ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախումբը հանդիպել է Բելգիայում Գերմանիայի դեսպանի հետ
Հունիսի 27-ին ՀՅԴ Եւրոպայի եւ Բելգիայի Հայ Դատի հանձնախմբերից կազմված միացյալ պատվիրակությունը, որում ընդգրկված էին ՀՅԴ Եւրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանը, ՀՅԴ Եւրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի գրասենյակի հաղորդակցության պատասխանատու Պետո Դեմիրճյանը, ՀՅԴ Բելգիայի Հայ Դատի հանձնախմբի ատենապետ Լիաննա Մարգարյանը եւ քարտուղար Աշխեն Ֆիքսովայը, այցելել են  Գերմանիայի դեսպանատուն եւ հանդիպել Բելգիայում Գերմանիայի դեսպանի հետ:
Այցի հիմնական նպատակն էր Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձեւի որդեգրման առիթով գնահատանքի խոսք փոխանցել Գերմանիայի ժողովրդին: Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել այցի համար եւ նշել, որ այդ բանաձեւը միտում ունի նաեւ ընդունելու Գերմանիայի մեղսակցությունը եւ նպատակ ունի ծառայելու Թուրքիայի կողմից սեփական պատության հետ առերեսմանը:
Հանդիպման ընթացքում խոսվել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղ-Արցախի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման մասին՝ նկատի առնելով, որ Գերմանիան եւս  ԵԱՀԿ նախագահող երկիր է:

ARF-D Armenian National Committee of Europe meets with German Ambassador to Belgium
On June 27, the delegation of the ARF-D Armenian National Committees of Europe and Belgium, including Chairperson of the ARF-D Armenian National Committee of Europe Kaspar Garabedian, communication correspondent of the ARF-D Armenian National Committee of Europe Bedo Demirjian, Chairperson of the ARF-D Armenian National Committee of Belgium Lianna Margaryan and Secretary Ashkhen Fiksova, visited the Embassy of Germany and met with the Ambassador of Germany to Belgium.
The main purpose of the visit was to express words of appreciation to the Germans for the adoption of the resolution on the Armenian Genocide by the German Bundestag. The Ambassador expressed gratitude for the visit, stating that the adoption of that resolution will lead to the acknowledgement of Germany’s complicity and is aimed at helping Turkey confront its past.
During the meeting, the sides also talked about the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, taking into consideration the fact that Germany is chairing the OSCE.
The Ambassador affirmed that Germany would stick to the activities of the OSCE Minsk Group and the co-chairs.