«Ով սպանեց հայերին» ֆիլմի հեղինակները հյուրընկալվեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Մայիսի 28-ին Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված «Ով սպանեց հայերին» արաբերեն առաջին վավերագրական ֆիլմի հեղինակները` Միրիամ Զաքին և Մուհամմադ Հանաֆին, Եգիպտոսի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ միասին հյուրընկալվեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում:
Ըստ «Հայերն այսօրի»՝ հյուրերին ողջունեց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: «2015-ը շատ կարևոր տարի էր հայ ժողովրդի համար. մենք ազգովի նշեցինք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, ողջ տարվա ընթացքում աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներում իրականացվեցին բազմաթիվ ձեռնարկներ. կարևորագույններից մեկը Ձեր պատրաստած ֆիլմն էր: Դուք շատ կարևոր գործ եք կատարել հայ ժողովրդի համար, Ձեր ֆիլմի միջոցով արաբական աշխարհին իրազեկեցիք Հայոց ցեղասպանության մասին: Շատ կարևոր է, երբ օտարն է խոսում մեր ողբերգության մասին. թեև Դուք արդեն օտար չեք և մեզ համար դարձել եք հարազատ մարդիկ: Ձեր նախորդ այցի ընթացքում Դուք բազմաթիվ հանդիպումներ ունեցաք Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ և Ձեր հաղորդումների միջոցով Հայաստանը ծանոթացրիք եգիպտացիներին, ինչի համար նույնպես շատ շնորհակալ ենք: Ձեր կատարած աշխատանքը կարող է մեծ խթան հանդիսանալ Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման գործում»,- ասաց Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարը նաև շնորհակալություն հայտնեց Եգիպտոսի Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչ Արմեն Մազլումյանին և ողջ անձնակազմին, որ կազմակերպել են լրագրողների այցը Հայաստան: Հրանուշ Հակոբյանը շատ կարևոր համարեց այս նախաձեռնությունը, որն առավել կխորացնի կապը Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև:
Արաբ հայտնի լրագրող և «Ով սպանեց հայերին» ֆիլմի համահեղինակ Միրիամ Զաքին իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և ասաց. «Մեզ համար նույնպես մեծ պատիվ է Ձեր հյուրընկալությունը: Ես մեծ հարգանք եմ տածում Ձեզ պես գործունյա և ուժեղ կանանց հանդեպ, շատ շնորհակալ եմ Ձեր գնահատանքի խոսքերի համար: Մենք ֆիլմը պատրաստել ենք մեծ սիրով. խոչընդոտները շատ էին, սակայն Ձե՛ր, Եգիպտոսի հայ համայնքի ներկայացուցիչների և բարեկամների շնորհիվ մենք կարողացանք հաղթահարել ամեն ինչ:
«Մեր նախորդ այցի ժամանակ Հայաստանի եւ հայության հետ շփումը մեծապես օգնեց, որ ֆիլմն ավելի լավ պատրաստենք»: Մուհամմատ Հանաֆին նույնպես մեծ պատիվ համարեց ՀՀ սփյուռքի նախարարություն հյուրընկալվելը`ավելացնելով. «Հայերի հանդեպ հատուկ հարգանք ունեմ, եւ դա ասում եմ ոչ այն բանի համար, որ այստեղ եմ գտնվում հայ բարեկամներիս հետ: Իսկապես հայերը Եգիպտոսում ձգողական մեծ ուժ ունեն, մեծ է նրանց ներդրումը Եգիպտոսի տարբեր ոլորտներում»:
Հանաֆին, անդրադառնալով իրենց արտադրած ֆիլմին, ասաց. «Մեր ֆիլմը բոլորովին այլ ուղղություն կարող էր ստանալ, սակայն Հայաստան գալով ու լսելով ձեր խոսքն ու կոչը ողջ աշխարհին, որ ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը, մեզ ուղղորդեց, որ ֆիլմը այլ ընթացք ստանա: Շնորհակալ եմ Ձեր գնահատանքի խոսքերի համար»:
«Կարծում եմ՝ Ձեր ֆիլմի հայաստանյան ամենամեծ գնահատականը ՀՀ նախագահի կողմից պարգեւատրվելն էր, եւ դուք՝ իբրեւ հայ ժողովրդի լավագույն բարեկամներ, արժանի եք այդ գնահատանքին»: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյան իր հերթին հյուրերին նվիրեց Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված աշխարհի հուշակոթողների «Ցավի, հիշողության եւ պայքարի կոթողներ» խորագրով պատկերագիրքը:

Creators of film “Who Killed the Armenians?” hosted at the RA Ministry of Diaspora
On May 28, Myrian Zaki and Muhammad Hanafi, creators of the first Arabic-language documentary (“Who Killed the Armenians?”) devoted to the Armenian Genocide, as well as members of the Armenian community of Egypt were hosted at the RA Ministry of Diaspora.
According to Hayern Aysor, the guests were welcomed by Minister of Diaspora Hranush Hakobyan. “The year 2015 was a very important year for the Armenian people. We Armenians marked the Centennial of the Armenian Genocide. Several events and initiatives were held in almost all countries around the world, and one of the major events was the release of your film. You did a very important job for the Armenian people. With your film, you raised the awareness of the Arab World about the Armenian Genocide. It is very important when a foreigner talks about the tragedy of the Armenian people, though you are no longer foreigners for us Armenians. During your previous visit, you had several meetings with Armenia’s high-ranking officials and introduced Armenia to the Egyptians through your programs, for which we are also very grateful. Your efforts may serve as a strong impetus for the development of tourism in Armenia,” Hranush Hakobyan said.
The Minister also expressed gratitude to member of the Armenian National Committee of Egypt Armen Mazloumian and the entire staff for organizing the journalists’ visit to Armenia. Hranush Hakobyan considered this initiative very important and said it would further deepen the relations between Armenia and Egypt.
In her turn, well-known Arab journalist and one of the creators of the film “Who Killed the Armenians?” Myriam Zaki expressed gratitude for the cordial reception and said the following: “It is also a great honor for us to be hosted at the RA Ministry of Diaspora. I have great respect for active and strong women like you and am very grateful for your words of appreciation. We made this film with great pleasure. There were many obstacles, but we managed to overcome all those obstacles with your help, as well as with the help of the members and friends of the Armenian community of Egypt. Our contacts with Armenia and the Armenians during our previous visit helped us a lot to make this film,” Zaki said.
Muhammad Hanafi also considered it a great honor to be hosted at the RA Ministry of Diaspora and added the following: “I have special respect towards the Armenians, and I say this not because I am here with my Armenian friends. The Armenians truly have a magnetic force in Egypt and have made great contributions to different spheres in the country.”
Touching upon their film, Hanafi said the following: “The theme of our film could have been totally different, but after visiting Armenia and listening to you make a call to the entire world to recognize the Armenian Genocide, we changed the theme. I thank you for your words of appreciation.”
“I believe the greatest appreciation of your film in Armenia was the award that was granted by the President of the Republic of Armenia, and you, as the best friends of the Armenian people, deserve that appreciation,” the Minister said. In her turn, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan presented the guests with the album of Armenian Genocide monuments and memorials with the title “Monuments of Sorrow, Remembrance and Struggle” as a gift.