Բիշքեկում սկսվել է ԱՊՀ-ի կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը
Ղրղզստանի կառավարության՝ Բիշքեկի մերձակա «Ալա Արչա» պետական նստավայրում հունիսի 7-ին սկսվել Է ԱՊՀ-ի կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը, որի ընթացքում պլանավորվում Է քննարկել քսանից ավելի փաստաթղթերի նախագծեր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
Նիստի աշխատանքին մասնակցում են ԱՊՀ-ի երկրների կառավարությունների ղեկավարները, այդ թվում՝ ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը, Ղազախստանի վարչապետ Քարիմ Մասիմովը, ինչպես նաեւ Մոլդովայի, Բելառուսի, Տաջիկստանի եւ Ղրղզստանի վարչապետները: Հայաստանը ներկայացնում Է փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը:
Կառավարությունների ղեկավարները հանդիպումներ կանցկացնեն նեղ եւ ընդլայնված կազմերով: Քննարկվելու են տարբեր բնագավառներում Համագործակցության երկրների գործակցության հետագա ընդլայնմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցեր: Դրանց մեծ մասը նվիրված Է համագործակցությանը տնտեսական ոլորտում:
Սպասվում է, որ կքննարկվեն ազատ առեւտրի գոտու գործառման արդյունավետության բարձրացման, ինովացիոն համագործակցության խորացման, էլեկտրաԷներգետիկայի եւ այլ ոլորտներում գործակցության զարգացման հարցերը, գրում է past.am-ը:

Session of the CIS Prime Ministers’ Council kicks off in Bishkek
The session of the CIS Prime Ministers’ Council was launched at the “Ala Archa” residence of the Government of Kazakhstan located near Bishkek. Over 20 documents will be discussed during the session, as reported “Armenpress”, citing RIA Novosti.
Among the participants of the session are the heads of governments of CIS countries, including Prime Minister of the Russian Federation Dmitri Medvedev, Prime Minister of Kazakhstan Karim Masimov, as well as the Prime Ministers of Moldova, Belarus, Tajikistan and Kyrgyzstan. Armenia is represented by Deputy Prime Minister Vache Gabrielyan.
The Prime Ministers will hold narrow-format and wide-format meetings to discuss issues related to future expansion and deepening of partnerships between CIS countries. Most of the issues are related to cooperation in the sphere of economy.
Issues on raising the level of efficiency of free trade zones, deepening innovative cooperation and enhancing partnerships within the energy and other sectors will be discussed, writes past.am.