Էրդողանին վիրավորող բանաստեղծությունների մրցույթում հաղթել է Լոնդոնի նախկին քաղաքապետը
Բրիտանական «The Spectator» շաբաթաթերթի հոդվածագիր Դուգլաս Մուրեյի կողմից հայտարարված Էրդողանին վիրավորող բանաստեղծությունների մրցույթում հաղթող է ճանաչվել Լոնդոնի նախկին քաղաքապետ Բորիս Ջոնսոնը:
Ըստ թուրքական «Sozcu» թերթի կայքի` Մուրեյը Անգլիայում իշխող «Պահպանողական կուսակցության» կենտրոնական դեմքերից մեկը հանդիսացող Բորիս Ջոնսոնի գրած բանաստեղծությունը հրապարակել է շաբաթաթերթի ինտերնետային կայքում:
Բանաստեղծությունը ներկայացնող հրապարակման մեջ Մուրեյը նշել է, որ իրականում մրցույթի համար Ջոնսոնի ուղարկածից ավելի լավ բանաստեղծություններ էլ են ուղարկվել, սակայն իր համար շատ կարևոր է, որ անգլիացի քաղաքական գործիչը գլուխ չի խոնարհում մի անձնավորության առաջ, որն Անկարայում որպես խալիֆ է ընդունվում:
«Էրդողանը կարող է բանտ նետել Թուրքիայում ընդդիմադիրներին, Մերկելը կարող է իր երկրում բանտ նետել Էրդողանին քննադատողներին, սակայն, մենք Անգլիայում քնում և արթնանում ենք ազատ կերպով: Մենք կարիք չունենք, որ որևէ բռնապետ մեզ ասի, թե ինչպես մտածենք կամ արտահայտվենք»,- ermenihaber.am-ի փոխանցմամաբ՝ ասել է Դուգլաս Մյուրեյը:
Նշենք, որ անգլիական թերթի կողմից նման մրցույթի հայտարարումը յուրահատուկ բողոքի ակցիա էր` ուղղված Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի` գերմանացի երգիծաբան Յան Բյոհմերմանի դեմ դատական գործընթաց սկսելու թույլտվության դեմ:
Իսկ իրավական գործընթաց սկսելու պահանջը ներկայացրել էր Թուրքիայի կառավարությունը, այն բանից հետո, երբ երգիծաբանը գերմանական հեռուստաընկերությամբ Էրդողանին ծաղրող բանաստեղծություն էր կարդացել:
Գերմանիայի կառավարության թույլտվությամբ Էրդողանին ծաղրած Յան Բյոհմերմանի դեմ մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածով` օտար պետության քաղաքական գործչին կամ կազմակերպությանը վիրավորելու համար: Նշյալ քրեական հոդվածը նախատեսում է մինչև 3, առանձին դեպքերում նաև մինչև 5 տարվա ազատազրկում:

Former mayor of London Boris Johnson won the contest for poems insulting Erdogan declared by Douglas Murray, columnist for The Spectator Weekly.
According to the website of the Turkish Sozcu newspaper, Murray has published the poem by Boris Johnson on the weekly newspaper’s website. Boris Johnson is one of the major figures of the ruling Conservative Party in the United Kingdom.
In his article on the poem, Murray states that there were better poems than Johnson’s poem, but what really mattered to him was the fact that the British political figure doesn’t respect a person who is accepted as a khalif in Ankara.
“Erdogan can imprison members of the Turkish opposition, Merkel can imprison those who criticize Erdogan, but we in England sleep and wake up freely. We don’t need a dictator to tell us how to think or how to express ourselves,” Douglas Murray said, as reported ermenihaber.am.
The British newspaper’s contest was a unique way of protesting German Chancellor Angela Merkel’s permission to initiate court proceedings against German satirist Jan Bohmerman.
The request for a legal process was submitted by the Turkish government after the satirist read a poem mocking Erdogan on German television.
Upon the permission of the German government, Jan Bohmerman has been charged under Article 103 of the Criminal Code (offending the political figure or organization of a foreign state). Artice 103 provides for imprisonment up to 3 years and, in separate cases-up to 5 years.