«Աշխատանքներիս մեջ իմ «եսը» չկա».Մարիամ Ղարիբյան
Չեխահայ Մարիամ Ղարիբյանը բնությունից օժտված է ստեղծագործելու տաղանդով. երեք ուղղությամբ է աշխատում` միաժամանակ նկարում, ասեղնագործում և հագուստներ է ձևավորում: Մարիամն այս ամենն անում է սիրով, առանց իսկ ձանձրույթի: Պատճառը մեկն է՝ սիրում է իր աշխատանքը:
«Հայերն այսօրի» զրույցը Մարիամ Ղարիբյանի հետ ոչ միայն ստեղծագործական ընթացքի, այլև Հայաստանում վերջնական հաստատվելու որոշման մասին է:
-Մարիա՛մ, մինչ Չեխիա մեկնելը Հայաստանում ի՞նչով եք զբաղվել:
-Դպրոցն ավարտելուց հետո՝ սովորել եմ Հենրիկ Իգիթյանի անվան Գեղագիտական դաստիարակության կենտրոնում: Ավարտելուց հետո որպես լաբորանտ եմ աշխատել, որից հետո Հենրիկ Իգիթյանն ինձ խմբեր վստահեց:
Այդ ժամանակ նաև հին հայկական ասեղնակարերն էի սովորում, ինձ հետաքրքիր էր հատկապես Այնթափի ասեղնագործությունը: Հետագայում արդեն՝ ասեղնագործություն դասավանդեցի և միաժամանակ լուրջ արվեստագետների մոտ նկարչություն սովորեցի: 10 տարի` մինչև 1994 թվականը, դասավանդել եմ Գեղագիտական դաստիարակության կենտրոնում:
Չեխիայում ասեղնագործությամբ այդքան էլ չեմ զբաղվել. ժամանակս տրամադրել եմ նկարելուն: Զարդակիրառական նկարներ եմ նկարում, ցուցադրությունների մասնակցում: Այնուհետև ես ու եղբայրս Չեխիայում բացեցինք «Armenian ArtGallery»-ին, ապա՝ «GJ ArtGallery»-ին: Պատկերասրահներում տարբեր ցուցադրություններ էինք կազմակերպում և ներկայացնում ոչ միայն հայազգի ստեղծագործողներին: Սակայն մեր կամքից անկախ, հայերի աշխատանքներն ավելի շատ էին ցուցադրվում: Ու երբ մի անգամ  չեխ լրագրողներից մեկը հարցրեց, թե ինչու է մեր պատկերասրահում հայազգի նկարիչների ստեղծագործությունները գերակշռում, պատասխանեցի, որ հայ ազգի մեջ շատ տաղանդավոր նկարիչներ կան, և որ հայերը ստեղծագործելու մեծ  ջիղը ունեն:
Պարբերաբար նաև մշտական ցուցադրություններ ենք ունենում ամբողջ Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում :
Mariam
-Ինչու՞ ընտրեցիք Այնթափի ասեղնագործությունը:
– «Գաղտնիքը» թաքնված է մանկությանս տարիների մեջ: Քանի որ տեսողական որոշակի խնդիրներ ունեի, մայրիկս չէր թողնում ասեղնագործության դասերի հաճախել, նույնիսկ շատ կարդալ էր արգելում: Միայն թույլատրում էր երաժշտությամբ և նկարչությամբ զբաղվել:
Դպրոցում տեղեկացա, որ Հասմիկ Ստեփանյան անունով մի կին, որը ասեղնագործության մասնագետ էր, հայկական ասեղնակարեր է սովորեցնում: Ես տասնչորս տարեկան էի, և այդ մասին լսելով՝ ոգևորվեցի շատ և որոշեցի ամեն գնով ուսումնասիրել Այնթափի ասեղնագործությունը:
Այնթափի կարերի նրբությունը, աշխատանքերի «քչախոսությունը» և թափանցիկությունը գրավեց ուշադրությունս:
Ընդամենը 12 տարի եմ  Այնթափի ասեղնագործություն ուսումնասիրել, որն, անշուշտ, վերջնական ուսումնասիրության համար երկար ժամանակահատված չէր: Բայց կարողացա բավականին հմտանալ:
Ի դեպ, Այնթափի հետ ոչ մի կապ չունենալով եմ ընտրել այդ ուղղությունը (պոլսահայի և մշեցու ժառանգ է-հեղ.): Մայրիկիս տատիկը նույնպես ասեղնագործությամբ է զբաղվել:
Ayn-4 Ayntap-2
-Տեղյակ եմ նաև, որ հագուստի ձևավորմամբ  եք զբաղվում:
-Այո՛: Հայկական ավանդական ասեղնագործությունն օգտագործում եմ ժամանակակից զգեստների ձևավորման մեջ՝ ստեղծելով հնի և նորի յուրահատուկ համադրություն: Հագուստիս ցուցադրությունները կայացել են Հայաստանում և Ամերիկայի Միացյալ Նահագներում՝ ART Fast փառատոնի շրջանակներում:
Ցանկացած աշխատանք ստեղծելիս՝ լինի նկարչություն, ասեղնագործություն, թե հագուստի ձևավորում, այնպես եմ անում, որ հայկական հետքն անպայման երևա: Հայ լինելով հանդերձ՝ այդ քայլը չես կարող շրջանցել.այն ժառանգաբար արյանդ հետ  է գալիս:
Ես Սփյուռքում հայ նկարիչների գիտեմ, որոնք երբեք Հայաստանում չեն եղել, սակայն իրենց աշխատանքներում հայկական գույները և ոգին պարտադիր  պահպանում են, նրանք որպես հայ են նկարում:
Լիոնում Անի Էքմեջյան անունով նկարչուհի է ապրում: Նա երկու տարին մեկ ամենաճանաչված պատկերասրահներում ցուցահանդեսներ է կազմակերպում, որի ժամանակ ամբողջ Եվրոպայից և ԱՄՆ-ից մոտ 60 հայ նկարիչ է մասնակցում: Մտնում ես ցուցասրահ ու միանգամից հայկական մթնոլորտով ես համակվում: Նրանց նկարներին նայելով՝ չես կարող այլազգի նկարիչների աշխատանքների հետ շփոթել:
Սա խոսում է այն մասին, որ հայի տեսակը հզոր է. մեզ ինչքան փորձում են ճնշել, այնքան ավելի ենք ուժեղանում: Պետք է գիտակցենք հայ լինելու իրական արժեքը, ավելի գոտեպնդվենք ու համախմբվենք:
shor
-Նկարչություն, ասեղնագործություն, հագուստի դիզայն: Ինչպե՞ս եք կարողանում այդ ամենն իրար զուգորդել:
-Առհասարակ բոլոր ճյուղերն էլ հոգեհարազատ են ինձ, սիրով եմ աշխատում: Գերակշռող մաս չկա, նկարչությունը պարզապես իմ ստեղծագործական ուղու հիմքն է հանդիանում:
Միշտ ասում եմ՝ եթե արվեստն ու արհեստն իրար հետ չհամագործակցեն, մեկը մյուսով չձուլվեն, ապա վերջնական արդյունքը լավ չի ստացվի:
Օրվա ընթացքում միաժամանակ երեք ուղղությամբ կարող եմ աշխատել (կախված նրանից, թե այդ պահին ինչ հոգեվիճակում եմ) և, բնավ, չհոգնել:
– Եվ ի՞նչ հոգեվիճակ պետք է ունենաք ստեղծագործելու համար:
-Հոգեվիճակները տարբեր են: Երբ տխուր եմ լինում ու սկսում եմ ստեղծագործել, ապա այդ աշխատանքները մնում են տանս պատերի ներսում` դառնալով իմ սեփականությունը:
Մարդիկ մեղավոր չեն, որ այդ հոգեվիճակի մեջ եմ գտնվում, նրանց միայն լուսավորը պետք է տաս, որն, իրոք, լույս ու սեր կբերի: Հաճախ եղել է, երբ հաճախորդները ցանկացել են այդ տխրությունից «ծնված» նկարները գնել, սակայն ես չեմ համաձայնել:
Անգամ այն դեպքում, երբ ինձ գումար է անհրաժեշտ եղել, այդ քայլին գնալու  բարոյական իրավունք չեմ ունեցել:
-Չեխիայում համայնքային կյանքին ներգրավվա՞ծ եք:
Ժամանակին համայնքում ակտիվ գործունեություն եմ ծավալել: Չեխիայի հայկական շաբաթօրյա դպրոցում նկարչության և ասեղնագործության պարապմունքներ էի անցկացնում: Միշտ էլ ասել եմ՝ եթե ցանկացողներ լինեն, թեկուզ անահատական պարապմունքերի միջոցով՝ պատրաստ եմ դասընթացներ անցկացնել:
Համայնքը համախմբված է Չեխիայում ՀՀ դեսպանատան շուրջ՝ դեսպան Տիգրան Սեյրանյանի գլխավորությամբ: Մեր դեսպանը համայնքային կյանք ստեղծելու ուղղությամբ մեծ աշխատանքեր է կատարում: Համայնքում հայապահպանական տարբեր ծրագրեր են իրականացվում:
Ամեն տարի ապրիլի 24-ին մեծ պատասխանատվությամբ ենք պատրաստվում Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակներին նվիրված միջոցառումներին:
2012 թվականին չեխ նկարիչ Ջիրզի Նոսեկի նկարների ցուցադրությունը կազմակերպեցինք, որն ամբողջությամբ նվիրված էր Հայաստանին: Շատ էինք ուզում, որ հայերը ճանաչեին նրան: Նկարելու համար նա ամեն տարի Հայաստան է եկել, իսկ մինչև 1995 թվականը Արցախ է այցելել՝  էտյուդներ պատրաստելու նպատակով:
nkar-1
nkar-2
– Դժվարությա՞մբ եք բաժանվում Ձեր աշխատանքերից:
-Այո՛: Աշխատելիս գիտակցում եմ, որ դրանք արդեն իրենց «հասցեատերն» ունեն, բայց, միևնույնն է, ենթագիտակցորեն բաժանումը դժվար է ստացվում: Նկարներ կան, որ միանգամից գտնում են իրենց տերերին: Չեմ կարող ասել, թե այդ սկզբունքը բնության որ օրենքով է գործում, սակայն, հավատացնում եմ՝ այդպես է:
Տվյալ դեպքում մտածում եմ` ամեն ինչ ի վերուստ` Աստծուց է տրված, ես ընդամենը միջնորդ եմ աշխատանքների և մարդկանց միջև:
Երբեմն զարմանում եմ, որ մարդիկ իրենց «ես»-ն են առաջ տանում, բայց իմ աշխատանքերի մեջ իմ «ես»-ը չկա. Բարձրյալի նախախնամությունն է, և նրանից տրված շնորհը: Իհարկե, հեղինակը ես եմ, բայց եթե Աստծու կամքով չլիներ՝ ինձ մոտ ոչինչ չէր ստացվի:
– Այցելությունների ժամանակ ի՞նչ գույների մեջ եք բացահայտում Հայաստանը:
-Եթե բացակայության 20 տարիների ընթացքում Հայաստանում այսչափ փոփոխություններ են տեղի ունեցել, ուրեմն ամեն բան դեռ առջևում է:
Ինձ հաճախ են հարցնում, թե Հայաստանը Եվրոպայից ինչ կարող է ընդօրինակել: Ամեն անգամ կրկնում եմ, որ Եվրոպան մեզանից շատ բաներ պետք է վերցնի, այլ ոչ թե` հակառակը: Մենք ունենք ճաշակ, ազգային հարուստ մշակույթ, տարբեր բնագավառներում շնորհալի մարդիկ, որոնք Եվրոպայի համար օրինակ կարող են ծառայել:
Իսկ Հայաստանի և հայերի մասին միայն դրական կարող եմ արտահայտվել:
Երբեմն մարդկանցից լսում եմ, թե մեր երկրում անարդարություն, գործազրկություն և այլ արատավոր բարքեր են տիրում: Շտապեմ ասել, որ նույն պատկերը դրսում է: Դա նկատել եմ Չեխիայում ապրելու տարիներին, ինչպես նաև շրջագայելով եվրոպական, ամերիկյան երկրներում:
Ես ուղղակի հպարտանում եմ մեր հրաշալի երիտասարդներով, որոնց նմանն իմ տարիների երիտասարդների մեջ՝ չեմ տեսել: Համոզված եմ, որ հայերիս համար դեռևս պայծառ ու լուսավոր օրեր են գալու, մենք ուժեղ ազգ ենք և Աստծո պահածն ենք: Դժվարություններ միշտ էլ լինում են, մի փոքր համբերել է պետք:
-Մարիա՛մ, հանդիպեցիք նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին: Հանդիպման արդյունքում համագործակցության ի՞նչ ուղիներ նշմարվեցին:
– Նախ ասեմ, որ շատ եմ սիրում և հարգում ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին: Նրա՝ Հայաստան-Սփյուռք գործակցությանն ուղղված քայլերը, բարձր գնահատանքի են արժանի:
Մի քանի անգամ Պրահայում առիթ եմ ունեցել հանդիպելու նրան և միայն  ջերմություն, անկեղծություն եմ զգացել:
Հանդիպելով նախարարին՝ ցուցադրեցի ասեղնագործություններս և ասացի, որ ցանկանում եմ Հայաստանի թանգարաններից մեկում դրանք ցուցադրել և ինչու ոչ՝ հետագայում նաև նվիրել:
Քանի որ ինձ համար կարևոր էր Հրանուշ Հակոբյանի խորհուրդը, խնդրեցի ուղղորդել թանգարանի ընտրության հարցում: Նախարարը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել աշխատանքներս ցուցադրելու Հայաստանում՝ խորհուրդ տալով Երևանի պատմության թանգարանը: Այժմ քննարկումների և որոնումների մեջ ենք:
-Իսկ ի՞նչ նպատակով էիք Հայաստան այցելել:
Եկել էի մասնակցելու «Արտ ֆեստ» միջազգային երիտասարդական բաց փառատոնին, որը կայացավ հունիսի 2-ից 12-ը: Ինձ համար անչափ հետաքրքիր փառատոն է: Աշխարհում երիտասարդներին նման հնարավորություններ  ընձեռող   մեկ այլ փառատոն չգիտեմ:
«Արտ ֆեստ»-ը երիտասարդներին թույլ է տալիս ոչ միայն իրենց աշխատանքներով ներկայանալ, այլև նոր ծանոթությունների դաշտ ստեղծել:
Փառատոնի շրջանակում՝ որպես հյուր, կենսափորձովս կիսվեցի երիտասարդների հետ, մասնագիտական խորհուրդներ տվեցի, լսեցի նրանց կարծիքները:  Ի դեպ, աղջիկս նույնպես այս տարի մասնակցեց փառատոնին, նա նույնպես հագուստի ձևավորող է: Ցանկանում եմ, որ այս փառատոնը հարատևի և կանաչ ճանապարհ ունենա:
-Կրկին սպասե՞նք Ձեզ Հայաստանում:
Հուսով եմ, որ 20 տարի անց վերադառանալու եմ Հայրենիք՝ ընդմիշտ: Վերադառնալուց հետո ինձ հայրենադարձ չեմ համարի, քանի որ ես ՀՀ քաղաքացի եմ, ուրիշ երկրի քաղաքացիություն չեմ ընդունել: Արդեն Հայաստանում աշխատանքային մի քանի առաջարկություններ ունեմ: Եթե ամեն ինչ բարեհաջող ավարտվի, ապա հուլիսին կգամ և վերջնականապես Հայաստանում կհաստատվեմ:

«В моих работах нет моего «я»: Мариам Гарибян
Проживающая в Чехии армянка Мариам Гарибян наделена от природы талантом созидать: работает в трех направлениях – рисует, вышивает и занимается дизайном одежды. Все это Мариам делает охотно, поскольку любит свою работу.
Беседа «Армяне сегодня» с Мариам Гарибян не только о ее творческой деятельности, но и решении окончательно обосноваться в Армении.
– Мариам, до отъезда в Чехию чем занимались в Армении?
– После окончания школы училась в Центре эстетического воспитания имени Генриха �?гитяна. Окончив, работала лаборанткой, после чего Генрих �?гитян доверил мне группы.
В то время разучивала также древние армянские вышивки, меня особенно интересовала айнтапская вышивка. Впоследствии уже преподавала вышивку и одновременно училась у серьезных деятелей искусства живописи. 10 лет, до 1994 года, преподавала в Центре эстетического воспитания.
В Чехии вышивкой занималась немного: все время было отдано живописи. Рисую художественно-прикладные картины, участвовала в выставках.
Затем вместе с братом открыли в Чехии «Armenian ArtGallery» и «GJ ArtGallery». В галереях организовывали различные демонстрации, представляли не только армянских авторов. Однако независимо от нашей воли армяне демонстрировались больше.
Когда однажды чешский журналист спросил, почему в нашей галерее преобладают работы армянских мастеров, я ответила, что среди армян есть много талантливых художников, у армян большая склонность к творчеству.
�?меются также постоянные демонстрации по всей Европе, в США.
– Почему выбрали айнтапскую вышивку?
– «Секрет – в моем детстве. Поскольку у меня имелись некоторые проблемы со зрением, мама не разрешала посещать уроки вышивания, даже читать много запрещала. Разрешала только заниматься музыкой и рисованием.
В школе узнала, что некая женщина, Асмик Степанян, обучает армянской вышивке. Мне было 14 лет, очень воодушевилась и решила непременно освоить айнтапскую вышивку, нежность и прозрачность которой привлекли мое внимание.
Айнтапскую вышивку изучала всего 12 лет, что для полного изучения – срок небольшой. Но сумела достаточно набраться навыков. Кстати, выбрала это направление, не имея никакой связи с Анйтапом (я потомок константинопольских армян и мушцев). Бабушка моей мамы также занималась вышивкой.
– Знаю, что занимаетесь также дизайном одежды.
– Да, традиционную армянскую вышивку использую и в дизайне современной одежды, создавая своеобразное сочетание старого и нового. Демонстрации моих одежд проводились в Армении и США в рамках фестиваля ART Fast. При создании любой работы – будь то живопись, вышивка или дизайн одежды, – делаю так, чтобы армянский след непременно прослеживался. Будучи армянкой, это не можешь обойти: это у нас в крови.
Я знаю армянских художников в Диаспоре, которые никогда не бывали в Армении, однако в их работах сохраняются армянские цвета и дух, они рисуют, как армяне.
В Лионе живет художница Ани Экмеджян, которая раз в два года в самых престижных галереях организует выставки, в которых участвуют около 60 художников-армян из Европы и США. Заходишь в галерею – и сразу окунаешься в армянскую атмосферу. Глядя на их картины, не можешь перепутать их с работами художников другой национальности. Это свидетельствует о том, что армянский тип мощный, чем больше нас пытаются притеснять, тем мы становимся сильнее. Мы должны сознавать реальную ценность армянственности, еще более воодушевляться и сплачиваться.
– Живопись, вышивка, дизайн одежды. Как Вам удается все это сочетать?
– Вообще, все эти направления мне очень близки по духу, работаю охотно. Что-то одно не преобладает, просто живопись является основой моего творческого пути. Я всегда говорю, что если искусство и ремесло не будут сотрудничать, не сольются воедино – хороший конечный результат не получится. В течение дня могу одновременно работать во всех трех направлениях (смотря, какой душевный настрой в данный момент), и совершенно не уставать.
– �? какое же душевное состояние необходимо для творчества?
– Они различны. Работы, созданные в грустные моменты, остаются дома, становятся моей собственностью. Люди не виноваты, что я нахожусь в таком душевном состоянии, им нужно отдавать только светлое, которое действительно приносит свет и любовь. Бывали случаи, когда посетители хотели приобрести картины, навеянные грустью – я не соглашалась. Даже в том случае, когда мне были необходимы деньги: совершать такой шаг я не имела морального права.
-В Чехии участвуете в общинной жизни?
– В свое время активно участвовала в общинной жизни – в армянской субботней школе преподавала рисование и вышивку. Всегда говорила: если будут желающие, даже посредством индивидуальных занятий, готова проводить занятия.
Община сплочена вокруг посольства РА в Чехии во главе с послом Тиграном Сейраняном. Наш посол ведет большую работу по созданию общинной жизни, реализует различные программы по сохранению армянства.
Ежегодно 24 апреля с большой ответственностью готовим мероприятия, посвященные канонизированным мученикам Геноцида армян.
В 2012 году организовали выставку чешского художника Зирзи Носека, полностью посвященную Армении. Очень хотелось, чтобы армяне знали его. Он каждый год приезжал в Армению, даже до 1995 года посещал Арцах, делал там этюды.
– С трудом расстаетесь со своими творениями?
– Да. Работая, сознаю, что у них уже есть свои «адресаты», но все равно подсознательно расставание происходит с трудом. Есть картины, которые сразу находят своих хозяев. Не могу сказать, по какому закону природы срабатывает этот принцип, однако заверяю – это так. В данном случае думаю – все дано от Бога, я всего лишь посредник между работами и людьми.
�?ногда удивляюсь, что люди продвигают свое «я», но в моих работах моего «я» не бывает. Это дар Всевышнего. Конечно, авторство принадлежит мне, но не будь на то воли Бога – ничего у меня не получилось бы.
– В каких красках раскрываете Армению во время посещений?
– Если за 20 лет моего отсутствия в Армении произошли такое перемены, значит, все еще впереди.
Меня часто спрашивают, что может перенять Армения от Европы. Каждый раз повторяю, что Европа должна многое перенимать от нас, а не наоборот. У нас есть вкус, богатая национальная культура, талантливые люди в различных сферах, способные служить примером для Европы.
Порой слышишь от людей, что в нашей стране царят несправедливость, безработица, другие порочные явления. Заверяю: та же картина и за рубежом. Заметила это в годы жизни в Чехии, а также путешествуя по европейским и американским странам.
Я просто горжусь нашей замечательной молодежью – подобной в годы моей молодости я не встречала. Убеждена, что для нас, армян, еще грядут светлые и ясные дни, мы сильная нация и Бог нас хранит. Трудности бывают всегда – нужно только немного терпения.
– Мариам, Вы встречались также с министром Диаспоры РА Грануш Акопян. Какие наметились пути сотрудничества?
– Должна сказать, что очень люблю и уважаю министра Диаспоры РА Грануш Акопян. �?нициированные ею шаги, направленные на взаимодействий Армения-Диаспора, достойны  высочайшей оценки. Несколько раз в Праге были поводы встречаться с нею, и почувствовала исключительно теплоту и искренность.
Встречаясь с министром, показала мои вышивки с казала, что хотела бы показать их в одном из музеев Армении а также, почему бы нет, впоследствии подарить. Поскольку для меня важен был совет Грануш Акопян, попросила подсказать в вопросе выбора музея. Министр изъявила готовность содействовать демонстрации моих работ в Армении, посоветовав обратиться в Музей истории Еревана. Сейчас мы на стадии обсуждений и поиска.
– А с какой целью приехали в Армению?
– Приехала участвовать в открытом международном молодежном фестивале «Арт фест», который состоялся 2-12 июня. Фестиваль был для меня очень интересен. Не знаю другого фестиваля в мире, предоставляющего молодежи такие возможности.
«Арт фест» дает молодым возможность не только представить свои работы, но и создать поле новых знакомств. В рамках фестиваля, в статусе гостя, я поделилась жизненным опытом с молодыми, дала профессиональные советы, выслушала их мнения. Кстати, моя дочь в этом году также участвовала в  фестивале – она также дизайнер одежды. Хотелось бы, чтобы этот фестиваль существовал всегда.
– Ждать Вас вновь в Армении?
– Надеюсь, после 20 лет отсутствия возвращаюсь на Родину навсегда. По возвращении не намерена считать себя репатрианткой, поскольку я гражданка РА, гражданства иной страны не получала. В Армении уже получила несколько предложений по работе. Если все успешно завершится, в июле приеду и окончательно обоснуюсь в Армении.