Էրդողանն ընդդեմ Գյուլենի՝ Տեխասի դատարաններում. պայքար թուրքական երկու հզոր ուժերի միջև
Մի քանի տարի առաջ երկու թուրք իսլամիստ պարագլուխներ՝ Թուրքիայի ներկայիս նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը և նշանավոր սուննի հոգևորական Ֆեթուլլահ Գյուլենը համախոհներ էին: Նրանց ընդհանուր թշնամին թուրքական զինվորականությունն էր: Բայց երբ Էրդողանն իր բռնատիրական իշխանությունը ամրապնդեց թուրք գեներալներին ուժաթափ անելով, նա դուրս եկավ իր հին դաշնակցի՝ Գյուլենի դեմ: Էրդողանը մաքրագործեց և բանտարկեց Գյուլենի հետևորդներին՝ հարյուրավոր լրագրողների, դատավորների, ոստիկանների ու պետական պաշտոնյաների:
Գյուլենի գլխավորած կազմակերպությունների գործունեության մասին իր համաշխարհային հետաքննությունն ընդլայնելու նպատակով Թուրքիայի կառավարությունը վարձեց Լոնդոնում գտնվող «Ամստերդամ և գործընկերներ» փաստաբանական ընկերությունը, ամսական վճարելով 50 հազար դոլար: Փաստաբանական ընկերությունը նաև կտրամադրի իրավաբանական խորհրդատվություն Փենսիլվանիայում կամավոր աքսորյալ Գյուլենի արտահանձնման համար Էրդողանի վարչակարգի պահանջի վերաբերյալ:
«Մեզ վարձել է Թուրքիայի Հանրապետությունը՝ բացահայտելու Գյուլենի ցանցի ենթադրյալ ապօրինի գործունեությունն ամբողջ աշխարհում», հայտարարել է «Ամստերդամ և գործընկերներ» ընկերության հիմնադիր-գործընկեր Ռոբերտ Ամստերդամը, վերջերս Վաշինգտոնում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ: «Գյուլենի ցանցի գործունեությունը, ներառյալ նրա ներթափանցումը Թուրքիայի դատական համակարգ և ոստիկանություն, ինչպես նաև նրա քաղաքական լոբբինգը, պետք է մտահոգի բոլոր նրանց, որոնք մտածում են Թուրքիայում ժողովրդավարության ապագայի մասին»:
Ազդեցիկ փաստաբանի կեղծավոր ողբն առ «Թուրքիայում ժողովրդավարության ապագա», անհեթեթություն է, քանի որ Էրդողանն անձամբ վերացրել է ժողովրդավարության բոլոր հետքերը Թուրքիայում…
Վերջերս մամուլի մի հաղորդագրության մեջ Ամստերդամը հայտարարել է, որ «ԱՄՆ-ի ավելի քան 100 չարտերային դպրոցներում գործող Գյուլենի ցանցը դարձել է դաշնային և տեղական իրավապահ մարմինների հետաքննության առարկա Միացյալ Նահանգներում: Ըստ առանձին հայցերի, որ ներկայացվել են Գյուլենի հետ կապված դպրոցների դեմ՝ խումբն իբր պարբերաբար զբաղվել է ամերիկյան մուտքի արտոնագրերի համակարգի չարաշահումներով»: Թուրքիան ներկայացնող փաստաբանը նաև հայտարարել է՝ «Ամբողջ աշխարհում Գյուլենի ցանցը աշխատեցնում է հազարավոր դպրոցներ և համաձայնագիր ունի Աֆրիկյան Միության հետ՝ տարածաշրջանում 1000 նոր դպրոց բացելու վերաբերյալ»:
Այժմ Էրդողանի երկար ձեռքը հասել է մինչև Տեխաս՝ ընկնելով  «Հարմոնի» հանրակրթական դպրոցների՝ Հյուսթոնում գտնվող ամենամեծ չարտերային դպրոցական համակարգի հետևից, որն ունի 30 հազար աշակերտ և աշխատում է Գյուլենի հետ կապված ոչ առևտրային կազմակերպությունների հետ:
Անցյալ տարվա նոյեմբերին «Ամստերդամ և գործընկերներ» ընկերությունը 90-կետանոց հանրային տեղեկատվության հարցում է ներկայացրել, որի լրացման համար «Հարմոնի»-ն ստիպված կլինի ծախսել 4.5 միլիոն դոլար: Նույնիսկ երկար ցուցակի կրճատումից հետո, «Հարմոնի»-ից կպահանջվի  690 հազար դոլար այն լրացնելու և այդ տեղեկատվությունը տրամադրելու համար: Այժմ Տեխասի գլխավոր դատախազը պետք է որոշի թուրքական պահանջի նպատակահարմարությունը:
Այս շաբաթ սպասվում է, որ «Ամստերդամ և գործընկերներ» ընկերությունը 30-էջանոց բողոք կներկայացնի Տեխասի կրթության գործակալություն (ՏԳԿ) «Հարմոնի»-ի դպրոցների դեմ: Լոբբիստ Ջիմ Առնոլդը Տեխասի Օսթին քաղաքից, որին Թուրքիան ևս վարձել է, էլեկտրոնային նամակ է ուղարկել Տեխասի նահանգապետին, նշելով, որ այդ բողոքը «կներկայացնի մի շարք մեղադրանքներ «Հարմոնի»-ի ֆինանսական գործառնությունների, նրանց ենթադրվող ապօրինի գործողությունների, նաև ՏԳԿ-ի կողմից համապարփակ նախաքննություն սկսելու պահանջի վերաբերյալ»:
«Հարմոնի» հանրակրթական դպրոցների գլխավոր գործադիր տնօրեն և համահիմնադիր Սոներ Թարինը ի պատասխան ասել է «Հյուսթոն քրոնիքլ»-ին, որ Թուրքիայի կառավարության կողմից իր դպրոցների թիրախավորումը «ապշեցուցիչ է և քաղաքական շարժառիթներ ունի»:
Իսկ մինչ այդ, «Ամստերդամ և գործընկերներ» ընկերությունը համանման բողոքներ է ներկայացրել Կալիֆորնիայում Գյուլենի հետ կապված «Մագնոլիա» չարտերային դպրոցների դեմ՝ «կոչ անելով Կալիֆորնիայի կրթության բաժանմունքին՝ չարտերային ցանցի ֆինանսական գործունեության լիարժեք հետաքննություն անցկացնել», հաղորդում է «Հյուսթոն քրոնիքլ»-ը:
Կոնգրեսական Բրեդ Շերմանն իր խիստ նամակում դժգոհել է «Մագնոլիա» չարտերային դպրոցների դեմ Թուրքիայի կառավարության հարձակումներից. «Նախագահ Էրդողանը ժխտումն է այն բոլոր լավ բաների, որ ներկայացնում են ամերիկյան դպրոցները: Նա անձամբ հսկայական վնաս է հասցրել ժողովրդավարությանը Թուրքիայի Հանրապետությունում»: Կոնգրեսական Շերմանը նաև ապրիլի 26-ի իր նամակում գրել է, որ ««Ամստերդամ և գործընկերներ» ընկերությանը վճարել են տարեկան 600 հազար դոլար «Մագնոլիա» հանրակրթական դպրոցներին վարկաբեկելու համար» և որ «տարբեր ժամանակներում նախագահ Էրդողանի կառավարությունն աջակցել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը: Հետևաբար, չեմ կարծում, որ ամերիկյան կրթության վերաբերյալ ավելի վատ տեղեկատվական աղբյուր լինի, քան նախագահ Էրդողանն ու նրա վճարովի գործակալները», հաղորդում է «Հյուսթոն քրոնիքլ»-ը:
Թարիմը հայտնել է հյուսթոնյան թերթին, որ, ցավոք, «Թուրքիայի կառավարությունը հարյուր հազարավոր դոլարներ է ծախսում  և անթիվ հարձակումներ գործում այդ ամերիկյան դպրոցների վրա, ստիպելով «Հարմոնի»-ին համարժեք պատասխան տալ: Ավելի լավ կլիներ այդ գումարն ու էներգիան ծախսվեր ուսանողների վրա»:
Ամերիկահայերը կարող են հանգիստ շունչ քաշել և մեծ հետաքրքրությամբ հետևել  Թուրքիայի կառավարության ու Գյուլենի կազմակերպության միջև ծավալված այս ծախսատար և խայտառակ դատական պայքարին: Թող նրանք իրենց գումարներն ու էներգիան վատնեն միմյանց դեմ պայքարելով, քան ծախսեն դեպի Թուրքիա ամերիկյան պաշտոնյաների ամբողջովին վճարված շռայլ զբոսախնջույքների և Կոնգրեսի անդամների լոբբինգի վրա ընդդեմ հայկական հարցերի…

Erdogan vs. Gulen in Texas Courts: Battle of Two Turkish Powerhouses
A decade ago, two Turkish Islamist leaders — Recep Erdogan (now President) and prominent Sunni cleric Fethullah Gulen — were the best of friends. Their common enemy was the Turkish military. But as Erdogan solidified his dictatorial rule by castrating the generals, he turned against his old ally, Gulen, to monopolize his grip on power. Erdogan purged and jailed hundreds of Gulen followers: journalists, judges, police, and state officials.
To expand its global investigation into the activities of Gulen-led organizations, the Turkish government hired, for $50,000 a month, the London-based law firm of Amsterdam and Partners. The law firm will also provide legal advice on the Erdogan regime’s request for Gulen’s extradition from his self-imposed exile in Pennsylvania.
“We have been retained by the Republic of Turkey to expose allegedly unlawful conduct by the Gulen network worldwide,” stated Robert Amsterdam, founding partner of Amsterdam & Partners LLP, during a recent press conference in Washington DC. “The activities of the Gulen network, including its penetration of the Turkish judiciary and police, as well as its political lobbying abroad, should concern everyone who cares about the future of democracy in Turkey.”
The high-powered lawyer’s insincere lament regarding “the future of democracy in Turkey,” is preposterous, as Erdogan himself has single-handedly demolished all vestiges of democracy in Turkey!
In a recent press release, Amsterdam claimed that “The Gulen network, which operates more than 100 charter schools in the U.S., has become the subject of federal and local law enforcement and regulatory investigation in the United States. According to separate cases filed against Gulen-affiliated schools, the group has allegedly engaged in systemic abuse of the American visa system.” The lawyer representing Turkey also asserted: “Globally, the Gulen network operates thousands of schools and has an agreement with the African Union to open 1,000 new schools in the region.”
Erdogan’s long arm has now reached all the way into Texas, going after Harmony Public Schools, the largest charter school system based in Houston, which has 30,000 students and operates under various Gulen-affiliated non-profit organizations.
Last November, Amsterdam and Partners filed a 90-item public information request that would cost Harmony $4.5 million to complete. Even after the lengthy list was shortened, it would still cost Harmony $690,000 to compile and provide that information. The Texas Attorney General will now have to decide the appropriateness of the Turkish request.
This week, Amsterdam and Partners is expected to file a 30-page complaint with the Texas Education Agency (TEA) against Harmony schools. Jim Arnold, an Austin-based lobbyist, also hired by Turkey, sent an e-mail to the Texas Governor’s office stating that the complaint “will outline a series of allegations concerning Harmony’s financial operations as well as their alleged misconduct, and request a comprehensive investigation by TEA.”
In response, Soner Tarim, chief executive officer and co-founder of Harmony Public Schools, told the Houston Chronicle that the targeting of his schools by the Turkish government is “mind-boggling and politically motivated.”
Meanwhile, Amsterdam and Partners has filed similar complaints against the Gulen-affiliated Magnolia Charter Schools in California, “urging the California Department of Education to conduct a full investigation of the charter network’s financial practices,” according to the Houston Chronicle.
In a strongly-worded letter, Cong. Brad Sherman complained about the Turkish government’s attacks on Magnolia Charter Schools: “President Erdogan is a repudiation of everything that good American schools stand for. He has personally done tremendous damage to democracy in the Republic of Turkey.” Cong. Sherman also wrote in his April 26 letter that “Amsterdam & Partners was being paid $600,000 a year to disparage Magnolia Public Schools” and that “at various times, President Erdogan’s government has assisted ISIS. Accordingly, I cannot think of a worse source of information about American education than President Erdogan and his paid agents,” the Houston Chronicle reported.
Tarim told the Houston newspaper that regretfully “The Turkish government is spending hundreds of thousands of dollars and countless time attacking these American schools, forcing Harmony to match the effort. The money and energy would be better spent on students.”
Armenian-Americans can sit back and watch with great interest this costly and scandalous court battle between the Turkish government and Gulen’s organization. Let them waste their money and energy by fighting each other rather than wining and dining U.S. officials on all-expense paid extravagant junkets to Turkey and lobbying members of Congress against Armenian issues!