Հայաստան կատարելիք այցի ընթացքում Հռոմի պապը հանդիպելու է Ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին
Սուրբ Աթոռի լրատվական ծառայության տնօրեն հայր Ֆեդերիկո Լոմբարդին հունիսի 21­-ին լրագրողների հետ զրույցում ներկայացրել է Ֆրանցիսկոս պապի՝ Հայաստան կատարելիք այցի մանրամասները, որը տեղի կունենա հունիսի 24­-26­-ին:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-­ը՝ վկայակոչելով «Ռադիո Վատիկան»­ի կայքէջը, նա նշել է, որ Պապի այցելությունն ընդգծում է վերջինիս ցանկությունը՝ ցույց տալու իր մտերմությունը հայ ժողովրդին, որն իր երկար պատմության ընթացքում այդքան տառապել է, ինչպես նաև հայերի՝ խաղաղության ձգտումը կիսելու համար: Լոմբարդին տեղեկացրել է, որ Ծիծեռնակաբերդ հուշահամալիր կատարելիք այցի ընթացքում Ֆրանցիսկոս պապը կհանդիպի Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգների հետ:
«Այցի շրջանակներում Հռոմի Պապը կհանդիպի կոտորվածների ժառանգների հետ՝ Ծիծեռնակաբերդ կատարելիք այցի ժամանակ: Հուշահամալիրը ոգեկոչում է այն 1.5 միլիոն հայերի հիշատակը, ովքեր սպանվել են 1915­-1923 թթ­ին Օսմանյան զորքերի կողմից»,­ նշել է նա:

В ходе визита в Армению Папа Римский встретится с наследниками жертв Геноцида армян
Глава информационной службы Святого Престола отец Федерико Ломбарди в беседе с журналистами 21 июня пред ставил подробности визита Папы Римского Франциска в Армению, которыйц состоится 24-26 июня.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на сайт  «Радио Ватикана», он отметил, что визит Папы подчеркивает его желание показать свою близость с армянским народом, который на протяжении своей долгой истории вынес столько мук, а также разделить стремление армян к миру. Ломбарди сообщил, что в ходе посещения мемориального комплекса Цицернакаберд Папа Франциск встретится с наследниками жертв Геноцида армян.
«В рамках визита Папа Римский встретится с наследниками жертв истреблений во время посещения Цицернакаберда. Мемориальный комплекс посвящен памяти полутора миллионов армян, которые были убиты в 1915-1923гг. Османскими войсками», – отметил он.