Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության պատվիրակությունն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Հունիսի 2-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց  Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցութեան պատվիրակությանը, որի կազմում էին գործադիր տնօրեն Զավեն Խանջյանը, Հայաստանի ներկայացուցիչ Հարություն Ներսիսյանը, մամուլի եւ հրատարակչական բաժնի վարիչ Անդրանիկ Մարդոյանը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ ողջունելով հյուրերին, արժևորեց հայ ավետարանչական ընկերակցութեան հայանպաստ գործունեությունը, նշեց վերջին տարիներին իրականացրած գնահատելի աշխատանքը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձկատարվեց այս օրերին հայ ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրներին՝ Արցախյան պայքարին, սիրիահայերի հիմնախնդրին, քննարկվեցին և նախանշվեցին անելիքները:
Զավեն Խանջյանը շնորհակալություն հայտնեց ընդունելության համար,  շեշտեց, որ «Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը սիրիահայության աջակցության ծրագրերի շրջանակում հայտարարել է, որ «Միակը Հայաստանն է» կարգախոսով աջակցում են այն սիրիահայերին, ովքեր ցանկություն են հայտնում Հայաստան մեկնել»։
Զավեն Խանջյանը ծնվել է Սիրիայի Հալեպ քաղաքում, մեծացել է Էմանուել Հայ Ավետարանական եկեղեցու ազդեցության ներքո և եղել է վերջինիս երիտասարդական խմբի ակտիվ անդամ:
Հալեպի քոլեջն ավարտելուց հետո Խանջյանը հաճախել է Բեյրութի Ամերիկյան համալսարան՝ 1967 թվականին ստանալով բակալավրի աստիճան բիզնեսի կառավարման ոլորտում: Ուսումն ավարտելուց հետո տեղափոխվել է Պարսից ծոցի երկրներ, որտեղ 13 տարի շարունակ աշխատել է իր մասնագիտությամբ՝ հեղինակավոր ընկերություններում զբաղեցնելով լավագույն պաշտոնները:
1979 թվականին Խանջյանների ընտանիքը տեղափոխվել է Կալիֆորնիա: Մասնագիտությամբ մի քանի տարի աշխատելուց հետո 1987  թվականին  հիմնել է «Խանջյան» անշարժ գույքի գործակալությունը Գլենդեյլում:
Տարիներ շարունակ եղել է Լոս Անջելեսի հայկական համայնքի անդամ և օգտագործել է կառավարչական հմտությունները «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամ, Հյուսիսային Ամերիկայի Ավետարանչական միություն, Մերդինյան Հայ  Ավետարանական դպրոց, Միացյալ հայկական կոնգրեգացիոնալ եկեղեցի, Բեյրութի Հայկազյան համալսարան, Ամերիկացիները հանուն Արցախի կազմակերպություններում:
Վերջին տարիներին նախագահել է Սիրիայի Հայ օգնության ֆոնդը՝ հասույթը հասցնելով մինչև 1 մլն դոլարի:
Խանջյանը նպաստել է ամերիկա-հայկական ԶԼՄ-ներում երկլեզու հոդվածների ծավալների մեծացմանը: Երեք հայալեզու գրքերի հեղինակ է:

Делегация Армянской Евангелистской ассоциации Америки посетила Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 2 июня приняла делегацию Армянской Евангелистской ассоциации Америки, в составе которой были исполнительный директор Завен Ханджян, представитель в Армении Арутюн Нерсисян, заведующий отделом прессы и издательским Андраник Мардоян.
Министр Грануш Акопян, приветствовав гостей, оценила проармянскую деятельность Армянской Евангелистской ассоциации, отметив ценную работу последних лет.
В ходке беседы были затронуты проблемы, вставшие перед армянским народом в эти дни – Арцахская война, проблемы сирийских армян, были обсуждены и намечены задачи.
Завен Ханджян выразил благодарность за прием, подчеркнув, что Армянская Евангелистская ассоциация в рамках программы содействия сирийским армянам объявила, что под девизом «Единственная – Армения» содействует тем сирийски м армянам, кто изъявляет желание выехать в Армению.
Завен Ханджян родился в сирийском городе Алеппо, вырос под влиянием Армянской Евангелистской церкви Эммануел и был активным участником ее молодежной группы.
По окончании колледжа в Алеппо Ханджян посещал Американский университет Бейрута, в 1967 году получив степень бакалавра в сфере управления бизнесом. По окончании учебы переехал в страны Персидского залива, где 13 лет проработал по специальности, занимая ведущие посты в самых престижных компаниях.
В 1979 году семья Ханджянов переехала в Калифорнию. Проработав несколько лет по специальности, в 1987 году основал агентство недвижимого имущества «Ханджян» в Глендейле.
Долгие годы был членом армянской общины Лос Анджелеса и использовал свои управленческие таланты в Общеармянском фонде «Айастан», Евангелистском союзе Северной Америки, Армянской евангелистской школе «Мердинян», Объединенной армянской конгрегационной церкви, в Бейрутском университете «Айказян», организации «Американцы во имя Арцаха».
Последние годы возглавлял Фонд армянской помощи Сирии, доведя прибыль до 1 млн долларов.
Ханджян способствовал увеличению объема публикаций двуязычных статей в  армянских СМ�? Америки. Автор трех армяноязычных книг.