Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում Սուսաննա Մկրտչյանը ներկայացրել է իր «Ծաղիկներ»-ը
Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի «Գալուստ Գյուլբենկյան» սրահը հունիսի 11- ին վերածվել էր գույնզգույն ծաղիկներով հրաշալի պուրակի՝ որտեղ փարթամորեն ներկայացվել էին ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, պրոֆեսոր, գեղանկարիչ Սուսաննա Մկրտչյանի ռելիեֆային գեղանկարչության 35 նմուշներ:
Նկարչուհին թբիլիսահայ արվեստասեր հասարակայնությանն էր ներկայացել բարելեֆ աշխատանքներով, հիﬓականում «Ծաղիկներ» նկարաշարով: Կակաչներ, անմոռուկներ, քրիզանթեﬓեր, երիցուկներ, նատյուրմորտներ, որ դառնալով արվեստագետ նկարչուհու հոգու լույսը, սրտի ջերմությունն ու աշխարհը գեղեցկացնելու նրա անսահման ցանկությունը, ցուցանմուշներից փոխանցվում էր արվեստասեր հանդիսատեսին: Իսկ այդ հանդիսատեսը թբիլիսահայ մտավորականությունն էր. նկարիչներ ու արվեստի գործիչներ, գեղանկարչությունը սիրողներ և գնահատողներ, որ մեծ հետաքրքրությամբ ծանոթանում էին ճանաչված ստեղծագործողի աշխատանքներին:
Ինչպես տեղեկացրին «Հայարտուն» կենտրոնից, Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Մերուժան Շահումյանը, բացելով ցուցահանդեսը և ներկայացնելով տաղանդաշատ նկարչուհուն, արժևորեց նրա ստեղծագործական լայնահուն ներկապնակը և գեղեցիկը ստեղծելու բնական տաղանդը: Հաղորդագրության մեջ նաև նշված է. «Բազմաոճ է Սուսաննա Մկրտչյանի ստեղծագործությունը: Նա կարող է միաժամանակ աշխատել տարբեր ուղղություններով. գեղանկարչություն, գրաֆիկա, նկար ﬔտաքսի վրա, թղթից կոլաժներ և այլն:
Անդրադարձ կատարելով ցուցադրված աշխատանքներին, նրա երևակայական աշխարհի, տեսանելին գեղարվեստական ﬔծ վարպետությամբ արտահայտելու տաղանդի մասին իրենց մտքերն արտահայտեցին նկարիչ- խեցեգործ Լևոն Օսիպովը, նկարչուհի Իրեն Օհանջանովան, հանդիսատես Սուսաննա Խաչատրյանը: Աշխարհի 36 երկրներում ցուցադրված շնորհաշատ նկարչուհի Սուսաննա Մկրտչյանի սրտի ﬔծ փափագն էր իր ստեղծագործական աշխարհից մի փոքր մասնիկ ներկայացնել նաև Վրաստանի իր հայրենակիցներին: Մեծ պատասխանատվությամբ և առանձնահատուկ սիրով կազմակերպված ցուցահանդեսին նկարչուհին ներկայացել էր ընտանիքի անդաﬓերով, հույս հայտնելով առաջիկայում կրկին հանդիպելու Թբիլիսիի արվեստասեր հասարակայնության հետ: Տիկին Սուսաննան երախտագիտության խոսքեր ուղղեց Վիրահայոց թեﬕ առաջնորդին, «Հայարտուն» կրթա- մշակութային և երիտասարդության կենտրոնին` ընդունելության համար և կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանին նվիրեց Հենրիկ Իգիթյանի հեղիմակությամբ «Ջաջուռեցի Մինասը» ալբոմը:
Ցուցահանդեսը օրհնության և գնահատանքի խոսքով ամփոփեց Վիրահայոց թեﬕ առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Սրբազան Հայրը կարևորեց մշակութային այն մտածելակերպը, որն այնքան անհրաժեշտ է երկրի, քաղաքի, շրջանի զարգացման համար և գնահատանքի խոսքեր ուղղեց շնորհաշատ ստեղծագործողին նրա բարձրարվեստ գործերի, նաև կազմակերպչական այն ﬔծ ունակության համար, որի շնորհիվ հիﬓադրվել և գործում է Գյումրու գեղագիտության կենտրոնը, դառնալով բազում սերունդների գեղագիտական կրթության ﬕ օջախ: Սուսաննա Մկրտչյանի ցուցանմուշները քանդակի ու գեղանկարչության յուրօրինակ սինթեզ լինելով, նաև անսխալ կատարված սկզբունքորեն բարդ և աշխատատար ﬕ գործընթացի հրաշալի կտաﬖեր են»։

Painter Susanna Mkrtchyan presented her “Flowers” at “Hayartun” Center of Georgian-Armenian Diocese
On June 11, the Calouste Gulbenkian Hall of “Hayartun” Center of the Armenian Diocese of Georgia had turned into a wonderful “garden of colorful flowers” as Merited Cultural Figure of the Republic of Armenia, Professor, painter Susanna Mkrtchyan presented 35 samples of her relief paintings.
The painter introduced Armenian art lovers of Tbilisi to her bas-relief works through the “Flowers” series. The paintings of poppies, Forget-me-nots, chrysanthemums, daisies and still life paintings portrayed the light of the painter’s soul, the warmth of her heart and her infinite desire to beautify the world, and all that was transmitted to the viewers, among which were intellectuals, painters and art figures, as well as those who love and appreciate art. They all viewed the well-known painter’s works with great interest.
As reported by “Hayartun” Center, in his opening remarks, President of the Union of Armenian Artists of Georgia Meruzhan Shahumyan introduced the talented painter, valued her work and her innate talent to create beauty. The Center’s press release also reads as follows: “Susanna Mkrtchyan paints in many genres. She can paint, create graphic works, paint on silk, make collages on paper and more.”
Touching upon the exhibited paintings, painter, potter Levon Osipov, painter Iren Ohanjanova and viewer Susanna Khachatryan expressed their thoughts about Mkrtchyan’s imaginary world and her talent of showing that which is visible with great mastery. Having exhibited her paintings in 36 countries around the world, painter Susanna Mkrtchyan had a great desire to present a small part of her work to her compatriots in Georgia. With great responsibility and a special love, the painter had come to the exhibition with her family and voiced hope to meet with the art lovers of Tbilisi again. Mkrtchyan expressed words of gratitude to the leader of the Armenian Diocese of Georgia and the “Hayartun” Center for Education, Culture and Youth for the reception and donated the album “Minas of Jajur” edited by Henrik Igityan to director of the Center Levon Chidilyan.
The exhibition ended with the blessing and words of appreciation of His Eminence, Bishop Vazgen Mirzakhanyan, who attached importance to the mindset that is so necessary for the development of a country, a city and the region. His Holiness also appreciated the gifted painter for her highly artistic works and great organizational ability that helped establish the Aesthetic Center of Gyumri, which has become a home for providing many generations of Armenians with an aesthetic education. Susanna Mkrtchyan’s samples are not only a unique synthesis of sculptures and paintings, but also wonderful paintings that were perfectly created during an intricate and time-consuming process.