Հիանալի քննարկում ունեցանք ՀՀ արտգործնախարարի հետ. Ուորլիք
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հիանալի քննարկում է տեղի ունեցել Վիեննայի գագաթնաժողովի որոշումների իրականացման հարցի շուրջ: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Հիանալի քննարկում ունեցանք Հայաստանի ԱԳ նախարարի հետ Վիեննայի գագաթաժողովի որոշումների իրականացման հարցի, այդ թվում ԵԱՀԿ-ի հետաքննական մեխանիզմի ստեղծման առաջարկի շուրջ»,- Twitter-ի իր էջում գրել է Ուորլիքը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հունիսի 2-ին աշխատանքային այցելությամբ Փարիզում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի, Պիեռ Անդրյոյի եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի հետ։
ԱԳՆ-ից հայտնել էին, որ հանդիպմանը քննարկվել են զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ համանախագահների առաջարկների մանրամասները։
Կարեւորվել է մայիսի 16-ին Վիեննայի գագաթաժողովի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը՝ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը, 1994-1995թթ. զինադադարի վերաբերյալ համաձայնագրերի անշեղ իրականացումը, հակամարտության գոտում առավել արդյունավետ մոնիտորինգի իրականացման եւ հետաքննության մեխանիզմի ձեւավորման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը, որոնք անհրաժեշտ պայմաններ կստեղծեն բանակցային գործընթացը վերսկսելու համար»:

С министром �?Д РА состоялось прекрасное обсуждение: Уорлик
С министром �?Д РА Эдвардом Налбандяном состоялось прекрасное обсуждение вокруг решений Венского саммита. Об этом заявил американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик.
«С министром �?Д РА Эдвардом Налбандяном состоялось прекрасное обсуждение вокруг решений Венского саммита, в том числе по предложению ОБСЕ о создании механизмов расследования инцидентов», – написал Уорлик на своей страничке в Твиттере.
Ранее NEWS.am сообщил, что находящийся с рабочим визитом в Париже министр �?Д РА Эдвард Налбандян 2 июня встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ �?горем Поповым, Джеймсом Уорликом, Пьером Андрио, а также личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспшиком.
�?з М�?Д сообщили, что на встрече обсуждались подробности предложений сопредседателей по созданию механизмов расследования нарушений режима прекращения огня и расширению возможностей Личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Была отмечена важность реализации достигнутых в ходе Венского саммита 16 мая договоренностей – обязательства по исключительно мирному урегулированию проблемы, неукоснительного выполнения соглашений о прекращении огня 1994-95гг., более эффективного осуществления мониторинга в зоне конфликта и предпринимаемые шаги по созданию механизма расследования инцидентов, что создаст необходимые условия для возобновления переговорного процесса.