ տարի նաև ձեր անհատական ցուցահանդեսը բացվեց Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում: Ի՞նչ նախագիծ էր «Հայելիները» ու ի՞նչ հաջողություններ գրանցեց այն:
Այն ինձ համար շատ կարևոր ցուցահանդես էր, և ոչ իբրև մեծ թանգարանային ցուցահանդեսի փաստ: Մոտ 20 տարի Հայաստանում չէի ցուցադրվել, և ես շատ էի սպասում այդ օրվան: Հայ հանդիսատեսը շատ մեծ կարևորություն ունի ինձ համար. ինչ-որ հոգեղեն հենարան է, երբ զգում ես թիկունքումդ հայրենակիցներիդ աջակցությունը: Ինձ թվում է, որ ցուցահանդեսը շատ հաջողվեց, և ես պահում եմ շատ լուսավոր հիշողություններ: (Տիգրան Ձիթողցյանի «Հայելիներ» շարքն արտացոլում է հայրենի երկրի վերաբերյալ նրա ընկալումը՝ պատկերելով Հայաստանի հավաքական դիմանկարն իր անցումային ներկայում և պատմական անցյալում-հեղ):
-Խոսենք ձեր նկարների թեմաների մասին: Ո՞ւմ եք նկարում դուք:
-Ես նկարում եմ ինձ շրջապատող մարդկանց, այս դեպքում՝ կանանց: Այս շարքը, կարելի է ասել, կնոջ էության և գեղեցկության խնդրին ուղղված իմ հարցերն են, որոնց պատասխանները ես ինքս եմ փնտրում աշխատանքի պրոցեսի ընթացքում:
-Ժամանակակից արվեստի այս ոճը տարածված ուղղությո՞ւն է Նյու Յորքում, թե՞ դա ձեր «մենաշնորհն» է:
-Ես կասեի՝ ոչ, տարածված չէ: Չնայած՝ կա հիպերռեալիստական մի շարժում, սակայն ես ինձ չեմ համարում հիպերռեալիստ: Ես նկարում եմ իրականության պատրանքը:
-Ծանո՞թ եք հայաստանյան ժամանակակից գեղանկարիչներին, շփում կա՞ այստեղի ստեղծագործողների հետ:
-Այո´, ընկերներ-նկարիչներ ունեմ: Եվ միշտ, երբ գալիս եմ Հայաստան, շփվում ենք: Ինձ շատ է հետաքրքրում Հայաստանի արվեստի զարգացումը:
-Կարծեմ մեկ զավակ ունեք, նա Հայաստանում եղե՞լ է:
-Որդիս 6 տարեկան է, ամեն ամառ ինձ ուղեկցում է Հայաստան այցելություններիս ընթացքում: Ցավոք, դեռ հայերեն չի խոսում, միայն՝ ռուսերեն և անգլերեն: Բայց ես ուզում եմ նրան հայերեն սովորեցնել, գուցե հենց այս ամռանն էլ սկսենք…
-Ի՞նչ ծրագրեր, անելիքներ կան առաջիկայում, որոնց մասին կարող եք այսօր բարձրաձայնել:
-Հիմա վերջացնում ենք աշխատանքը մի փաստագրական ֆիլմի վրա, որը նկարահանում է Արթուր Բալդերը: Ֆիլմում կարելի է տեսնել իմ մեկ տարվա աշխատանքային պրոցեսը, ցուցահանդեսները, ապրումները, և նույնիսկ երևակայությունը: Ֆիլմում նկարահանվել են մի քանի հայտնի դերասաններ և մոդելներ, ում ես նկարել եմ այս մեկ տարվա ընթացքում, այդ թվում՝ «Օսկարի» հավակնորդ մի դերասանուհի, ում «հայելու» վրա աշխատում եմ այս պահին:
Տիգրան Ձիթողցյանը ծնվել է Երևանում։ Նկարել սկսել է 5 տարեկան հասակից։ Առաջին անհատական ցուցահանդեսն ունեցել է 10 տարեկանում, որտեղ ներկայացրել է շուրջ 102 յուղաներկ նկարներ, որոնք ցուցադրվել են նաև Իսպանիայում, Ռուսաստանում, Ճապոնիայում, ԱՄՆ–ում։ Երիտասարդ ու տաղանդավոր նկարիչ Տիգրան Ձիթողցյանը գյումրեցի հայտնի Ձիթողցյանների գերդաստանի շառավիղներից է:
1993-1999 թվականներին սովորել է Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայում, այնուհետև կրթությունը շարունակել է Շվեյցարիայի École Cantonale d’Art du Valais-ում, 2002 թվականին ստացել է բակալավրի աստիճան, 2005 թվականին՝ Հանրային բնագավառի արվեստի մագիստրոսի աստիճան (MAPS)։ 2009 թվականից հաստատվել է Նյու Յորքում:

Американский художник, рисующий видимость реальности
�?звестный художник Тигран Дзитохцян, который живет и творит в США, снискавший в мире известность своими супер-реалистичными полотнами, в эти дни находится в Ереване. Глядя на его картины, трудно поверить, что современные технологии не имеют к ним отношения: материальные компоненты картин Тиграна, полотно и масляные краски, а источник вдохновения  – люди и окружающий их мир.
Для 40-летнего художника летние приезды в Армения стали традицией, которая не нарушается уже 18 лет. «Армяне сегодня» побеседовала с ним о пройденном пути, ностальгии по Еревану и предстоящих планах.
– Тигран, долгие годы Вы живете и творите за пределами Армении, по чему скучаете больше всего?
– Конечно, по родителям и друзьям. Тоскую по общению с близкими и родными людьми. Тоскую по городу, по собственным детским и юношеским воспоминаниям… Когда возвращаюсь, очень люблю бродить по Еревану: с каждой улицей, каждым углом связаны воспоминания…
– Знаю, что часто бываете на Родине, кажется, приезжаете каждое лето. В Армении обретаете новые заряды, или…
– Я уже долгие годы возвращаюсь каждое лето, без исключений. Большая часть моих друзей живет за пределами Родины и каждое лето мы пытаемся собраться в Армении. Да, в Армении я получаю заряд – как духовно, так и физически, потому что в Нью-Йорке я много работаю, не бывает времени даже как следует выспаться. Но главное – быть с родными, все вместе, как 20 лет назад, когда все мы еще жили в Армении.
– В прошлом году в центре искусств «Гафесчян» открылась Ваша персональная выставка. Каким проектом были «Зеркала» и каков был его успех?
– Это была очень важная для меня выставка, и вовсе не как факт большой музейной выставки. Около 20 лет я не выставлялся в Армении и очень ждал  этого дня. Армянский зритель для меня очень важен, некая духовная опора, когда ощущаешь за спиной поддержку соотечественников. Мне кажется, выставка весьма удалась, я сохранил от нее очень светлые воспоминания (цикл «Зеркала» Тиграна Дзитохцяна отражает его восприятие родной страны, изображая собирательный портрет Армении в ее переходном настоящем и историческом прошлом. – Авт.).
– Поговорим о тематике Ваших картин. Кого Вы рисуете?
– Я рисую окружающих меня людей, в данном случае женщин. Этот цикл, можно сказать, мои вопросы, адресованные женской сущности и красоте, ответы на которые ищу сам в процессе работы.
– Этот стиль современного искусства распространен в Нью-Йорке, или это Ваша «монополия»?
– Я бы сказал,  нет, не распространен. Хотя имеется некое гиперреалистическое движение, но я себя не считаю гиперреалистом. Я рисую видение реальности.
– Вы знакомы с современными художниками Армении, есть общение со здешними творцами?
– Да, у меня есть друзья художники. Приезжая в Армению, всегда общаюсь с ними. Меня очень интересует развитие искусства в Армении.
– У вас, кажется, один сын, он бывал в Армении?
– Моему сыну 6 лет, и каждое лето он сопровождает меня в поездках в Армению. По армянски, к сожалению, пока не говорит, говорит только по-русски и английски. Но я хочу научить его и армянскому –  возможно, нынешним летом и начнем.
– Какие планы, дела намечены на перспективу, о которых могли бы сегодня рассказать?
– Сейчас завершаю работу над документальным фильмом, который снимает Артур Бальдер. В нем можно увидеть мой рабочий процесс в течение года, выставки, переживания, и даже воображение. В нем снялись несколько известных актеров и моделей, кого я рисовал в течение этого года, в том числе одна претендентка на «Оскар», над чьим «зеркалом» работаю в данный момент.
Тигран Дзитохцян родился в Ереване. Рисовать начал в 5-летнем возрасте. Первая персональная выставка состоялась в 10-летнем возрасте – на ней были представлены 102 картины маслом, которые также демонстрировались в �?спании, России, Японии, США. Молодой талантливый художник Тигран Дзитохцян – одна из ветвей известной семьи Дзитохцянов  из Гюмри.
В 1993-1999гг. учился в Ереванской государственной академии художеств, затем продолжил образование в швейцарской École Cantonale d’Art du Valais, в 2002 году получил степень бакалавра. В 2005 году –  степень магистра искусства общественной сферы (MAPS), с 2009 года обосновался в Нью-Йорке.