Հարավային Օսիայի խորհրդարանը կքննարկի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը
Հարավային Օսիայի խորհրդարանականները պատրաստվում են առաջիկա նիստի ժամանակ քննարկել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը: Այդ մասին հայտնել են խորհրդարանի մամուլի ծառայությունից, հաղորդում է �?нтерфакс-ը:
«Որոշ պատգամավորներ նշել են, որ Հայաստանն էլ պետք է ճանաչի օս ժողվրդի ցեղասպանությունը, բայց դա սկզբունքային չէ: Սկզբունքայինն այն է, որ հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչները հարավօսական համայնքի լիիրավ անդամ են, համայնքի շատ ներկայացուցիչներ կռվել են մեր հանրապետության ազատության և անկախության համար, մեր հետ միասին պատերազմական տարիների դժվարություններն են կրել, իսկ նրանց մի մասն այն հայերի ժառանգներն են, ովքեր փախել են ցեղասպանությունից»,- հայտնել են մամուլի ծառայության աշխատակիցները:
Նշվում է նաև, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը քննարկվել է Հարավային Օսիայի խորհրդարանում 2015 թվականին, բայց հայկական սփյուռքի կողմից պաշտոնական դիմումն ուղարկվել է միայն այժմ:

В Южной Осетии не исключили признания геноцида армян
Парламент Южной Осетии на ближайшем заседании рассмотрит вопрос о признании геноцида армянского народа в 1915 году в Османской империи. “Признание геноцида армянского народа обсуждалось в законодательном органе Южной Осетии еще в прошлом году, однако официальное обращение армянской диаспоры поступило в парламент во вторник”, – сказали в среду “�?нтерфаксу” в пресс- службе парламента.
Собеседник агентства уточнил, что вопрос будет вынесен на заседание ближайшей сессии главой комитета по законодательству, законности и местному самоуправлению Олесей Кочиевой,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU “Некоторые депутаты отмечали, что и Армения должна признать геноцид осетинского народа, но это не принципиально. Принципиально то, что представители армянской диаспоры являются полноправными членами югоосетинского общества, многие ее представители воевали за свободу и независимость нашей Республики, претерпевали вместе с нами трудности военных лет, а некоторые из них – потомки тех армян, которые бежали от геноцида”, – отметили в пресс-службе.
По мнению парламентариев, если законодатели вынесут положительное решение, то “будет восстановлена историческая и человеческая справедливость по отношению к братскому народу, который, как и народ Южной Осетии испытал ужас геноцида”