Չինաստանում ՀՀ դեսպանը ելույթ ունեցավ Չինաստանի Կոնֆուցիուսի Ինստիտուտների գլխամասային գրասենյակում
Մայիսի 12-ին Չինաստանում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը Հայաստանին նվիրված ծավալուն ելույթով հանդես է եկել Չինաստանի Կոնֆուցիուսի Ինստիտուտների գլխամասային գրասենյակում, որին ներկա են գտնվել Պետխորհրդի խորհրդական, Չինաստանի Կոնֆուցիուսի ինստիտուտների գլխամասային գրասենյակի գլխավոր տնօրեն տիկին Սյու Լին, Չինաստանի ակադեմիական ու գիտական շրջանակների ներկայացուցիչներ, համալսարանի դասախոսներ և ուսանողներ, վերլուծաբաններ, լրագրողներ։ Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում են դեսպանատնից:
Դեսպան Մանասարյանը ներկաներին ներկայացրել է տեղեկություններ Հայաստանի, Արցախի, հայկական պատմության ու մշակույթի, հայոց լեզվի և կրոնի մասին: Դեսպանն անդրադարձել է նաև Հայոց ցեղասպանությանը և հայկական Սփյուռքի ձևավորմանը։
Անդրադառնալով Հայ-չինական հարաբերություններին դեսպանը նշել է, որ մեր հարաբերությունները հիմնված են երկու բարեկամ ժողովուրդների պատմական և ավանդական ամուր կապերի վրա։ Բանախոսը  ընդգծել է, որ ներկայումս Հայաստանի և Չինաստանի միջև առկա է քաղաքական բարձր մակարդակի երկխոսություն և փոխհասկացողության մթնոլորտ:
Կարևորելով Հայաստանում Կոնֆուցիուսի ինստիտուտի արդյունավետ գործունեությունը նա նշել է, որ այն յուրահատուկ հարթակ է հայ-չինական կրթական համագործակցությանը վերաբերող հարցերի քննարկման համար, ինչպես նաև հանդիսանում է հայ և չին ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամության և համագործակցության վառ օրինակ։

Посол РА в Китае выступил в головном офисе �?нститута Конфуция Китая
Посол РА в Китае Сергей Манасарян 12 мая в головном офисе �?нститута Конфуция Китая выступил с пространной речью, посвященной Армении, на которой присутствовали советник Госсовета, генеральный директор головного офисе институтов Конфуция Китая госпожа Сью Ли, представители академических и научных кругов Китая, преподаватели и студенты института, аналитики, журналисты. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из посольства.
Посол Манасарян представил присутствующим сведения об Армении, Арцахе армянской истории и культуре, об армянском языке и религии. Посол коснулся также Геноцида армян и формирования армянской Диаспоры.
Коснувшись армяно-китайских отношений, посол отметил, что наши отношения основаны на прочных исторических и традиционных связях двух дружественных народов, отметив, что ныне между Арменией и Китаем существует политический диалог высокого уровня и атмосфера взаимопонимания.
Отметив важность эффективной деятельности �?нститута Конфуция в Армении, он отметил, что это своеобразная площадка для обсуждения вопросов, касающихся армяно-китайского образовательного взаимодействия , являющаяся также ярким примером многовековой дружбы и сотрудничества армянского и китайского народов.