Դեսպան Սեյրանյանի հանդիպումը Չեխիայի կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդ Կարդինալ Դոմինիկ Դուկայի հետ
Հոկտեմբերի 10-ին Չեխիայում եւ Սլովակիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Սեյրանյանն այցելեց Չեխիայի կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդարան, ուր հանդիպում ունեցավ Պրահայի արքեպիսկոպոս, Չեխիայի կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդ Կարդինալ Դոմինիկ Դուկայի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձան հայ-չեխական մշակութային եւ եկեղեցական առնչություններին, քննարկեցին Հայ առաքելական եկեղեցու եւ Չեխիայի կաթոլիկ եկեղեցու գործակցության հեռանկարները, խոսեցին համատեղ մշակութային ծրագրեր իրականացնելու հնարավորության մասին:
Հանդիպման ընթացքում արծարծվեցին հայ համայնքին վերաբերող հարցեր, մասնավորապես մայրաքաղաք Պրահայում հայկական եկեղեցի կառուցելու հնարավորությունը: Կարդինալ Դոմինիկ Դուկան պատրաստակամություն հայտնեց հնարավոր օժանդակություն ցուցաբերել չեխահայերին: Այս մասին «Հայերն այսօր» -ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Ambassador Seyranyan meets with Primate of the Czech Catholic Church, Cardinal Dominique Duka
On October 10, RA Ambassador to the Czech Republic and Slovakia Tigran Seyranyan visited the Prelacy of the Catholic Church of the Czech Republic where he had a meeting with Archbishop of Prague, leader of the Czech Catholic Church, Cardinal Dominique Duka.
The interlocutors touched upon Armenian-Czech cultural and church relations, discussed the perspectives of partnership between the Armenian Apostolic Church and the Czech Catholic Church and talked about the possibility of implementing joint cultural programs.
During the meeting, the sides touched upon issues related to the Armenian community, particularly the possibility of building an Armenian church in Prague. Cardinal Dominique Duka expressed willingness to try to provide the Czech-Armenians with support, reports the RA MFA press office to “Hayern Aysor”.