«Զվարթնոց» տաճարն ինձ վրա մեծ տպավորություն թողեց. «Արի տուն-2016» ծրագրի մասնակից
«Արի տուն» ծրագրի մասին քաջատեղյակ էի, քանի որ երեք տարի առաջ եղբայրս է մասնակցել: Հայաստանում անցկացրած օրերի մասին՝ միշտ վառ հիշողություններով էր ինձ պատմում»,-«Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի 2-րդ փուլի մասնակից Արթուր Միհրանյանը և հավելեց, որ եղբոր հետաքրքրաշարժ պատմություններն են շարժառիթ հանդիսացել, որ ծրագրին մասնակցելու ցանկություն հայտնի:
Արթուր Միհրանյանը Ախալցխայից է: Նրա նպատակն է շրջայցերի ժամանակ հայոց պատմությունից, հայ ժողովրդից հնարավորինս շատ տեղեկություններ ստանա, որպեսզի Հայաստանի մասին գիտելիքների հարուստ պաշար ամբարի:
Արթուրը նաև նոր ծանոթությունների սիրահար է: Հույս ունի, որ ծրագրի շրջանակներում Սփյուռքի տարբեր համայնքներից ժամանած հասակակիցների հետ կհաջողի ընկերական շրջապատն ընդլայնել, որոնց հետ հետագայում սերտ կապի մեջ կգտնվի:
Արթուր Միհրանյանը նախկինում բարեկամներին տեսնելու համար եկել է Հայաստան, սակայն հնարավորություն չի ունեցել ծանոթանալու Հայաստանի եկեղեցական, պատմամշակութային վայրերին:
«Արի տուն ծրագրում ես այնպիսի վայրեր այցելեցի, որոնք նախկինում միայն համացանցի միջոցով էի տեսել: Այդ վայրերում լինելը՝ երազանքս էր: Այցելածս վայրերից ինձ հոգեհարազատ դարձավ «Զվարթնոց» տաճարը, որի ավերակներն ինձ վրա մեծ տպավորություն թողեցին»,-ասաց Արթուրը:
Արթուրը, խոսելով Ախալցխայի հայ համայնքում կազմակերպվող մշակութային միջոցառումների մասին, նշեց, որ դրանք նպաստում են հայ երիտասարդների ինքնության պահպանմանը: Առանձնակի ուշադրություն է դարձվում եկեղեցական, պետական և ազգային տոները նշելուն:

Храм «Звартноц» произвел на меня большое впечатление: участник программы «Ари тун-2016»
«О программе «Ари тун» был осведомлен прекрасно, поскольку три года назад в ней участвовал мой брат. О днях, проведенных в Армении, всегда делился со мной яркими впечатлениями», – в беседе с корреспондентом «Армяне сегодня» сказал участник 2-го этапа программы «Ари тун» Министерства Диаспоры РА Артур Мигранян, добавив, что именно рассказанные братом интересные истории стали поводом, чтобы он принял участие в программе.
Артур Мигранян из Ахалциха. Его цель – получить во время экскурсий по возможности больше сведений об армянской истории и народе, чтобы иметь богатый запас сведений об Армении.
Артур также обожает новые знакомства. Надеется, что в рамках программы удастся подружиться со сверстниками из разных общин Диаспоры, с которыми впоследствии будет тесная связь.
Артур Мигранян раньше бывал в Армении, гостил у родственников, однако не имел возможности познакомиться с достопримечательностями Армении.
«По программе «Ари тун» я побывал в таких местах, которые раньше видел только по �?нтернету. Мечтал побывать в этих местах. Самым близким по духу оказался для меня храм «Звартноц», развалины которого произвели на меня большое впечатление», – сказал Артур.
Говоря о культурных мероприятиях, организуемых в армянской общине Ахалциха, Артур отметил, что они способствуют сохранению армянской молодежью своей идентичности. Особое внимание уделяется церковным, государственным и национальным праздникам.