Էրդողանն ընդդեմ Գյուլենի՝ Տեխասի դատարաններում. պայքար թուրքական երկու հզոր ուժերի միջև
Մի քանի տարի առաջ երկու թուրք իսլամիստ պարագլուխներ՝ Թուրքիայի ներկայիս նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը և նշանավոր սուննի հոգևորական Ֆեթուլլահ Գյուլենը համախոհներ էին: Նրանց ընդհանուր թշնամին թուրքական զինվորականությունն էր: Բայց երբ Էրդողանն իր բռնատիրական իշխանությունը ամրապնդեց թուրք գեներալներին ուժաթափ անելով, նա դուրս եկավ իր հին դաշնակցի՝ Գյուլենի դեմ: Էրդողանը մաքրագործեց և բանտարկեց Գյուլենի հետևորդներին՝ հարյուրավոր լրագրողների, դատավորների, ոստիկանների ու պետական պաշտոնյաների:
Գյուլենի գլխավորած կազմակերպությունների գործունեության մասին իր համաշխարհային հետաքննությունն ընդլայնելու նպատակով Թուրքիայի կառավարությունը վարձեց Լոնդոնում գտնվող «Ամստերդամ և գործընկերներ» փաստաբանական ընկերությունը, ամսական վճարելով 50 հազար դոլար: Փաստաբանական ընկերությունը նաև կտրամադրի իրավաբանական խորհրդատվություն Փենսիլվանիայում կամավոր աքսորյալ Գյուլենի արտահանձնման համար Էրդողանի վարչակարգի պահանջի վերաբերյալ:
«Մեզ վարձել է Թուրքիայի Հանրապետությունը՝ բացահայտելու Գյուլենի ցանցի ենթադրյալ ապօրինի գործունեությունն ամբողջ աշխարհում», հայտարարել է «Ամստերդամ և գործընկերներ» ընկերության հիմնադիր-գործընկեր Ռոբերտ Ամստերդամը, վերջերս Վաշինգտոնում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ: «Գյուլենի ցանցի գործունեությունը, ներառյալ նրա ներթափանցումը Թուրքիայի դատական համակարգ և ոստիկանություն, ինչպես նաև նրա քաղաքական լոբբինգը, պետք է մտահոգի բոլոր նրանց, որոնք մտածում են Թուրքիայում ժողովրդավարության ապագայի մասին»:
Ազդեցիկ փաստաբանի կեղծավոր ողբն առ «Թուրքիայում ժողովրդավարության ապագա», անհեթեթություն է, քանի որ Էրդողանն անձամբ վերացրել է ժողովրդավարության բոլոր հետքերը Թուրքիայում…
Վերջերս մամուլի մի հաղորդագրության մեջ Ամստերդամը հայտարարել է, որ «ԱՄՆ-ի ավելի քան 100 չարտերային դպրոցներում գործող Գյուլենի ցանցը դարձել է դաշնային և տեղական իրավապահ մարմինների հետաքննության առարկա Միացյալ Նահանգներում: Ըստ առանձին հայցերի, որ ներկայացվել են Գյուլենի հետ կապված դպրոցների դեմ՝ խումբն իբր պարբերաբար զբաղվել է ամերիկյան մուտքի արտոնագրերի համակարգի չարաշահումներով»: Թուրքիան ներկայացնող փաստաբանը նաև հայտարարել է՝ «Ամբողջ աշխարհում Գյուլենի ցանցը աշխատեցնում է հազարավոր դպրոցներ և համաձայնագիր ունի Աֆրիկյան Միության հետ՝ տարածաշրջանում 1000 նոր դպրոց բացելու վերաբերյալ»:
Այժմ Էրդողանի երկար ձեռքը հասել է մինչև Տեխաս՝ ընկնելով  «Հարմոնի» հանրակրթական դպրոցների՝ Հյուսթոնում գտնվող ամենամեծ չարտերային դպրոցական համակարգի հետևից, որն ունի 30 հազար աշակերտ և աշխատում է Գյուլենի հետ կապված ոչ առևտրային կազմակերպությունների հետ:
Անցյալ տարվա նոյեմբերին «Ամստերդամ և գործընկերներ» ընկերությունը 90-կետանոց հանրային տեղեկատվության հարցում է ներկայացրել, որի լրացման համար «Հարմոնի»-ն ստիպված կլինի ծախսել 4.5 միլիոն դոլար: Նույնիսկ երկար ցուցակի կրճատումից հետո, «Հարմոնի»-ից կպահանջվի  690 հազար դոլար այն լրացնելու և այդ տեղեկատվությունը տրամադրելու համար: Այժմ Տեխասի գլխավոր դատախազը պետք է որոշի թուրքական պահանջի նպատակահարմարությունը:
Այս շաբաթ սպասվում է, որ «Ամստերդամ և գործընկերներ» ընկերությունը 30-էջանոց բողոք կներկայացնի Տեխասի կրթության գործակալություն (ՏԳԿ) «Հարմոնի»-ի դպրոցների դեմ: Լոբբիստ Ջիմ Առնոլդը Տեխասի Օսթին քաղաքից, որին Թուրքիան ևս վարձել է, էլեկտրոնային նամակ է ուղարկել Տեխասի նահանգապետին, նշելով, որ այդ բողոքը «կներկայացնի մի շարք մեղադրանքներ «Հարմոնի»-ի ֆինանսական գործառնությունների, նրանց ենթադրվող ապօրինի գործողությունների, նաև ՏԳԿ-ի կողմից համապարփակ նախաքննություն սկսելու պահանջի վերաբերյալ»:
«Հարմոնի» հանրակրթական դպրոցների գլխավոր գործադիր տնօրեն և համահիմնադիր Սոներ Թարինը ի պատասխան ասել է «Հյուսթոն քրոնիքլ»-ին, որ Թուրքիայի կառավարության կողմից իր դպրոցների թիրախավորումը «ապշեցուցիչ է և քաղաքական շարժառիթներ ունի»:
Իսկ մինչ այդ, «Ամստերդամ և գործընկերներ» ընկերությունը համանման բողոքներ է ներկայացրել Կալիֆորնիայում Գյուլենի հետ կապված «Մագնոլիա» չարտերային դպրոցների դեմ՝ «կոչ անելով Կալիֆորնիայի կրթության բաժանմունքին՝ չարտերային ցանցի ֆինանսական գործունեության լիարժեք հետաքննություն անցկացնել», հաղորդում է «Հյուսթոն քրոնիքլ»-ը:
Կոնգրեսական Բրեդ Շերմանն իր խիստ նամակում դժգոհել է «Մագնոլիա» չարտերային դպրոցների դեմ Թուրքիայի կառավարության հարձակումներից. «Նախագահ Էրդողանը ժխտումն է այն բոլոր լավ բաների, որ ներկայացնում են ամերիկյան դպրոցները: Նա անձամբ հսկայական վնաս է հասցրել ժողովրդավարությանը Թուրքիայի Հանրապետությունում»: Կոնգրեսական Շերմանը նաև ապրիլի 26-ի իր նամակում գրել է, որ ««Ամստերդամ և գործընկերներ» ընկերությանը վճարել են տարեկան 600 հազար դոլար «Մագնոլիա» հանրակրթական դպրոցներին վարկաբեկելու համար» և որ «տարբեր ժամանակներում նախագահ Էրդողանի կառավարությունն աջակցել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը: Հետևաբար, չեմ կարծում, որ ամերիկյան կրթության վերաբերյալ ավելի վատ տեղեկատվական աղբյուր լինի, քան նախագահ Էրդողանն ու նրա վճարովի գործակալները», հաղորդում է «Հյուսթոն քրոնիքլ»-ը:
Թարիմը հայտնել է հյուսթոնյան թերթին, որ, ցավոք, «Թուրքիայի կառավարությունը հարյուր հազարավոր դոլարներ է ծախսում  և անթիվ հարձակումներ գործում այդ ամերիկյան դպրոցների վրա, ստիպելով «Հարմոնի»-ին համարժեք պատասխան տալ: Ավելի լավ կլիներ այդ գումարն ու էներգիան ծախսվեր ուսանողների վրա»:
Ամերիկահայերը կարող են հանգիստ շունչ քաշել և մեծ հետաքրքրությամբ հետևել  Թուրքիայի կառավարության ու Գյուլենի կազմակերպության միջև ծավալված այս ծախսատար և խայտառակ դատական պայքարին: Թող նրանք իրենց գումարներն ու էներգիան վատնեն միմյանց դեմ պայքարելով, քան ծախսեն դեպի Թուրքիա ամերիկյան պաշտոնյաների ամբողջովին վճարված շռայլ զբոսախնջույքների և Կոնգրեսի անդամների լոբբինգի վրա ընդդեմ հայկական հարցերի…

Эрдоган vs Гюлен в Техасском суде: борьба между двумя турецкими исполинами
Всего пару лет назад главари турецкого исламизма – нынешний президент Турции Реджем Эрдоган и именитый суннитский теолог Фетуллах Гюлен – были единомышленниками. �?х общим врагом были турецкие военные. Но после того, как Эрдоган закрепил свою власть в стране, «разоружив» турецких генералов, он выступил против своего старого союзника Гюлена. Эрдоган «зачистил» и арестовал последователей Гюлена – сотни журналистов, судей, полицейских и государственных чиновников.
Чтобы расширить международное расследование деятельности организаций, возглавляемых Гюленом, правительство Турции наняло зарегистрированную в Лондоне адвокатскую контору «Амстердам и партнеры», выплачивая ей 50 тыс. долларов ежемесячно. Адвокатская контора должна также оказывать консалтинг в связи с требованием режима Эрдогана экстрадировать Гюлена, находящегося в добровольном изгнании в американском штате Пенсильвания.
«Нас наняла Турецкая республика, чтобы раскрыть вероятную незаконную деятельность сети Гюлена во всем мире», заявил учредитель-партнер компании «Амстердам и партнеры» Роберт Амстердам в ходе недавно состоявшейся в Вашингтоне пресс-конференции. «Деятельность сети Гюлена, включая его проникновение в судебную систему и полицию Турции, а также политический лоббинг, должна беспокоить всех тех, кто думает о будущем демократии в Турции».
«Скорбь» влиятельного адвоката по поводу «будущего демократии в Турции» абсурдна, поскольку Эрдоган лично искоренил все ростки демократии в Турции…
Недавно в одной из публикаций Амстердам заявил, что «действующая в более чем 100 чартерных школах США сеть Гюлена стала предметом расследований федеральных и местных правоохранительных органов в Соединенных штатах. В соответствии с отдельными исками, которые представлены против связанных с Гюленом школ, группа, якобы, занималась злоупотреблениями в системе въездных виз». Представляющий интересы Турции адвокат также заявил, что «сеть Гюлена поддерживает во всем мире тысячи школ и имеет соглашение с Африканским союзом по поводу открытия в регионе 1000 новых школ».
Теперь длинные руки Эрдогана достигли Техаса, преследуя самую большую чартерную школьную систему Хьюстона, являющуюся частью общеобразовательных школ «Гармония», в которой обучаются 30 тыс. учеников и которые работают с некоммерческими организациями, связанными с Гюленом.
В ноябре прошлого года компания «Амстердам и партнеры» представила запрос общественного информирования из 90 пунктов, для ответа на который «Гармония» вынуждена была бы затратить 4,5 млн. долларов. Даже после сокращения длинного списка «Гармонии» придется потратить 690 тыс. долларов для предоставления запрашиваемой информации. �? теперь генеральный прокурор Техаса должен определить целесообразность требования.
На этой неделе ожидается 30-страничная жалоба компании «Амстердам и партнеры» к школам «Гармония» Техасского образовательного агентства (ТОА). Лоббист Джим Арнольд из Остина (штат Техас), которого Турция также наняла, направил электронное письмо губернатору Техаса, отметив, что а данной жалобе «будут представлены обвинения в связи с финансовой деятельностью «Гармонии», предполагаемой незаконной деятельностью, а также требование начать расследование со стороны ТОА.
Генеральный директор и соучредитель общеобразовательных школ «Гармония» Сонер Тарин в ответ сказал «Хьустон кроникл», что избрание турецким правительством его школ в качестве мишени является «безрассудством и имеет политические мотивы».
А до этого компания «Амстердам и партнеры» предъявила аналогичные жалобы против связанных с Гюленом чартерных школ «Магнолия» в Калифорнии, «призывая образовательный департамент Калифорнии провести полное расследование финансовой деятельности чартерной сети», сообщает  «Хьюстон кроникл».
Конгрессмен Бред Шерман в своем категоричном письме выразил недовольство в связи с атакой Турции на чартерные школы «Магнолия»: «Это отрицание президентом Эрдоганом всего лучшего, что есть в американских школах. Он лично нанес колоссальный урон демократии в Турецкой республике». Конгрессмен Шерман в своем письме от 26 апреля написал также, что конторе «Амстердам и партнеры» заплатили 600 тыс. долларов для дискредитации общеобразовательных школ «Магнолия» и что «в различные периоды правительство президента Эрдогана поддерживало террористическую группировку «�?сламское государство». Следовательно, не думаю, что может быть худший источник информации об американских школах, чем президент Эрдоган и его оплачиваемые агенты», сообщает «Хьюстон кроникл».
Тарим рассказал хьюстонской газете, что, увы, «правительство Турции тратит сотни тысяч долларов и совершает бесчисленные атаки на американские школы, вынуждая «Гармонию» предпринимать ответные шаги. Но мы предпочли бы потратить эти средства и энергию на обучение».
Американские армяне могут спокойно вздохнуть и с интересом понаблюдать за дорогостоящей и позорной судебной борьбой между правительством Турции и организацией Гюлена. Пусть лучше тратят свои деньги и энергию на борьбу друг с другом, чем на роскошные турпоездки американских чиновников в Турцию и лоббинг конгрессменов по антиармянским вопросам…