Հանդիպում Մեխելեն քաղաքի քաղաքապետի եւ մի շարք պաշտոնյաների հետ
Նախագահը հանդիպել է քաղաքապետ Բարտ Զոմերսի, փոխքաղաքապետ Մարկ Հենդրիքսի եւ մի շարք պաշտոնյաների հետ: Այս մասին Հայերն այսօրը տեղեկանում է ԼՂՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Մեխելենի եւ Արցախի փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ արցախյան եւ տարբեր երկրների քաղաքների ու շրջանների միջեւ կապերի հաստատումն ու զարգացումը հանդիսանում է երկկողմ համագործակցության առանցքային ուղղություններից մեկը,հատկապես՝ տնտեսական, մշակութային, գիտակրթական եւ մարդասիրական ոլորտներում:
Նախագահի պատվին Մեխելենի քաղաքապետարանում կազմակերպվել է պաշտոնական ընդունելություն, որին մասնակցում էին նաեւ մի շարք հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Նույն օրը Նախագահն այցելել է Մեխելեն քաղաքում հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքար-հուշարձան եւ ծաղկեպսակ դրել այնտեղ:
Բակո Սահակյանը կարեւորել է նման հուշարձանների առկայությունը տարբեր երկրներում՝ նշելով դրանց դերակատարությունը հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնելու տեսանկյուններից:

Artsakh President meets with Mayor of Mechelen and several officials
The President met with Mayor Bart Zomers, Deputy Mayor Mark Hendrix and several state officials, as reported the press service of the President of the Nagorno-Karabakh Republic, according to Hayern Aysor.
Issues related to the partnership between Mechelen and Artsakh were discussed during the meeting.
President Sahakyan stated that the establishment and development of relations between the cities and regions of Artsakh and different countries are one of the pivotal directions of the bilateral cooperation, especially in the spheres of economy, culture, science, education and humanitarianism.
In honor of the President, the Municipality of Mechelen hosted an official reception, which was attended by representatives of several local Armenian organizations.
On the same day, the President visited the Armenian cross-stone commemorating the victims of the Armenian Genocide in Mechelen and laid a wreath. Bako Sahakyan attached importance to the presence of such monuments in different countries and noted the role that they play in achieving international recognition of the Armenian Genocide and eternalizing the memory of the innocent victims.